Politici před volbami slibují, že školy dostanou více peněz a ubude jim byrokracie (ilustrační snímek).

Politici před volbami slibují, že školy dostanou více peněz a ubude jim byrokracie (ilustrační snímek). | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Dobrým učitelům přidáme a místa ve školkách najdeme, slibují strany

  • 78
Volné místo ve školce bude pro každé dítě, kvalitní učitelé dostanou víc peněz a ubude jim byrokracie. Tak to v českém školství bude vypadat, pokud strany splní své předvolební sliby. Rozcházejí se naopak v názoru na maturity. Vyplývá to ze čtvrtečního setkání školských expertů stran i z jejich programů.

Politici se na kulatém stolu, který v Praze organizovala Stálá konference asociací ve vzdělávání a sdružení Eduin, shodli na tom, že školy potřebují více peněz a naopak méně administrativy. 

"Učitelé a ředitelé jsou tím výrazně zatíženi. Řada věcí, které po nich chceme, je zbytečná, nebo se dublují. Už jsme s tím začali, ale musí se to ještě významně snížit," uvedl exministr školství a lídr ODS v Jihomoravském kraji Petr Fiala.

Co strany také navrhují

TOP 09

  • Nechat minimálně třetinu středoškoláků studovat alespoň jedno pololetí v zahraničí
  • Motivovat ke zdravému životnímu stylu - více tělocviku, méně automatů se sladkostmi

ČSSD

  • Posílit vliv tripartity na obsah výuky

ODS

  • V průběhu čtyř let zahájit výuku angličtiny již od prvních tříd
  • Podpořit firemní školky či dětské skupiny

KSČM

  • Prosazovat čistotu a ochranu češtiny při výuce
  • Rozvoj finančně dostupných a kvalitních kolejí a menz

ANO

  • Zlepšit komunikaci škol s rodiči

KDU-ČSL

  • Zajistit lepší ochranu učitelů před agresivními žáky, zvýšit počet školních psychologů

SPOZ

  • Posílit vlasteneckou výchovu a výchovu k evropské sounáležitosti
  • Poskytovat dotace školám na základě uplatnění absolventů na trhu práce

Pirátská strana

  • Pořídit do škol více technologií

Svobodní

  • Zrušit 9. třídy základních škol

Většina stran chce také zvýšit počet míst v mateřských školkách. Nárok má mít každé dítě od tří let. "Prosazujeme, aby školky byly víceúčelové, a když opadne populační boom, tak aby se využily například pro seniory," řekl iDNES.cz předseda Strany zelených a jednička na pražské kandidátce Ondřej Liška.

Komunisté i sociální demokraté dokonce prosazují, aby poslední rok ve školce byl povinný. Až na obecné proklamace o využití evropských fondů a dotací obcím však politici neupřesňují, jakým způsobům chtějí rozšíření školek zaplatit.

Shoda panuje i na pokračování přípravy kariérního řádu, který má umožnit lépe ohodnotit učitele, jež se průběžně vzdělávají. ODS chce na podporu kvalitních pedagogů v prvních třech letech vyčlenit 3 miliardy, TOP 09 a KDU-ČSL mají v plánu i zkvalitnění pedagogických fakult. "Školy je navíc potřeba otevřít nepedagogům, kteří jsou odborníci ve své oblasti," navrhl sociolog Ivan Gabal, který kandiduje za lidovce ve Středočeském kraji.

Vysokoškoláci za studium zřejmě hned tak platit nebudou. Až na TOP 09 je totiž většina stran, které mají reálnou šanci se dostat do Sněmovny, proti školnému či zápisnému. Například ODS, SPOZ či lidovci ale navrhují poplatky za překročení řádné délky studia.

Zatím není zřejmé, jak budou v příštích letech vypadat státní maturity. Zatímco některé strany jsou pro zachování jedné úrovně obtížnosti, tak například ČSSD navrhuje úrovně tři - pro gymnazisty, studenty odborných škol a učně. "Třeba kominík maturitu nepotřebuje, chceme u učňovských oborů zavést mistrovské zkoušky," podotkl stínový ministr školství, senátor Marcel Chládek.

Výrazným prvkem většiny předvolebních programů je i podpora učňovského a technického vzdělání. Strany chtějí i větší spolupráci podniků a odborných škol na praktické výuce. Zemanovci například navrhují zavést na školách polytechnickou výchovu, která má zvýšit zájem dětí o řemesla. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue