Robert Fico | foto: AP

Šok střídá opatrný optimismus. Ficovu vládu chválí i jeho odpůrci

  • 93
Nový slovenský kabinet v čele s Robertem Ficem má za sebou první zasedání a ministři se v těchto dnech začínají ujímat svých úřadů. Slováci se zase začínají probírat ze šoku, který jim způsobila nečekaná sestava nové koalice. A zjišťují, že nemusí být tak špatná.

Po obrovské vlně nevole, kterou způsobil vstup pravicových stran Síť a Most-Híd do vlády s levicovým Směrem a nacionalistickou Slovenskou národní stranou (SNS), zjišťují i oponenti kabinetu, že má vlastně dobrý program.

„Při dávce odvahy a štěstí může Ficova vláda spustit největší reformu země za posledních deset let,“ uvádí například opoziční Denník N. Poukazuje na program Hodnota za peníze, který připravil tento týden zemřelý reformní ekonom Martin Filko, jenž poslední roky působil na ministerstvu financí vedeném Petrem Kažimírem.

Ten by měl vyhodnotit celkový přínos investic do infrastruktury a dalších odvětví pro stát. Na základě této analýzy by pak vláda rozhodla o tom, kam půjdou peníze ze státního rozpočtu a eurofondů tak, aby měly největší přínos.

V kabinetu, který označil předseda Mostu-Híd Béla Bugár za „nejneočekávanější vládu“, která mohla vzniknout, jsou i výrazné postavy bývalých reformních pravicových kabinetů.

Ministryní spravedlnosti se za Most-Híd stala reformátorka justice Lucie Žitňanská, která zastávala stejný resort už ve vládě Ivety Radičové.

Podobné reformní naděje budí nový šéf zdravotnictví Tomáš Drucker, dosavadní šéf Slovenské pošty. Na ministra obrany nominovala SNS zástupce náčelníka generálního štábu Petera Gajdoše, což je v rámci NATO unikát.

Pro předsedu SNS Andreje Danka bylo obsazení klíčového postu nestraníkem východiskem z nouze, protože jeho strana si teprve získává v minulých letech ztracenou důvěru.

Už to, že se může účastnit vlády, je podle Danka obrovský úspěch. „Stranu, která byla symbolem hulvátství a korupce, jsem dostal za jednací stůl,“ přiznal Danko, který sám obsadí prestižní post předsedy parlamentu.

Lepší program než vláda sama

Program nové vlády, který počítá s vyrovnaným státním rozpočtem do čtyř let, zvýšením výdajů na školství, snížením daní, zvýšením nezávislosti policie a kontrolní rolí opozice ve zdravotnictví, oceňují i její oponenti. „Je tam hodně věcí z našeho programu, za což jsem rád,“ uznal pro Denník N šéf opoziční strany Svoboda a Solidarita Richard Sulík.

Jednoznačnou prioritou nové vlády má být boj proti anonymním, nebo jak se na Slovensku ujalo „schránkovým“ firmám, které by se už neměly dostat ke státním zakázkám. Do programu vlády se podařilo prosadit i „osobní hmotnou zodpovědnost osob, které nakládají s veřejnými zdroji,“ což byla jedna z priorit strany Síť.

Jasně je v cílech vlády podpořena proevropská a proatlantická linie, což je důležité jak vzhledem k minulosti SNS, tak i k tomu, že Slovensko přebírá předsednictví EU.

Slovensko, jež se za poslední čtyři roky dokázalo ekonomicky přiblížit na dosah Česku, by ho za čtyři roky „podivné vlády“ mohlo předehnat. Pokud ovšem dokáže naplnit slova zemřelého ekonoma Filka z jeho podle mnohých převratného návrhu: „Slovensko bude skutečně vyspělou zemí, jen když se zbaví ‚korupčního‘ smýšlení a omezí zdroje veřejného plýtvání založeného na nevědomosti, nezájmu a pasivitě.“

Premiér R. Fico hned po volbách tvrdil, že existuje šance na vznik smysluplné vlády:

6. března 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue