Za zdmi Hrzánského paláce se ustaví nový Fischerův kabinet, o své vládě zde jednal i premiér Topolánek v roce 2006.

Za zdmi Hrzánského paláce se ustaví nový Fischerův kabinet, o své vládě zde jednal i premiér Topolánek v roce 2006. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Prohlédněte si palác, kde se rodí nová česká vláda

  • 3
Hrzánský palác pod Hradčany má nového nájemníka. Od pondělí zde úřaduje premiér Jan Fischer. "Premiér má k dispozici celý palác, fakticky ale využívá premiérskou pracovnu jako svou kancelář," řekl iDNES.cz mluvčí premiéra Fischera Roman Prorok. Jeden z nejstarších hradčanských domů se v nejbližších dnech stane svědkem sestavování nového úřednického kabinetu.

V Hrzánském paláci, který dnes spravuje Úřad vlády, jsou místnosti vyhrazené přímo premiérovi, takže s příchodem Jana Fischera nebyla nutná žádná úprava interiéru. "Všechno je zařízené, náklady tedy nebyly žádné," řekla iDNES.cz Jana Bartošová.

Pracovna premiéra v Hrzánském paláci

Bezprostřední premiérův tým je zatím útlý, tvoří ho asistent a tiskový mluvčí. K dispozici má servis zajišťovaný vedoucím Úřadu vlády, nepočetným personálem paláce a také služby protokolu Úřadu vlády, doplnil Prorok.

Premiér Jan Fischer bude kancelář v Hrzánském paláci obývat do začátku května, kdy skončí vláda Topolánkova kabinetu. "Nepředstavujte si to jako složitou logistickou operaci. Premiér si vezme jen notebook a aktovku s písemnostmi. To bude celé stěhování," ozřejmil přesun Roman Prorok.

PROHLÉDNĚTE SI HRZÁNSKÝ PALÁC

Na infografiku s mapou a fotografiemi exteriéru i interiérů se podívejte zde

Starobylý palác v Loretánské ulici v současné době využívá vláda pro reprezentační a diplomatické účely. "Premiér Mirek Topolánek zde přijal nebo se setkal například s Condoleezzou Riceovou, Angelou Merkelovou, Nicolasem Sarkozym nebo premiéry Chorvatska, Malty a dalších zemí," vyjmenovala Jana Bartošová. Příchozí si hned nad vchodem všimnou erbu Hrzánů z Harrasova, který oznamuje, po kom nese palác jméno.

Původně stál na místě dnešního barokního paláce gotický dům, který vlastnil stavitel Petr Parléř. Mezi majiteli se vystřídali Lobkowiczové nebo Šternberkové, kteří dali domu renesanční kabát.

Po nich se sem nastěhoval rod Trauttmannsdorfů, pak Kolowratové. Právě ti nechali palác přestavět do stylu raného baroka. Počátkem 18. století se sem stěhují Hrzánové z Harrasova, které vystřídala kapitula svatého Víta. Tehdy se budova přestavěla do baroka pozdního. Od té doby se vzhled památky příliš nemění.

Interiér Hrzánského paláce, reprezentativního místa, které využívají čeští premiéři vlád

Výhledem se kochal Masaryk i výtvarník Slavíček, dnes Fischer

Z terasy jednoho z bytů v paláci se nabízí neopakovatelný pohled na celou Prahu. "Dnešní pracovnu premiéra a další tři přilehlé místnosti využíval v letech 1894 až 1895 budoucí československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk s manželkou Charlottou," řekla iDNES.cz mluvčí vlády Jana Bartošová. V minulosti si prostor s krásnou vyhlídkou zvolil jako ateliér nejeden výtvarník.

BAROKO VEDLE SOCIALISTICKÉHO REALISMU

Začátkem 50. let 20. století prošel barokní palác další rekonstrukcí. Měl být reprezentačním místem pro ministerstvo kultury, později pro předsednictvo vlády. Úpravy ve stylu socialistického realismu korunovala sgrafita Adolfa Zábranského nazvaná "Se Sovětským svazem na věčné časy" nebo mozaiky s pionýry od surrealisty Vojtěcha Tittelbacha. Nyní již socialistická výzdoba v paláci není.

Třeba malíř Ferdinand Engelmüller si část barokního paláce koupil a v bývalém Masarykově bytě zřídil ateliér a malířskou školu. Ta fungovala až do roku 1924.

Výhodnou polohu paláce využil i další výtvarník, Jan Slavíček, syn krajináře Antonína Slavíčka. Svůj ateliér měl o patro níž. "Fungoval i jako služební garsonka zesnulého ministra kultury Pavla Dostála," poznamenal mluvčí premiéra Fischera Roman Prorok.

Oba výtvarníci mají na nádvoří paláce busty s pamětními deskami, společnost jim dělá barokní kašna se sochou Herkula.

Palác otevřený lidem

Historická památka se svou krásou dlouho nemohla pochlubit veřejnosti. Poprvé za její barokní průčelí mohli běžní návštěvníci vstoupit v roce 2007 u příležitosti oslav výročí vzniku republiky. Dva dny se lidé mohli kochat interiéry paláce i výstavou o symbolech státu.

Další příležitost dostat se do paláce, který dnes spravuje Úřad vlády, měla veřejnost letos v únoru. Probíhala tady výstava nejvyšších státních vyznamenání členských států Unie. K vidění byla kromě exponátů i premiérova pracovna nebo zrekonstruovaný Gobelínový sál.

Fronta před Hrzánským palácem na podzim 2007, kdy se poprvé otevřel veřejnosti


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video