Člen čínské bezpečnostní gardy sleduje projev nově jmenovaného předsedy

Člen čínské bezpečnostní gardy sleduje projev nově jmenovaného předsedy Komunistické strany Číny Si Ťin-pchinga | foto: AP

Čínu povede „princátko“, budoucí premiér je prozápadní populista

  • 0
Budoucímu prezidentovi Číny Si Ťin-pchingovi se přezdívá princátko kvůli jeho významnému otci. Odsuzuje korupci a daří se mu vyhýbat se skandálům. Nový premiér Li Kche-čchiang pochází z chudých poměrů, ale velmi brzy se dokázal vypracovat. Oba představují novou generaci komunistických vůdců, kteří jsou více orientováni na Západ než jejich předchůdci.

"Čína musí dál pokračovat v reformách a dále se musí otevírat," řekl Si Ťin-pching po jmenování novým předsedou čínské komunistické partaje ve čtvrtek brzy ráno našeho času. O tom, že se stane budoucím prezidentem nikdo nepochyboval, to bylo dané už dávno.

Devětapadesátiletý Si Ťin-pching byl v březnu 2008 zvolen viceprezidentem Číny, do stálého výboru politického byra Komunistické strany Číny, který představuje de facto i nejužší vedení země, usedl o rok dříve v říjnu. Předtím Si krátce šéfoval rychle se rozvíjející megapoli Šanghaji. Nyní strana rozhodla, že příští rok v březnu má ve funkci nahradit současného prezidenta Chu Ťin-tchaa. 

Čínští komunisté volili nové vedení

V Číně ho považují za propagátora tržní ekonomiky, je známý svým tvrdým postojem proti korupci. Za manželku má jednu z nejznámějších čínských folkových zpěvaček, mladistvě vypadající Pcheng Li-jüan (49), s níž vychovává dceru, která studuje na Harvardově univerzitě v USA.

Jeho otec Si Čung-sün patřil k zakladatelům komunistického odboje v severní Číně. V 60. letech byl však v rámci politických čistek označen za kontrarevolucionáře a rehabilitace se dočkal až s návratem Teng Siao-pchinga k moci. Tehdy se stal místopředsedou vlády i Všečínského shromáždění lidových zástupců. Synovi významného politika se od té doby přezdívá "princátko".

Čistý a sebevědomý

Před čtyřmi lety zvládl Si roli šéfa organizačního výboru olympijských her v Pekingu. Siův politický styl není okázalý, platí spíše za zákulisního hráče. Je však velmi sebevědomý a umí dobře navazovat kontakty s lidmi. Na rozdíl od některých stranických kolegů se mu úspěšně daří vyhýbat se skandálům.

Jedním z jeho cílů je podpořit rozvoj Číny navzdory globální finanční nejistotě, nedostatku nerostných zdrojů, ekologickým krizím a doutnajícím sociálním nepokojům, především v západní Tibetské autonomní oblasti a Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.

Zastánci reforem na Si Ťing-pchinga tlačí, aby omezil privilegia státem vlastněných firem, usnadnil migrantům z venkova usazování ve městech, upravil fiskální systém, který povzbuzuje místní vlády k vyvlastňování půdy a aby přibrzdil pravomoci státu, které podle nich hrozí zadušením růstu a rozdmýcháváním nespokojenosti obyvatel.

On sám v minulosti kritizoval přemíru partajního žargonu v oficiálních stranických prohlášeních. Žádal v nich větší otevřenost. S nadějí k Siovu zvolení zhlížejí i tibetští exulanti, kteří doufají, že nový prezident bude v otázce Tibetu pružnější, než tomu bylo dosud u jeho předchůdců.

Budoucí premiér kopíruje názory současné hlavy Číny

Sedmapadesátiletý Li Kche-čchiang na post vicepremiéra Číny usedl v březnu 2008. Do stálého výboru politického byra Komunistické strany Číny, tedy nejmocnějšího orgánu země, kde měl na starosti finance a hospodářství, se dostal už po 17. stranickém sjezdu v říjnu 2007.

Nejprve byl považován za možného nástupce prezidenta Chu Ťin-tchaa, se kterým se dlouhodobě přátelí, ale po sjezdu se jeho role změnila a očekávalo se, že v budoucnu ve funkci nahradí premiéra Wen Ťia-paa.

Li několikrát zdůraznil potřebu růstu domácí spotřeby a rozvoje urbanizace, který je podle něj pro zemi klíčový. Podle analytika americké společnosti Brookings Institution Čcheng Liho zastává nový premiér stejné populistické názory jako současný prezident Chu. Upřednostňuje zvyšování zaměstnanosti, dostupnost bydlení, rozvoj sociálního systému a dostupné zdravotní péče.

Nejmladší guvernér v čínské historii

Liovou manželkou je vysokoškolská profesorka a překladatelka z angličtiny Čcheng Chung (54), která stejně jako jeho dcera vystudovala v USA.

Li pochází ze skromných poměrů, narodil se v provincii An-chuej a během kulturní revoluce pracoval na venkově. Koncem sedmdesátých let vystudoval právo a ekonomii na Pekingské univerzitě. V roce 1998 se ve věku 43 let stal nejmladším guvernérem v čínské historii, když stanul v čele jedné z nejlidnatějších čínských provincií Che-nan.

Očekává se, že zatímco pravděpodobný nový šéf strany Si, který se má v březnu příštího roku stát také novým prezidentem země, bude ve svých postojích rezervovanější, možný nový premiér Li by měl zastávat roli veřejné tváře státní moci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video