Programové prohlášení plníme na 67 procent, tvrdí primátor Bém (na snímku).

Programové prohlášení plníme na 67 procent, tvrdí primátor Bém (na snímku). | foto: Stanislav Peška, ČTK

Program plníme na 67 procent, bilancovali pražští radní a Bém

  • 9
Pražští radní si po 2,5 letech vládnutí "změřili", jaký výkon v kancelářích od voleb v roce 2006 podávali. Za základ si vzali své programové prohlášení vydané těsně po volbách. Spolu s magistrátními manažery vytvořili program, který vyhodnocuje, jak dokázali radní své sliby plnit.

"Objektivně měříme naši práci. Programové prohlášení plníme na 67 procent," konstatoval primátor města Pavel Bém (ODS). Je přesvědčený, že do konce volebního období splní rada 92 až 95 procent závazků.

"Jedna věc je programové prohlášení a druhá věc jsou předvolební sliby ODS jako deset nových stanic metra, desítky kilometrů cyklostezek a tunelů pro automobilovou dopravu," zpochybňuje sebechválu radních zastupitel Miroslav Poche (ČSSD).

Největší bolístka: doprava

Největší rezervy má město v dopravě, zejména v parkování. Od podzimu roku 2006 se mu například podařilo postavit jediné parkoviště P+R, oproti slibům nedokázalo vybudovat žádné podzemní parkoviště a na štíru jsou i s preferencí hromadné dopravy a plánovaným mýtným.

Skluz nabírá i výstavba metra D a silničního okruhu.

Jako prokleté se ukazují projekty, jimž radní dali přídomek "metropolitní". Rozjet se jim nedaří jak projekt metropolitní policie, tak metropolitní nemocnice. Nutno dodat, že v obou případech za neúspěchem stojí spíše ministerstva a poslanci.

Radní očividně přecenili své síly, když se rozhodli protlačit své plány Sněmovnou. Proti policii, jež by sdružila městské a státní policisty pod jedno vedení, se postavilo ministerstvo vnitra i poslanci. "Česká policie se zřejmě nechce zbavovat svých kompetencí a nechce je převádět na obce," prohlásil Bém.

Projekt metropolitní nemocnice, jež měla vzniknout na Bulovce, se zastavil spolu s celostátní transformací fakultních nemocnic. "Překvapilo nás, v jak špatném stavu nemocnice na Bulovce je. Potřebujeme více času na jednání s ministerstvem," přiznal radní Milan Pešák (ODS).

Na druhou stranu radní například splnili 88 procent slibů v oblasti prevence kriminality, což je třeba instalování kamer v ulicích. Poměrně dobře je na tom i sociální politika. Podařilo se rozjet rozsáhlé kontroly v obecních bytech, byť se k tomu radní odhodlali se zpožděním.

Podívejte se, jak si radní cení své práce

Pražané si sami mohou na webových stránkách ověřit, které sliby radní podle svého mínění splnili. Stačí navštívit stránky www.praha. eu, kde jsou body programového prohlášení městské rady z roku 2006 ohodnoceny procenty.

56 % Doprava

Vedení města dotáhlo do konce výstavbu trasy metra C do Letňan. Loni byly otevřeny tři nové stanice.

Do konce roku chtějí zahájit výstavbu metra A v Dejvicích. V programovém prohlášení rada slíbila, že do konce roku 2010 bude zahájena i výstavba čtvrté trasy D mezi náměstím Míru a Novými Dvory.

Městu se v nedávné době podařilo uzavřít i smlouvy na dodávku 620 nových autobusů a 250 tramvají. Práce jdou vpřed i na silnicích. Nyní se horečně pracuje na tunelovém komplexu Blanka, který má být součástí vnitřního silničního okruhu. Propojí Malovanku s Pelc-Tyrolkou. Radním se podařilo stavbu rozjet a v programovém prohlášení slíbili, že bude dokončena v červnu 2011.

Komentář MF DNES:

Tvrzení, že se už do konce roku 2010 bude pracovat na metru D, vyvolává u opozičních zastupitelů smích. Toto datum označují za utopii. "Jestli se kopne, nebo nekopne? Já myslím, že tu šanci ještě máme," věří primátor Pavel Bém (ODS).

Skluz je zřejmý i u výstavby Blanky a ani zde není červen 2011 příliš reálným termínem. Nyní se hovoří o přelomu let 2011 a 2012.

Za vlády současné rady se navíc do ekonomických potíží dostal Dopravní podnik, který se letos musel smířit s razantně seškrtanými městskými dotacemi. Podniku například citelně chybějí kloubové autobusy.

68 % Péče o památky

Radní se chlubí, že do oprav památek v uplynulých letech investovali dohromady přes miliardu korun. Karlův most, který je nyní v péči restaurátorů, spolkl dalších 175 milionů. Město například opravilo Palác pánů z Kunštátu v Řetězové ulici.

