Vědci stále zkoumají data o materiálu, který se uvolnil z komety po nárazu sondy.

Projektil NASA uvolnil ve vesmíru tisíce tun vody

  • 14
Po cíleném nárazu projektilu z americké sondy Deep Impact do komety Tempel 1 loni v červenci se do vesmíru uvolnilo nejméně 250 tisíc tun vody. To by naplnilo sto velkých plaveckých bazénů. Odborníci se těší, že jim další pozorování pomůže objasnit původ a složení komet.

Po nárazu projektilu americké sondy se z komety uvolnilo víc vody a během delší doby, než původně vědci předpokládali. Dokládají to data, která získali z kosmického teleskopu Swift.

Z komety se uvolňovala voda ještě třináct dní po srážce, nejvíce to bylo pátý den, zjistil Swift. Zatímco ostatní teleskopy a observatoře v kosmu i na Zemi sledovaly aktivitu komety po nárazu Deep Impactu jen několik dní, Swift se tomu věnoval přes dva měsíce.

Američtí a britští vědci teď doufají, že jim tyto nové informace pomohou objasnit původ a složení komet a první fáze vývoje vesmíru. Komety totiž obsahují materiál z doby, kdy se před zhruba 4,5 miliardami let utvářela naše sluneční soustava.

Projektil americké sondy Deep Impact o váze 370 kilogramů loni 4. července narazil do komety Tempel 1. Po srážce se do kosmu uvolnilo množství materiálu, které přístroje v kosmu i na Zemi zkoumaly na různých vlnových délkách. - více zde

Materiál z komety se stále zkoumá
Náraz měděného modulu do komety vyvolal přibližně stejnou explozi, jakou by způsobilo pět tun trinitrotoluenu. Všechna data získaná po nárazu projektilu sondy do Tempel 1 vědci stále průběžně vyhodnocují.

Jen díky kosmickému teleskopu Swift se podařilo zjistit, že se po nárazu z komety uvolnilo také 250 tisíc tun vody.

Kosmický teleskop Swift se jinak soustředí především na pozorování explozí paprsků gama a zkoumá jejich vztah k černým dírám. Takové poznatky pak mají velký význam pro lepší a hlubší znalosti o počátcích kosmu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video