Projekt Občanských právních hlídek

  • 32
Na projektu Občanských právních hlídek (OPH) spolupracuje šedesát devět dobrovolníků. Kdo jsou a jak byli vybíráni?

Kdo jsou členové OPH?
Věkový průměr členů OPH je 26 let. Nejmladšímu je 18 let a nejstarší 54 let. Ze všech šedesáti devíti členů projektu OPH je čtyřicet studentů vysokých škol (tj. 58% z celkového počtu). Z nich dvacet tři jsou studenty právnických fakult. Mezi dalšími obory jsou přírodovědné, technické i humanitní směry, včetně medicíny. Kromě sedmi právníků jsou mezi ostatními členy živnostníci, inženýři, sociální pracovníci, politologové, sociologové, vědečtí pracovníci, makléř, lékař, psycholog i psychoterapeut. 44% členů má částečné nebo dokončené právnické vzdělání. Právní centrum OPH externě spolupracuje se členy čtyř advokátních kanceláří. Více než desítka členů hlídek jsou studenti práv, kteří prošli seminářem Škola lidských práv. Ta se letos konala již počtvrté. Většina členů z organizačního zázemí projektu má zkušenosti ze zasedání MMF a SB v roce 2000. Mezi hlídkami v terénu je 17% se zkušenostmi z roku 2000.
Všechny občanské právní hlídky, tedy ti členové, kteří pracují v terénu, podepsali čestné prohlášení, ve kterém potvrzují, že budou respektovat Statut občanské právní hlídky a prohlašují, že nikdy nebyli pravomocně odsouzeni za úmyslný násilný trestný čin.

Jak byli členové OPH vybíráni?
Byli vybráni ze zájemců, kteří reagovali na inzeráty v časopisu Respekt, uveřejněných na webových stránkách a na výzvy vyvěšené na vysokých školách v různých koutech České republiky. Výběr proběhl na školení zájemců, které probíhalo pod dohledem dvou psychologů. Těm se také podařilo odhalit mezi účastníky jednoho příslušníka tajné policie.

Jak je projekt OPH financován?
Projekt OPH je financován grantem Open Society Institut New York v hodnotě 19 721 USD. Odměnu pobírají pouze dva koordinátoři hlídek pracujících v ulicích, kteří připravovali projekt již čtyři měsíce dopředu. Veškeré ostatní finance slouží k uhrazení nákladů na zázemí projektu: pronájem kanceláří, jejich vybavení, hrazení účtů za telefon atd.

Kdo projekt OPH podporuje?
Projekt OPH si vytvořil kredit, který byl potvrzen institucemi při OSN i Radě Evropy. Zprávy OPH se odrazily v doporučeních Výboru pro lidská práva, Výboru proti mučení (oba působí při OSN) i Evropské komise či vlády USA o stavu lidských práv v ČR. Liga lidských práv, která tento projekt zašťituje je první českou nevládní organizací v koalici pro Mezinárodní trestní soud podporovanou EU. Poslední zpráva Ligy o konkrétních případech policejního násilí vůči Romům, byla pro její kredibilitu zaslána zahraničními organizacemi přednostně komisaři Rady Evropy pro lidská práva panu Alvaru Gil-Roblemu. Zástupci projektu OPH se jen za minulý rok účastnili několika jednání na půdě OSN v Ženevě, v New Yorku i v Radě Evropy ve Štrasburku. Vedle problémů mezinárodního práva trestního šlo zejména o řešení policejního násilí. OPH získaly výslovně vyjádřenou podporu veřejného ochránce práv, v mnoha případech policejního násilí musela uznat průkaznost jejich tvrzení i inspekce ministra vnitra.

 


Video