Dominique Strauss-Kahn odjíždí od slyšení u newyorského soudu. (1. července

Dominique Strauss-Kahn odjíždí od slyšení u newyorského soudu. (1. července 2011) | foto: Reuters

Prokurátor požádal soudce o odložení případu Strauss-Kahna

  • 39
Newyorský prokurátor požádal soudce, aby odložili případ Dominiquea Strauss-Kahna, jenž čelí obvinění ze sexuálního útoku na hotelovou pokojskou. Žalobě se nelíbilo, že Nafissatou Diallová několikrát lhala úřadům a měnila své výpovědi.

Prokurátor si předvolal pokojskou z hotelu Sofitel Nafissatou Diallovou i jejího advokáta Kennetha Thompsona a při desetiminutové schůzce je informoval, že hodlá případ stáhnout. O chvíli později o to oficiálně požádal soudce.

Zítřejší slyšení s někdejším šéfem Mezinárodního měnového fondu (MMF) tak bude už pouze formalitou, protože soud zpravidla respektuje rozhodnutí žaloby. Strauss-Kahnovi obhájci rozhodnutí kvitovali s povděkem, ale ze strany Diallové právníka zazněla kritika. 

Případ Strauss-Kahn

14. května - Americká policie zatkla Strauss-Kahna (DSK) na newyorském letišti a vzala ho do vazby kvůli obvinění, že sexuálně napadl pokojskou. Pokojská byla s drobnými zraněními převezena do newyorské nemocnice.

15. května - Newyorský žalobce obvinil finančníka z pokusu o znásilnění, z omezování osobní svobody a ze sexuálně motivovaného trestného činu.

17. května - DSK byl převezen z policejní cely do věznice na newyorském ostrůvku Rikers.

Nafissatou Diallová poté, co jí prokurátor oznámil, že požádá soudce o stažení žaloby (1. července 2011)

19. května - DSK rezignoval na funkci šéfa MMF. Americká justice se ho krátce poté rozhodla postavit před soud kvůli obvinění ze sexuálního napadení pokojské, za což hrozí až 25 let vězení. Soudce ho propustil na kauci milion dolarů do domácího vězení.

6. června - DSK stanul před soudem v New Yorku, kde podle očekávání uvedl, že je nevinen.

1. července - Newyorský soudce propustil DSK z domácího vězení a rozhodl, že dostane zpět kauci. Z USA ale francouzský politik odjet nesměl.

5. července - Trestní oznámení pro pokus o znásilnění v roce 2003 podala na DSK ve Francii francouzská novinářka a spisovatelka Tristane Banonová.

8. srpna - Právníci pokojské newyorského hotelu Sofitel Nafissatou Diallové podali na DSK žalobu o odškodnění.

Autor: ČTK

Thompson si po schůzce před novináři stěžoval, že prokurátor Diallové odepřel právo na spravedlnost. "Neotočil se zády pouze k nevinné oběti, ale také k forenzním a lékařským důkazům v tomto případu," prohlásil Thompson. Narážel tak na lékařské zprávy, podle kterých zranění nasvědčovala znásilnění.

Pokojská lhala a byla podle žaloby nedůvěryhodná

Důvodem stažení žaloby je především nedůvěryhodnost Diallové. Pokojská v žalobě barvitě vylíčila, jak ji nahý Strauss-Kahn 14. května v apartmánu číslo 2806 luxusního hotelu Sofitel poblíž Times Square nutil k orálnímu sexu.

Jenže její příběh dostal povážlivé trhliny, když žalobci zjistili, že dvaatřicetiletá pokojská už několikrát lhala úřadům. Vybájila si například historku o tom, jak byla znásilněná v rodné Guineji, aby dostala azyl v USA.

Měnila také svojí výpověď o tom, co se stalo těsně po útoku Strauss-Kahna. V telefonickém rozhovoru s mužem zatčeným v Arizoně se navíc zmínila, že Strauss-Kahn má hodně peněz a ona přesně ví, co dělá.

I když se později při dalších překladech telefonátu objevily pochybnosti, zda v rozhovoru, který Diallová vedla v západoafrickém dialektu fulani, věta o Strauss-Kahnově bohatství vůbec zazněla, případ obestřelo podezření, že pokojská vše dělá jen pro peníze. (více čtěte zde)

Soudní tahanice pro Strauss-Kahna nekončí

V dokumentech, které úřad prokurátora připravil, jsou podle deníku The New York Post podrobnosti i o dalších lžích, kterých se měla pokojská dopustit. Strauss-Kahn od začátku případu všechna obvinění popíral. Bezprostředně po incidentu byl zadržen. Později byl na kauci propuštěn, ale nesmí opustit USA.

Pokud by byl finančník v případném soudním procesu shledán vinným, mohl by být odsouzen k mnohaletému žaláři. Kvůli incidentu odstoupil z vedení MMF a téměř jistě přišel o šanci kandidovat příští rok na francouzského prezidenta. Horkého favorita na prezidentský post by teď v Elysejském paláci nechtěly dvě třetiny Francouzů.

Pro dvaašedesátiletého Strauss-Kahna pondělní rozhodnutí navíc nemusí být koncem soudních tahanic. Stále čelí civilní žalobě o odškodnění, již Diallová podala 8. srpna a také obviněním francouzské novinářky, která tvrdí, že ji znásilnil v roce 2003.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video