Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podmořské plavidlo ponese letouny. Pentagon vyvíjí revoluční zbraň

  • 160
Projekt nese jméno Hydra a zatím o něm není moc známo. Měl by ale představovat budoucnost válečnictví. Tajnůstkářská americká vojenská agentura, která ho připravuje, pouze uvedla, že připravuje nový podmořský stroj, který nebude mít vlastní osazenstvo. Budou z něj ale moci startovat i bezpilotní letadla.

Spojené státy v současnosti staví novou 340 metrů dlouhou letadlovou loď USS Gerald R. Ford. Stát bude minimálně 13,5 miliardy dolarů a sloužit by měla začít v roce 2016. Na její palubě bude podle německého listu Die Welt působit asi 4500 lidí. V budoucnu se však způsob, jakým letadla na moři startují, možná radikálně změní.

Bezpilotní letouny

Bezpilotní letouny, či jinak řečeno takzvané drony, dnes tvoří jednu z páteřních zbraní americké armády. Jejich nasazování podporuje i prezident Barack Obama. Zejména v Pákistánu byly operace dronů běžné, což zde vyvolávalo silnou kritiku. Počet úderů na ozbrojené povstalce v nestabilní zemi nicméně Američané snížili. Letos jich bylo pouze 16, oproti 48 loni. V roce 2011 USA podnikly 73 náletů, v roce 2010 dokonce 122.

Americká DARPA (Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů) vyvíjí revoluční nosič letounů. Projekt se jmenuje Hydra po mytické obludě, které po useknutí hlavy okamžitě narostly dvě nové.

Nový stroj nemá však pouze plavat na hladině, mezi jeho schopnostmi má patřit i potápění. Nebude přitom mít žádnou lidskou posádku. Jeho výhodou bude to, že v místě nasazení bude moci operovat mnohem méně nápadněji. Nést bude moci nejen bezpilotní letouny, ale i další podmořské "ponorky" bez vlastního personálu.

Jak vše bude fungovat? Pentagon vychází z představy, že systém bude velice variabilní. Podle druhu mise mateřská Hydra ponese buď více letounů nebo podmořských strojů. Bezpilotní letouny by měly být transportovány ve speciálních kapslích. Když to bude potřeba, tak se tyto kapsle vynoří na hladinu. Hydra bude skutečně víceúčelová. Ať už bude armáda potřebovat kontrolovat vzdušný prostor, hledat podvodní miny nebo odposlouchávat na hladině telefonáty pirátů, vše zařídí. Bude přitom stačit jen zmáčknout tlačítko.

"Program Hydra představuje z hlediska nákladů efektivní cestu, jak doplnit podmořské schopnosti, které mohou být přizpůsobeny pro každou misi," uvedla vojenská agentura ve svém prohlášení. Celý projekt je ale zatím v plenkách, jistě se ještě objeví mnohé technologické překážky. Počátkem srpna by se veřejnost měla podle serveru The Huffington Post dozvědět víc.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video