Karel Kadlec, náměstek ředitele olomouckého krajského ředitelství pro službu...

Karel Kadlec, náměstek ředitele olomouckého krajského ředitelství pro službu kriminální policie a vyšetřování | foto: Luděk Peřina, ČTK

O Kadlece se už několikrát zajímala inspekce. Vždy bez výsledku

  • 10
Náměstek policejního ředitele Olomouckého kraje Karel Kadlec, který ve čtvrtek skončil kvůli aktuální korupční kauze jako jeden ze dvou policejních důstojníků ve vazbě, se do zájmu svých kolegů dostal už několikrát. Dosud na něj však nic nenašli. Jeho kariérní postup byl poměrně rychlý, mezi dříče přitom prý zrovna nepatřil.

Je to poněkud paradoxní situace. Náměstek olomouckého policejního šéfa Karel Kadlec sedí od čtvrtka ve vazbě, zároveň je ale stále jedním z nejvyšších policejních šéfů v kraji. Minimálně „na papíře“.

Korupční kauza VIDKUN

Na webu olomoucké policie je Kadlec stále uveden, přesný název jeho funkce je náměstek ředitele krajského ředitelství pro službu kriminální policie a vyšetřování. A minimálně po dobu, kdy Kadlec obviněný z korupce zůstane ve vazbě, se to nezmění. Podle náměstka policejního prezidenta Zdeňka Laubeho by bylo zbytečné nyní Kadlece z funkce odvolávat a poslat ho dočasně mimo službu (více o opatřeních policie zde).

Policista Karel Kadlec, který je náměstkem krajského ředitele od roku 2010, byl kvůli vazbám na podnikatele Ivana Kyselého a exministra Ivana Langera mnohokrát prověřován, ale roky odolával. „Kadlec byl prověřován, ale vždycky to zastavil státní zástupce,“ řekl MF DNES předseda poslanecké komise pro kontrolu GIBS Václav Klučka.

Jeden z těchto příběhů stojí za speciální pozornost. Kadlec chtěl po podřízených, aby se věnovali trestnímu oznámení Kyselého na nájemce hospody v jeho domě na náměstí v Olomouci. Nájemce se Kyselému nehodil do plánů, jenže tehdejší šéf hospodářské kriminálky Petr Hanák na jeho jednání nic nekalého nenašel. Krátce nato byl shodou okolností vyměněn. Nahradil ho Radek Petrůj. Dnes je obviněn spolu s Kadlecem.

Z obvodu na inspekci

Kadlec začínal na obvodním oddělení ve Velké Bystřici, poměrně brzy se však profesně stěhoval do Olomouce, konkrétně na hospodářskou kriminálku. „Za dříče neplatil. Jeho spisy nepatřily zrovna k těm vzorovým. Často stál na chodbě, pokuřoval a remcal,“ vzpomíná jeden z dnes již bývalých policejních důstojníků.

Po čase získal Kadlec místo v olomoucké pobočce tehdejší Inspekce ministra vnitra. Právě v této fázi kariéry získal cenné kontakty na inspektory vyšetřující policisty. Mezi ně patří i současný šéf olomoucké expozitury GIBS Tomáš Uličný, o kterého se detektivové z protimafiánského útvaru při úterním zátahu rovněž zajímali (kdo všechno skončil v zájmu policie čtěte zde).

Před pěti lety vzniklo krajské policejní ředitelství a Kadlec tam následoval nového ředitele Jaroslava Skříčila - muže, kterému kdysi k vzestupu pomohl Ivan Langer. Skříčil nechce kauzu nijak komentovat.

Na ÚOOZ přešli někteří Kadlecovi oponenti

„Vztahy směrem ke GIBS Kadlecovi zůstaly až do současnosti. Díky nim asi věřil, že jakékoliv potíže odrazí,“ řekl zdroj z olomouckých bezpečnostních složek. Proto šlo také současné vyšetřování mimo GIBS, kvůli obavám z úniku informací.

Za pozornost stojí ještě jeden detail. I v olomoucké policii probíhal boj o posty a někteří Kadlecovi oponenti, kteří ho prohráli, museli odejít. Někteří z těchto policistů odešli následně do Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu k Robertu Šlachtovi. Možná si tam přinesli i zážitky, které posloužily jako tipy při nynějším vyšetřování, po kterém Kadlec padl.

Obhájce Petrůje Tomáš Vymazal tvrdí, že z obvinění není ani jasné, jakou roli jeho klient měl. Advokát Tomáš Grepl, který podle informací MF DNES hájí Kadlece, nechtěl říct vůbec nic.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video