Předseda ČSSD Jiří Paroubek může mít radost. Ovládl Sněmovnu a ta v úterý projednávala pouze návrhy odpovídající volebnímu programu sociální demokracie.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek může mít radost. Ovládl Sněmovnu a ta v úterý projednávala pouze návrhy odpovídající volebnímu programu sociální demokracie. | foto: Michal Šula, MF DNES

Program Sněmovny ovládla levice, Fischer varoval před utrácením

  • 3222
Pryč jsou doby, kdy proti sobě ve Sněmovně stály dva "stovkové" bloky poslanců. Mnohem kompaktnější levice ukázala, kdo je teď pánem dolní komory, a na program schůze bez problémů dostala svá témata. Menší strany i ODS ve snaze prosadit na program vlastní body jednání pohořely. Premiér Jan Fischer varoval poslance před přijímáním zákonů, které by podle něj zvýšily schodek rozpočtu.

Ještě v pondělí to ve Sněmovně vypadalo, že jejím dominantním rysem je po 46 dnech prázdnin zmatek. Poslanci přednesli tolik úprav programu, že předseda dolní komory Miloslav Vlček raději schůzi přerušil a nechal na návrh ODS změny vypracovat písemně. - čtěte Poslanci se po 46 dnech volna ztratili při jednání o programu a šli domů

Při dnešním schvalování programu pak prošly levicové body jako nůž máslem, zatímco návrhy dalších stran neměly šanci. "Hlasovací koalice" ČSSD a KSČM s částečnou pomocí lidovců před polednem schválila program schůze jako celek. Pro bylo 101 poslanců.

Sociální demokraté prosadili jednání o zvýšení mateřské, zavedení progresivní daně, obnovení proplácení nemocenské v prvních třech dnech či zákazu akcií na majitele. Na návrh komunistů čeká zákonodárce třeba zákon, podle nějž by o mandát mohli přijít poslanci-přeběhlíci, nebo zákon o zrušení stropů odvodů na sociální a zdravotní pojištění.

Návrhy lidovců (například zavedení agenta-provokatéra nebo přitvrzení loterijního zákona), TOP 09 (snížení státního příspěvků politickým stranám) či zelených (horní zákon) měly smůlu. Neuspěla ani ODS.

Jen nezařazené poslankyni Věře Jakubkové (dříve Strana zelených) se podařilo dostat na program zprávu premiéra ke znečištěnému ovzduší v Moravskoslezském kraji.

Většinou návrhů sociálních demokratů se ale poslanci budou zabývat teprve v prvním čtení, takže definitivní schvalování je čeká až později.

ANALÝZA IDNES.CZ

ČSSD má šanci prosadit hlavně vyšší mateřskou

Fischer varoval před dopady návrhů levice na rozpočet

Premiér Jan Fischer požádal poslance, aby nepřijímali zákony, které budou mít negativní dopad na rozpočet. "Platí to pro všechny navržené změny, zleva, zprava," řekl předseda vlády. Na politiky apeloval už při jednáních se šéfy strany, které absolvoval v průběhu ledna. - čtěte Fischer nezlomil šéfa lidovců. Svoboda trvá na zvýšení mateřské

Zřejmě ale zůstane oslyšen. Prakticky jisté je, že poslanci levice spolu s lidovci přinejmenším vrátí mateřskou na loňskou úroveň. Přijetím úsporného balíčku Fischerovy vlády klesla od ledna o pětinu.

Právě projednáváním návrhu zvýšit mateřskou a vyplácet nemocenskou znovu i v prvních třech dnech nemoci dnes po schválení programu lednová schůze Sněmovny začala. Jen na chvíli se ji občanským demokratům podařilo zastavit, když strana využila momentální nepřítomnosti premiéra i místopředsedů jeho kabinetu.

"Pokud nikdo z nich není přítomen, nemůže pokračovat jednání," namítl šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. "Obstrukce může být legitimním politickým nástrojem, když sjednocená levice, mnohdy s podporou lidovců, prosadila na program schůze až na malé výjimky pouze předvolební populistické sliby," dodal Tluchoř.

"Mám obavu, že to bude takto trvat až do voleb a že Sněmovna toho přijme jen velmi málo," řekl šéf lidovců Cyril Svoboda. Předseda ODS Mirek Topolánek na to namítl, že bude lepší, když toho projde málo, než aby prošly návrhy, které by jen zadlužovaly stát.

Až do večera pak Sněmovna řešila pouze návrhy sociální demokracie a poslanci rozhodli, že se budou dál zabývat návrhy na zvýšení mateřské, na opětovné vyplácení nemocenské i v prvních třech dnech nemoci či na stanovení minimálního výživného.- čtěte ČSSD prošel návrh na zavedení minimálního výživného

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue