Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Projekt Opencard zřejmě vznikl na počítači šéfa firmy, která vyhrála výběrové řízení

  • 38
Projekt čipové karty Opencard si zřejmě na jeho samém startu v roce 2006 ušila na míru sama firma Haguess. Právě ta jej o pár měsíců později dostala na starost, za což inkasuje stamiliony.

V květnu 2006 předložil magistrátní odbor informatiky radním materiál s podmínkami pro budoucího provozovatele karty. Ty se staly jedním ze základů pro výběrové řízení, v němž Haguess vyhrál jako jediný účastník.

Historie Opencard

Projekt přinesl do zastupitelstva v roce 2006 primátor Pavel Bém. Podle auditů byl špatně nastaven byznysplán a město vyšla na 888 milionů korun. Dnes už měla plně fungovat, má však jen několik funkcí. Audity upozornily například na nevýhodnost smluv nebo dělení zakázek. Nyní město hledá banku, která by do projektu vstoupila a zachránila ho tak.

Materiály prezentované jako výtvor odboru informatiky však vznikly na počítači majitele Haguessu Jaroslava Turka. Dokazuje to historie počítačového souboru, na niž včera upozornila zastupitelka Jana Ryšlinková (EDS).

"Když si v elektronickém souboru podkladů, které radním předložil odbor, rozkliknete jeho vlastnosti, zjistíte, že je nevytvořil odbor, ale že vznikl na počítači pana Turka,“ řekla.

Dosud se mělo za to, že materiál vytvořila pouze firma s Haguessem personálně propojená. Jde o firmu Allshare - ve vedení obou firem sedí podnikatel Turek.

Slova zastupitelky Ryšlinkové tak potvrzují to, na co jako první upozornila MF DNES loni v listopadu. Tedy že společnosti Haguess a Allshare jsou propojeny a že projekt si tak vyrobil Haguess vlastně sám sobě "na míru". - čtěte Na projektu Opencard vydělávali stále stejní podnikatelé

Ryšlinková upozornila i na to, že dokument údajně z pera Haguessu je nápadně podobný dokumentu, který pro magistrát vypracovávala Allshare.

To Haguess popírá. Podle ředitele společnosti Petra Stránského je tvrzení zastupitelky Jany Ryšlinkové nepravděpodobné. "Haguess určitě pro Allshare nic takového nedělal. Příloha k tisku, který projednali radní, byla jen doplňující materiál, který oni neschvalovali, měl jen ilustrovat, jak se takový projekt chová," řekl.

Jak se jméno Jaroslava Turka do vlastností dokumentu dostalo, prý neví. "To lze jen těžko říct, Haguess pro Allshare nikdy nic nevypracovával," tvrdí Stránský.

Na problematický vztah obou dokumentů upozornili také auditoři Nexia AP a A. T. Kearney, kteří celý projekt prověřovali.

"Tento byznysplán (příloha pro radní - pozn. red.), který byl 25. května 2006 předložen zastupitelstvu, je identický s materiálem, který na základě smlouvy uzavřené dne 2. června 2006 zpracovala společnost Allshare, kterou zastupoval Jaroslav Turek," píší auditoři.

Kromě zmíněných dokumentů byla podle auditorů také sama smlouva s Haguessem pro město nevýhodná. A to by se mělo změnit. Do pátku by totiž měl magistrát s Haguessem podepsat dodatek, který by smlouvu narovnal.

"Ano, do pátku by to mělo být. Co ve smlouvě stojí, ale ať případně zveřejní město, je to náš klient a ctíme jeho soukromí," řekl ředitel Haguessu Petr Stránský.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue