Prohlášení Svobody a Grosse se nekonalo

  • 598
Novináři, kteří čekali na prohlášení ministrů vnitra a zahraničí k referendu o Evropské unii, se nedočkali. Stanislav Gross ani Cyril Svoboda, kteří mají plebiscit na starosti, na tiskovou konferenci vlády nepřišli. Úterní průzkum agentury STEM přitom ukázal, že pětina lidí neví, kam jít hlasovat.

"Asi už nepovažovali za důležité znovu opakovat, jak se má hlasovat," řekl iDNES mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Úlohu ministrů proto na tiskové konferenci přebral premiér Vladimír Špidla. "Hlasovací lístky lidé dopředu nedostanou, volební místnosti jsou tam, kde byly vždycky, informovat mají obce," shrnul hlavní zásady hlasování.

Na Úřadu vlády ani nikdo netušil, že by se ministři měli k referendu vyjadřovat. "Nic takového nebylo a ani nevím, že se něco podobného plánovalo," řekla iDNES mluvčí vlády Anna Stárková.

Informace o společném prohlášení ministrů vyšla z ministerstva zahraničí. "Uvažovalo se o tom, ale asi zůstalo jen u úvah," řekl Kolář.

Právě na zakázku ministerstva zahraničí dělala agentura STEM průzkum, jak jsou lidé informováni o způsobu hlasování v referendu.

Z průzkumu plyne, že 20 procent neví, kam má jít hlasovat a třetina lidí má za to, že hlasovací lístek dostanou do poštovních schránek.

Ministerstva svalují vinu na sebe
Ministerstvo vnitra, které má hlasování podle zákona zajistit ve spolupráci se samosprávou, se hájí tím, že peníze na propagaci referenda dostal resort zahraničí.

"My jsme vystavili informace na internetu a zprostředkovali jsme je dalšími běžnými kanály," řekla iDNES mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Bártíková. "Co se týče kampaně, peníze na ni má v rozpočtu ministerstvo zahraničí."

"Peníze na kampaň nejsou na informace, kde a jak mají voliči hlasovat," argumentuje mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. "Informace má podle zákona zajistit ministerstvo vnitra spolu se starosty obcí," dodal.

Oba ministři se kvůli výsledkům průzkumu sešli v úterý. V úterý se měli podle Koláře dohodnout, že po středečním zasedání vlády učiní společné prohlášení.

S dalšími akcemi na "osvětu o referendu" se podle ministerstva zahraničí nepočítá. "Byla tady myšlenka zaplatit si mimořádnou inzerci v denících. Ta ovšem padla. Domníváme se, že lidé, kteří čtou noviny, vědí, kde a jak hlasovat," soudí Kolář.

Politoložka: Voliči by si měli informace shánět
Politoložka Vladimíra Dvořáková komentovala pro ČTK průzkum slovy, že voliči mají kromě práv také určité povinnosti.

Měli by si tedy chtít sami zjistit, kde se hlasování uskuteční. Poukázala přitom na to, že v řadě zemí občané před volbami vyvíjejí mnohem větší iniciativu než v České republice.

"Například ve Spojených státech se lidé musejí nejprve zaregistrovat," podotkla Dvořáková.

Soudí nicméně, že stát by měl lidem vycházet maximálně vstříc a o tom, kde mohou volit, je informovat alespoň prostřednictvím vývěsek.


Video