Program politiků: telefonáty, sondáže, schůzky

Předvolební kampaň skončila, v sobotu ve dvě hodiny se uzavřou volební místnosti a pak to teprve začne: politiky čekají hodiny, dny a možná týdny nervózního vyjednávání o podobě příští vlády. První testovací telefonáty mezi lídry jednotlivých stran se dají očekávat už v sobotu pozdě večer. V té době už totiž některé ze stran budou mít za sebou schůzky nejužšího vedení o volebních výsledcích a začnou si chystat vyjednávací taktiku.

"Sejdeme se už v sobotu. Kromě jiného bychom si měli stanovit, kdo za ODS povede povolební rozhovory," uvedl místopředseda ODS Ivan Langer. Do vyjednávacích týmů hodlají strany shodně dosadit své předsedy, místopředsedy a některé, jako Koalice, i šéfy poslaneckých klubů. Langer k tomu podotkl, že při sestavování týmů budou myslet i na to, kdo proti nim bude u jednacího stolu sedět. Prostě proto, aby o podobě kabinetu spolu nemuseli diskutovat lidé, kteří k sobě mají nepřekonatelný odpor. "I tady fungují osobní vztahy.

Klíčový prvek během vyjednávání to sice není, ale když znáte tým konkurenta, můžete na základě toho sestavit svoji skupinu tak, aby jednání dospěla k dobrým výsledkům. Je to otázka taktiky," řekl Langer.

I Koalice předpokládá, že první mezistranické oťukávání přijde bezprostředně poté, co bude jasné, jak lidé rozhodli. "Jen co vyhodnotíme situaci, jsme k takovým jednáním připraveni," konstatovala šéfka Unie svobody Hana Marvanová. Sociální demokracie má klíčovou poradu předsednictva naplánovanou na nedělní odpoledne.

V sobotu se představitelé stran také poprvé společně sejdou před televizními kamerami. A to krátce po 22. hodině, kdy Česká televize bude vysílat diskusní pořad s politiky.

Už nedělní odpoledne si lídři stran zřejmě budou muset vyhradit na první povolební schůzku s prezidentem Václavem Havlem. Mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl uvedl, že prezident hodlá promluvit se zástupci stran nejprve při separátních rozhovorech. Teprve po nich prezident pověří patrně šéfa vítězné strany, aby začal vést rozhovory o sestavení nové vlády. "Nejsem ale schopen v tuto chvíli říct, jestli toto rozhodnutí padne už v neděli," dodal Krafl.

VOLBY 2002

kompletní zpravodajství
on-line reportáž
volby ve světě
fotografie z voleb

Schůzku na Hradě mají jistou Vladimír Špidla, Václav Klaus, Cyril Svoboda a Hana Marvanová. Naopak s největší pravděpodobností i letos - stejně jako v minulých letech - bude chybět Miroslav Grebeníček. "Myslím, že pan prezident už několikrát svůj postoj ke KSČM definoval," podotkl bez dalšího komentáře mluvčí prezidentské kanceláře.

Jak dlouhý bude povolební kolotoč rozhovorů, dnes nelze odhadnout. V roce 1998 to trvalo čtyři týdny, než Miloš Zeman mohl oznámit složení jednobarevné vlády, kterou umožnila opoziční smlouva s ODS.

Naproti tomu před šesti lety, kdy se výsledky voleb podobaly názorům voličů z roku 1998, se pravici podařilo už během týdne narýsovat podobu staronového kabinetu Václava Klause. Skoro od počátku tehdy bylo jasné, že menšinovou vládu sestaví ODS, ODA a lidovci a zajistí si toleranci ČSSD díky tomu, že křeslo předsedy sněmovny přenechají Miloši Zemanovi.

Politiky přitom nic nenutí, aby povolební maraton zvládli v nějakém ohraničeném termínu. Pokud se nebudou schopni hned dohodnout, může se vláda sestavovat s nadsázkou až do Vánoc.

Současný Zemanův kabinet musí podat demisi po ustavující schůzi nové sněmovny, která musí proběhnout do 30 dnů od zveřejnění výsledků voleb. Do doby, než bude sestavena nová vláda, prezident podle ústavy pověří řízením státu odstupující kabinet.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video