Programátoři z Ruska dobývají svět

  • 13
Je to nenápadná místnost s několika počítači, obyčejná kancelář ve čtrnáctém patře ošklivé panelové budovy ze sedmdesátých let. Mladíci u počítačů se tváří mírně zachmuřeně a soustředěně sledují monitory. Jsou to lovci virů a jsou jedni z nejlepších na světě. Patří ke stále početnější skupině ruských expertů, kteří jsou schopni přímo z Moskvy prorazit do zahraničí.

"Patříme k deseti největším antivirovým firmám na světě, máme asi 1,5 procenta globálního trhu," říká Natalija Kasperská, šestatřicetiletá žena sebevědomého úsměvu, ředitelka firmy Laboratoř Kasperského. "Každý rok náš obrat narůstá přibližně dvojnásobně. Jsme velcí optimisté," dodává v moderně zařízené kanceláři s výhledem na panoráma Moskvy. Optimista je dnes každý, kdo má v Rusku něco do činění s informačními technologiemi - tento obor zaznamenává obrovský vzestup, větší než cokoliv jiného v zemi.

Špičkoví programátoři za málo peněz
Země se dnes stává velkým programátorským centrem pracujícím na zakázku na vývoji softwaru pro mamutí světové firmy. V Rusku funguje nejméně 1500 firem v oblasti informačních technologií, podle odhadů Americké obchodní komory jejich obrat za rok narůstá o 40-60 procent a optimisté doufají, že Rusko začne v dohledné době konkurovat Indii, která je v současnosti hlavním světovým centrem "programování na zakázku".

"Naším cílem není být novou Indií, kde masy programátorů řeší poměrně jednoduché úkoly. Chceme být těmi, kteří dělají špičkové produkty," říká Natalija Kasperská.

Proč zrovna Rusko? Pro velké firmy je snadné být se svými programátory v kontaktu přes internet, v Rusku je jejich práce výrazně levnější než na Západě a jejich vzdělání je špičkové.

V Laboratoři Kasperského o tom vědí své, zakladatel firmy Jevgenij Kasperskij studoval kryptografii, tedy vědu zkoumající kódy a kódování, na vysoké škole KGB. "Byla to jedna z nejlepších škol svého druhu na světě či spíše nejlepší vůbec. Po rozpadu SSSR začal budovat svoji vlastní firmu," říká Natalija Kasperká, jež vystudovala matematiku.

Jejich firma dnes čítá několik set lidí a kromě Ruska má kanceláře v Británii a USA, jejich produkty dominují v Rusku a například v Polsku ovládají asi deset procent trhu. Když Natalija ve své kanceláři vypráví o přítomnosti a budoucnosti, usrkává zelený čaj. "Moc mi zachutnal při návštěvě Číny. Tam máme velké plány," vysvětluje s úsměvem.

Ve světě jsou ruští programátoři velmi žádaní především jako vzdělaní a motivovaní zaměstnanci. Letos se dokonce objevil odhad, že třetinu produkce firmy Microsoft vytvářejí programátoři z bývalého Sovětského svazu.

Mimochodem - ve světě jsou také dosti známí ruští hackeři. Letos počátkem roku například ruská policie ve spolupráci s FBI zadržela jedenadvacetiletého mladíka z malého sibiřského města, který se "naboural" do databáze klientů jedné americké banky a poté ji vydíral. V minulých letech to nebyl ani zdaleka první případ, kdy se Rusové jako špičkoví počítačoví experti zapletli do něčeho nekalého.

Ne vše je na programátorském boomu ideální - někteří západní klienti se zdráhají svěřit ruským firmám tajemství svých softwarových produktů, neboť se obávají jejich vyzrazení. Rusko má stále pověst země, jež příliš nedbá na autorská práva. Na každém rohu Moskvy je možné koupit pirátská cédéčka s hudbou i programy za zlomek oficiální ceny. Důvěra je jen otázkou času, musíme být trpěliví, říkají lidé z branže.

Na stěně pracovny Natalije Kasperské visí její fotografie s prezidentem Putinem. "Pozval k sobě do Kremlu zástupce největších ruských softwarových firem a ptal se nás, jak by mohl tento sektor podpořit," říká. "Myslela jsem, že se ptá jen tak. A byla jsem hodně překvapená, když se několik věcí, o něž jsme ho požádali, opravdu změnilo. Doba už je vážně jiná."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video