Komentář MF DNES:

Oblast kultury od roku 2006 udělala řadu přemetů a salt hodných gymnastických mistrů. Radním se nepodařilo přes sliby rozjet transformaci divadel, protože se setkala s ostrým odporem mezi divadelníky.

Lešení na čas ukrylo pomník mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí, ale záhy zmizelo a pomník zůstal neopraven. Do konce roku 2009 měla být také zřízena expozice, do níž by se přestěhovala plátna malíře Alfonse Muchy z Moravského Krumlova. Zatím se to nestalo a je jen minimální šance, že to město ve slibovaném termínu stihne.

66 % Bezpečnost

V ulicích a na služebnách městské policie se mělo objevit o tisíc strážníků více. Rovněž se měli dočkat vyšších platů.

Majetek lidí mělo chránit také větší množství kamer a radní se zavázali k tomu, že přijdou s návrhem, aby vznikla takzvaná metropolitní policie. Vedení města rovněž chtělo ve Sněmovně "protlačit" zákon řešící problém prostituce.

Podporu město slíbilo také dobrovolným hasičům a organizacím, které se zabývají prevencí kriminality.

Komentář MF DNES:

Zvýšit počet strážníků chtělo město do konce loňského roku. Podařilo se ale získat přibližně 550 nových lidí.

"Plán, který jsme si předsevzali, tak v reálné době bude možné splnit do konce roku 2010," tvrdí náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS).

Projekt metropolitní policie je nyní "u ledu". Strážníci se však mohou těšit na vyšší platy, ke změnám již došlo v lednu 2009.

Městu se z vlastních plánů podařilo například instalovat nové kamery, třeba na Karlově mostě. Pod dohled kamer se dostalo dalších asi 850 míst v ulicích. Z ročního rozpočtu také dostávají peníze dobrovolní hasiči, stejně jako organizace, které se zabývají prevencí kriminality.

61 % Životní prostředí a cyklistika

Mezi projekty, které chtělo město vytvořit, je například instalace filtrů na komín malešické spalovny, odbahňování rybníků a přírodních nádrží nebo snížit hlukové zatížení v Praze. V oblasti zeleně si pak město vybralo za cíl vysázet nové lesy.

"Zavedli jsme také svoz bioodpadu a neměli jsme i navzdory ekonomické krizi problém s odbytem vytříděného papíru," řekl radní pro životní prostředí Petr Štěpánek (SZ). Ambiciózním plánem je do konce volebního období v roce 2010 postavit 80 kilometrů cyklostezek a zároveň vyznačit 150 kilometrů cyklotras.

Komentář MF DNES:

Na komíně malešické spalovny se objevily dioxinové filtry a spalovna splňuje všechny ekologické limity. Začalo se i s opravami rybníků a potoků. Opraveno bylo například koryto Botiče v Nuslích, odbahnění se dočkaly rybníky v Kyjích a nádrž Džbán.

Nový les vznikl na Vinici a v Letňanech. Celkem osm území se dočká označení chráněné oblasti, například vltavské peřeje v Troji nebo Komořanské tůně.

V oblasti cyklistiky je město na půli cesty. Doposud bylo vybudováno 44,4 kilometru cyklostezek, to znamená jen o málo víc, než město slibovalo.

Síti cyklostezek a cyklotras je také často vytýkáno, že na sebe nenavazují.

79 % Zdravotnictví a sociální péče

V sociální oblasti se radní zavázali k tomu, že například vytvoří koncepci rodinné politiky, zmapují zdravotnictví v Praze nebo spustí akční plán bezdomovectví, který měl řešit problém bezdomovců.

Do života měla být do konce loňského roku uvedena také metropolitní nemocnice, kterou se měla stát Fakultní nemocnice na Bulovce. Město také slíbilo podporu výstavby hospiců.

V oblasti bytové politiky si zase město představovalo, že aktualizuje koncepci bydlení a průběžně bude vytvářet podmínky pro podporu sociálně potřebných rodin. Do konce roku 2007 chtělo důsledně potrestat nájemce v městských bytech, kteří je neoprávněně užívali.

Komentář MF DNES:

Metropolitní nemocnice dosud neexistuje. Město si udělalo analýzu, z níž vyplynulo, že nemocnice na Bulovce je v příliš zanedbaném stavu, navíc ministerstvo zdravotnictví zastavilo reformu nemocnic.

Sice se zpožděním, ale podařilo se městu udělat audit 2 500 bytů, odkud vykázalo asi dvě stě nájemníků, kteří užívali byt neoprávněně. Město pomáhá i sociálně slabým, vyměňuje velké byty za menší.

Vznikla i koncepce rodinné politiky a Akční plán bezdomovectví. Peněz se dočkaly i vznikající hospice v Praze 4 a Čerčanech.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video