Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Během prohibice ubylo násilí, pachatelé si nemohli dát panáka na kuráž

  • 34
Stát sice tratil v září po vyhlášení prohibice miliony na daních, "sucho" si ovšem naopak pochvalují policisté. Nedostupnost tvrdého alkoholu v obchodech totiž ubrala práci kriminalistům.

"Vyhlášení prohibice určitě bylo znát. Spousta pachatelů násilné trestné činnosti si totiž před útokem dá pár panáků na kuráž. A ty najednou chyběly," říká mluvčí policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová.

A uvádí konkrétní příklady - v některých pražských okrscích kriminalisté běžně řeší i několik loupežných přepadení za den. Poté, co pramen tvrdého alkoholu vyschl, neměli kriminalisté třeba tři dny ani jednoho přepadeného.

Zatloukalová se domnívá, že svou roli sehrál i strach konzumentů tvrdého alkoholu, kteří si po sérii úmrtí na otravy metanolem těch pár panáků na kuráž zkrátka radši odpustili.

"Největší propad byl samozřejmě hlavně těsně po vyhlášení prohibice, než se lidé vzpamatovali z prvotního šoku a začali hledat náhradu za zakázané lihoviny. Ale opít se pivem nebo vínem je náročnější. Obecně se dá říct, že v období prohibice klesla agresivita v podstatě všech pachatelů," pochvaluje si "sucho" mluvčí policejního prezidia.

Pokles kriminality dokládají i statistická data - server www.lidovky.cz upozorňuje, že zatímco v srpnu řešili kriminalisté celkem 1 474 trestných činů opilců, v září to bylo 1 235 skutků. Nejmarkantnější rozdíl je u vražd, které jsou často páchané "pod vlivem" - v srpnu jich policisté řešili pět, v září ani jedinou.

V dlouhodobém výhledu by ovšem asi prohibice kriminalitu v ČR nesnížila. Zatloukalová totiž připouští, že jak ubíhal čas, strach veřejnosti z otravy metanolem klesl a chuť na pálenky se naopak zvýšila.


Video