Lídr ČSSD Bohuslav Sobotka ve svém programovém manifestu před sjezdem píše, že způsob, jakým strana oslovovala voliče, poněkud podceňoval jejich inteligenci a kulturní úroveň.

Lídr ČSSD Bohuslav Sobotka ve svém programovém manifestu před sjezdem píše, že způsob, jakým strana oslovovala voliče, poněkud podceňoval jejich inteligenci a kulturní úroveň. | foto: Dan Materna, MAFRA

Podceňovali jsme inteligenci a kulturní úroveň voličů, píše lídr ČSSD Sobotka

  • 1095
Sociální demokracie se podle lídra strany Bohuslava Sobotky tím, jak nabízela dosud svůj program, příliš orientovala na sociálně nižší vrstvy. "Používaný typ argumentace i výrazové prostředky (teatrální politický marketing, cirkus) poněkud podceňoval inteligenci i kulturní úroveň voličů," připouští Sobotka.

Napsal to do svého programového manifestu před volbou nového vedení ČSSD, který je zároveň souhrnem odpovědí na otázky, s nimiž se na kandidáty do čela strany obrátila skupina levicových intelektuálů - například filosof Václav Bělohradský, politolog Jiří Pehe, sociolog Jan Keller či ekolog Jan Beránek.

Sobotkovo přiznání, že dosavadní styl ČSSD podceňoval inteligenci a kulturní úroveň voličů, je poměrně dost velký distanc od politiky strany, jak ji hlásal bývalý předseda Jiří Paroubek a od loňské kampaně před volbami do Sněmovny, kterou měl na starost volební manažer Jaroslav Tvrdík.

Od Paroubka se zatím o něco více "odstřihával" Sobotkův hlavní soupeř, jihomoravský hejtman Michal Hašek. Na zatím poslední předsjezdové krajské konferenci ČSSD v jihomoravské Pustiměři mluvil v ironické narážce na Paroubka, že "Marťani nepřiletěli". Souboj o šéfa strany je zatím velmi vyrovnaný, v nominacích na předsedu vede zatím po krajských konferencích 7:6 Hašek, ale očekává se, že po sobotní poslední krajské konferenci ve středních Čechách bude stav nerozhodný.

Koaliční partneři podle Sobotky - lidovci a zelení. Ale ti teď nejsou ve Sněmovně

"Problémem sociální demokracie je nedostatečný koaliční potenciál. Ten ovšem rozhodně nezvýšíme účelovým nadbíháním stranám současné vlády," píše ve svém nejnovějším programovém dokumentu Sobotka.

Za nejbližší partnery pro stranu fakticky označuje KDU-ČSL a Stranu zelených. Ani jedna nyní ve Sněmovně není. "Přivítali bychom, kdyby se KDU-ČSL a Strana zelených dostaly opět do Poslanecké sněmovny jako naši případní koaliční partneři," píše Sobotka. S oběma stranami chce navázat užší kontakty a těsnější spolupráci.

Komunisté podle Sobotky během dvou až tří volebních období zmizí z celostátní politické scény. Jako možného partnera by je viděl jen v případě, že přehodnotí svou minulost a definitivně se zbaví "bolševických a protievropských reziduí".

Daňovou kvótu chce kandidát na šéfa strany zvýšit o čtyři procenta, boj proti korupci má ČSSD začít sama u sebe

Sobotka potvrzuje, že v případě jeho úspěchu a pokud se ČSSD dostane do vlády, bude chtít zvýšit celkovou úroveň daní o čtyři procenta - zrušit rovnou daň, obnovit progresivní zdanění, zvýšit daně firmám a prosadit majetková přiznání.

"Boj proti korupci je třeba začít i ve vlastních řadách. Protože jen když začneme u sebe, budeme důvěryhodní, že to s potlačením korupce myslíme vážně," napsal Sobotka v textu, který zveřejnil na webu ČSSD, na svém blogu a rozeslal médiím. Nekompromisně musí podle něj strana bojovat s pokusy o účelový nábor členů.

Posun ČSSD do politického středu ve stylu "třetí cesty Tonyho Blaira" by podle něj mohl vést k oslabení strany, ale strana podle něj musí hledat nové spojence kromě tradičních voličů z řad manuálně pracujících. "Vysoce kvalifikovaným zaměstnancům veřejného sektoru je třeba nabídnout především důstojné finanční ohodnocení a záruky odborností podmíněného kariérního růstu," slibuje kandidát na předsedu ČSSD.

Potvrzuje také, že pod jeho vedením by strana odmítla další zpoplatnění zdravotnictví, rušení zaměstnaneckých benefitů či povinné připojištění v penzijních fondech, které připravuje vládní koalice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video