Američtí mariňáci na ostrově Okinawa

Američtí mariňáci na ostrově Okinawa | foto: Profimedia.cz

Americká námořnice v Japonsku bourala opilá, velitel vyhlásil prohibici

  • 65
Spojené státy řeší další skandál svých námořníků v Japonsku. Policie zatkla na ostrově Okinawa vojačku, která pod vlivem alkoholu zavinila dopravní nehodu. Velitel obratem vyhlásil prohibici. Zasáhla 18 tisíc vojáků, ti navíc nesmějí na veřejnost. Vztahy mezi Japonci a Američany jsou na ostrově dlouhodobě napjaté.

Námořníci musí bujaré večírky na ostrově Okinawa utnout kvůli jedenadvacetileté Aimee Mejiaové.

Američanka v neděli usedla za volant opilá, vjela do protisměru a způsobila nehodu tří aut, při níž byli zraněni dva lidé. Japonská policie ji podle agentury Reuters zatkla za řízení pod vlivem omamných látek. Americké námořnictvo nehody lituje, zraněným popřálo brzké uzdravení.

„Už celá desetiletí nás těší skvělé vztahy s japonským lidem. Je třeba, aby si každý námořník uvědomil, jak naše jednání ovlivňuje nejen tento vztah, ale i americko-japonské spojenectví jako celek,“ prohlásil kontradmirál Matthew Carter, velitel námořních sil USA v celém Japonsku.

Na incident reagoval rázným nařízením: Všichni příslušníci námořnictva na ostrově Okinawa musí od pondělí abstinovat. Obchody přímo na základnách už zahradily vstup k regálům s pivem i destiláty, zákaz platí i mimo základnu.

Nařízení se přímo týká 18 600 mužů a žen v uniformě, nepřímo však i jejich blízkých žijících na základně, armádních kontraktorů a civilních pracovníků námořnictva. Ti dostali doporučení, že by bylo vhodné se alkoholu vzdát ze solidarity s kolegy.

Odpor Japonců sílí. Americký námořník je podezřelý z vraždy

Armádní server Stars and Stripes podotkl, že vojáci dostali také zákaz opouštět základnu, pokud to není nutné. Ti, kteří žijí mimo střežený areál, smějí na veřejnost chodit jen minimálně: Mohou například vyrazit do posilovny či na nákup, případně odvést děti do školy.

Mimořádné opatření má trvat do doby, než si velitelé vážně promluví se všemi vojáky a získají jistotu, že si každý na základě uvědomuje možné následky svého chování na vztahy s obyvateli ostrova.

Prezident Obama v Hirošimě: Dnes už jsme přáteli

Americký prezident Barack Obama u Hirošimského památníku míru (27.5.2016)

Americké námořnictvo působí v Japonsku na základě smlouvy, která jim po druhé světové válce uložila „povinnost zajistit bezpečnost souostroví“. Japonské území obývá celkem asi 47 tisíc vojáků, polovina z nich žije právě na Okinawě. Jejich pobyt však provází řada závažných incidentů.

Řada starousedlíků ani samotný guvernér se netají tím, že by Američany z ostrova nejraději úplně vykázali.

Obyvatelé ostrova si stěžují na nadměrný hluk způsobený přelety vrtulníků, znečištění životního prostředí i zvýšenou kriminalitu v okolí základen. Napětí se vystupňovalo v roce 1995 po znásilnění místní školačky trojicí Američanů.

Japonci letos zatkli jednoho námořníka podezřelého ze znásilnění. Posádky základen na Okinawě navíc právě v těchto dnech drží smutek kvůli vraždě dvacetileté Japonky, z níž úřady podezírají civilního pracovníka námořnictva USA. Ve vazbě zatím skončil pouze za to, že se podle policie „zbavil těla“, obvinění z vraždy oficiálně nepadlo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video