Pavel Kouda si potrpí na kovbojské oblečení.

Pavel Kouda si potrpí na kovbojské oblečení. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Byl panovačný, hodnotí zatčeného „kovboje“ Koudu exšéfové krajské ČSSD

  • 118
Náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda, kterého v úterý ráno zadržela spolu s dalšími lidmi policie, má přezdívku kovboj. Rád nosí dlouhé kožené a špičaté boty, upnuté kalhoty a drahé košile s křiklavými motivy. Jako kovboj se choval i v politice.

"Tuhle image si začal budovat až s rostoucí mocí a vlivem," říká o Koudovi někdejší krajský šéf ČSSD Jaroslav Foldyna. Právě za Foldynova předsednictví severočeské ČSSD začal Kouda stoupat na politické výsluní. Je to paradox, protože Foldyna o Koudu nestál.

Policie zadržela náměstka ústecké hejtmanky Koudu

V roce 2004 vyhrála ODS v Ústeckém kraji s drtivou převahou volby a udělala gesto. Jedno místo v radě přenechala právě Pavlu Koudovi z ČSSD. Ten nabídku přijal, přestože s tím některé okresní organizace ČSSD nesouhlasily a důrazně proti tomu protestoval právě i krajský předseda Foldyna.

Do té doby totiž o Koudovi nikdo moc nevěděl. "Pan Kouda? My ho vlastně neznáme. Ten člověk není vidět, není slyšet," glosoval tehdy povýšení Koudy do krajské rady šéf ústecké ČSSD Vladimír Kozubek.

Kouda přitom vstoupil do politiky už v druhé polovině 90. let, od roku 1998 zasedal v mosteckém zastupitelstvu.

"Kovboj" možná nebyl vidět, zato si systematicky budoval vlivnou pozici. Už od roku 2000 byl krajským zastupitelem, když se stal krajským radním pro školství, už seděl v krajském vedení ČSSD.

"On je jednostranně pragmatická osobnost. Všechno tlačil z pozice síly, své názory prosazoval tvrdě, nějaká diskuse pro něj byla navíc," hodnotí ho Foldyna.

Jeho zatčení mě nepřekvapilo, řekl Foldyna

Pragmatika, tvrdost a ctižádost dovedla Koudu v roce 2008 po dalších krajských volbách až do křesla prvního náměstka hejtmanky. Na starost měl ekonomiku, evropské dotace a zdravotnictví.

Náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda (ČSSD)

"Byl panovačný. Vždy jsem se snažil s lidmi dohodnout. Ale pak je otázka, jestli ti lidé drží dohody, nebo jsou v politice z jiných důvodů," řekl na adresu Koudy další bývalý krajský předseda ČSSD Petr Benda, dnes člen Paroubkovy strany NS-LEV 21.

Poslední čtyři roky ovládal Kouda i kontroverzní fond hejtmanky. Za jeho správy tekly miliony z fondu až příliš často buď přímo straníkům z ČSSD, nebo firmám, které jsou s ČSSD spjaté. Z fondu získal 11 milionů korun i Koudův fotbalový klub Baník Souš a Kouda tehdy pro dotaci dokonce sám zvedl ruku.

Vicehejtman také proslul tím, jak se zastával kontroverzní ředitelky litoměřického gymnázia Evy Bulasové (jinak také členky ČSSD) během studentských demonstrací. Když Bulasová po tlaku studentů, rodičů a učitelů ze školy odešla, Kouda jí obratem sehnal místo na krajském úřadě.

V kuloárech se léta říká, že Kouda má velmi blízko k mostecké stavební firmě Herkul, jež získává od kraje milionové zakázky. Ale přímý důkaz neexistuje.

Zadržení třiapadesátiletého Koudy tak pro zasvěcené není nic šokujícího, čekalo se už několik měsíců. Minimálně od doby, kdy mu policie v červnu zapečetila kancelář na krajském úřadě.

"Kdybych řekl, že mě jeho zatčení překvapilo, neříkal bych pravdu," poznamenal Foldyna. Sám Kouda si paradoxně stěžoval, že mu média navzdory jeho dobré práci křivdí. "Ono je trošičku smutné, že se nemluví o tom, co politik v tom kraji udělá dobrého. Dnes se hledají negativa a hází se špína," řekl nedávno.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video