Fotek Vlastimila Picka v civilu je zatím velmi málo. Ještě nedávno byl náčelníkem generálního štábu, což - opět ještě nedávno - byl pro Karla Schwarzenberga problém. Teď už není.

Fotek Vlastimila Picka v civilu je zatím velmi málo. Ještě nedávno byl náčelníkem generálního štábu, což - opět ještě nedávno - byl pro Karla Schwarzenberga problém. Teď už není. | foto: Petr Topič, MAFRA

Ministr Picek: bývalého spojaře čeká střet s Kalouskem i Švédy

  • 69
Jedním z hlavních úkolů nového ministra obrany Vlastimila Picka - co do velikosti zakázky - bude vyjednání budoucnosti českého nadzvukového letectva. Ve vládě bude za chráněnce ODS, původně ho TOP 09 ani LIDEM v křesle ministra nechtěly.

Vlastimil Picek ve vládě s největší pravděpodobností vydrží nejdéle rok a čtvrt, do nových voleb. Tedy pokud do té doby nedojde k zásadnímu zvratu ve voličských preferencích.

V armádě působil u protivzdušné obrany, začátek 90. let ho zastihl jako náčelníka skupiny velitelství letectva a protivzdušné obrany státu. Postupoval výše, vedl odbor spojovacího vojska generálního štábu a v letech 2000 až 2001 celé spojovací vojsko. Tehdy si také připnul generálské výložky. Následovala vojenská kancelář Pražského hradu a pětiletý mandát náčelníka generálního štábu. A následně post prvního náměstkem ministra obrany (profil v bodech najdete zde).

V roli ministra ho čeká zčásti práce, se kterou už má zkušenosti - dokončení jednání se švédskou stranou o dalším pronájmu nadzvukových stíhaček Gripen. Švédi za ně totiž stále chtějí příliš mnoho peněz. Právě tato jednání Picek jako Vondrův první náměstek vedl.

Také bude na něm, aby obhajoval nevelkou vojenskou misi v Mali, kde Čechům připadla ostraha velitelství výcvikové mise EU (více o Češích v Africe zde), případně hájit resort proti dalším škrtům, pokud se ekonomice nebude dařit.

Mezi Pickovy silné stránky (na rozdíl od řady dalších jmen, která se v souvislosti se spekulacemi o ministrovi obrany vyrojila) nesporně patří to, že svému oboru rozumí. Nasvědčuje tomu i postoj opoziční ČSSD, stínový ministr obrany Jan Hamáček ocenil Nečasův výběr jako dostatek politické odvahy.

Ty nešťastné casy

Na druhou stranu bude zřejmě nejčastěji nyní Pickovi předhazován souhlas s pořízením transportních letounů C-295M Casa. Stroje trpící řadou technických obtíží, jejichž nákup byl podle policie předražený o stovky milionů korun, Picek původně odmítal. Jako náčelník generálního štábu psal ministerským úředníkům, že nejsou pro letectvo vhodné, dokazují to dopisy (podrobnosti zde).

Picek tak reagoval na žádost o posudek, v němž měl podle tehdejšího náměstka na obraně Jaroslava Kopřivy "kvalitně zpracovat zdůvodnění nezbytnosti akce". Akcí Kopřiva mínil pořízení letounů Casa, ačkoliv vojáci s obdivem hleděli na výkonnější stroje téže třídy C-27 Spartan.

Nakonec v roce 2009 Picek na nákup letounů Casa kývl. Stálo to 3,6 miliardy a tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová kvůli pořízení strojů čelí trestnímu stíhání.

Není pravý muž, ocejchovala Picka Peake

Letos sedmapadesátiletý Picek bude mít od začátku poměrně vratkou pozici. Svou nechuť k němu dali najevo šéfka nejmenší koaliční strany LIDEM Karolína Peake i místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek.

"Letouny Casa napřed nechtěl, pak chtěl... To neukazuje na pravého muže," vytkla Pickovi vicepremiérka Peake. Spolupracovat ve vládě s ním ale prý bude standardně, uvedla ČTK.

Vyhození Picka z postu prvního náměstka bylo prakticky posledním činem, který svého času udělala Karolína Peake coby ministryně obrany. Předtím totiž premiéra Petra Nečase ujistila, že nehodlá dělat personální kobercový nálet. Nečas Peake obratem sesadil a Pickovi vrátil pozici prvního náměstka.

Tehdy Peake svůj krok zdůvodňovala tím, že nechce ve vysoké funkci někdejšího vysokého důstojníka - armádní generál Picek, náčelník generálního štábu, odešel do zálohy půl roku před nástupem Peake na ministerstvo. Nyní začala Pickovi vyčítat minulost v KSČ.

Kalousek se za totálního s*áče omluvil

Kromě Peake se ale Picek na vládě bude vídat i s Miroslavem Kalouskem, za nímž stojí větší politická síla než za LIDEM - jednačtyřicet poslanců TOP 09 a Starostů. Včetně Karla Schwarzenberga, který ještě začátkem roku říkal, že Česká republika není Nikaragua, aby se tu generál stal ministrem obrany.

Sám Kalousek volil svého času ještě tvrdší slova. "Jako major v záloze těžko mohu uvěřit, že velitel armády byl totální s*áč," řekl o Pickovi v létě 2012 právě kvůli případu pořízení transportních letounů Casa. Za tato slova se sice později omluvil, ale co vyřknul, nemohl vymazat.

Picek také přišel o ochrannou ruku v podobě podpory Václava Klause, za jehož prezidentování byl mimo jiné náčelníkem vojenské kanceláře hlavy státu. Klaus se Picka hlasitě zastal, když Peake prvního náměstka, zděděného po Alexandru Vondrovi, odvolala.

Sympatie Miloše Zemana nemusí v případné koaliční roztržce být silnou kartou. Od prezidenta, který se po svém zvolení vyslovil pro předčasné volby, totiž nejspíš nelze čekat, že si bude rozhádané zástupce koaličních stran zvát na Hrad a usmiřovat je, ať vládu nepokládají - jak to svého času činil Václav Klaus.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video