Karolína Peake s Alexandrem Vondrou, kterého by měla vystřídat v čele ministerstva dopravy.

Karolína Peake s Alexandrem Vondrou, kterého by měla vystřídat v čele ministerstva dopravy. | foto: Michal Šula, MAFRA

Hvězdná kariéra Peake: z kalendáře VV až do čela ministerstva obrany

  • 253
Mám dvě malé děti a pocit, že na kariéru mám ještě čas, vysvětlovala před dvěma lety Karolína Peake, proč odmítla za Věci veřejné místo ve vládě. Teď je všechno jinak. Peake šéfuje vlastní stranu LIDEM, na níž závisí osud vlády Petra Nečase, a po Vlastě Parkanové bude druhou ženou v čele ministerstva obrany.

Vystudovaná právnička Peake vstoupila již v roce 1997 po pádu vlády Václava Klause do ODS, ale vydržela v ní jen rok. Větší kariéru udělala až později u Věcí veřejných, s jejichž faktickým vůdcem Vítem Bártou se zná už od základní školy, a jehož ženu Kateřinu Klasnovou označovala až do pozdějšího rozkolu u VV za nejlepší přítelkyni.

Peake spoluzakládala mateřské centrum na Praze 1 a zajímala ji problematika dětských hřišť. Za Věci veřejné kandidovala neúspěšně už v roce 2009 do Evropského parlamentu.

Širší veřejnost její tvář zaznamenala až před volbami v roce 2010, kdy byly VV v čele s Radkem Johnem na vzestupu a Peake byla jednou z tváří předvolebního lehce provokativního kalendáře strany.

Karolína Peake, místopředsedkyně Věcí veřejných.

"Nejdřív jsem z focení do kalendáře nadšená nebyla, ale pak mi zalichotilo asi jako každé ženě, že mohu být focena profesionálním fotografem," řekla k tomu, jak se stala "holkou z kalendáře".

Loajální stoupenkyně Bárty, která byla pro odchod z koalice

I poté, co odmítla křeslo ministryně pro místní rozvoj a místo toho získala pozici v čele ústavně-právního výboru Sněmovny, patřila k nejloajálnějším spojencům Víta Bárty. Když na jaře 2011 Bárta opustil křeslo ministra dopravy a John ministerstvo vnitra, patřila Peake dokonce k těm, kteří si mysleli, že mají VV z vlády odejít.

"Při poslední vládní krizi jsem byla zastáncem odchodu z koalice," řekla tehdy iDNES.cz Peake. Na Bártově a Johnově straně stála, když se Kristýna Kočí s Jaroslavem Škárkou pokusili zbavit Bártu vlivu. A vystřídala pak i Kočí v čele poslaneckého klubu. Byla skeptická k tomu, že koaliční partneři nechají Věci veřejné ve vládě a tvrdila: "Spíše si myslím, že nás vykopnou a řeknou, že s touhle špínou my ve vládě nebudeme."

Radek John a Karolína Peake na jednání výkonné rady Věcí veřejných.

Ale jak se blížil její vstup do vlády, názor Peake, že by vládu měly VV opustit, slábl: "Z vlády neodcházíme, protože se nechceme chovat jako magoři," řekla loni v červnu. (více o tom, kdy změnila názor, najdete zde)

Ve vládě získala pozici vicepremiérky i šéfky Legislativní rady a vzala si na starost protikorupční strategii. A v říjnu 2011 při debatě se studenty prohlásila: "Čeká se na zavření velké ryby." Jinak podle ní veřejnost boji s korupcí neuvěří.

Máme poslední šanci, psala na jaře VV. Pak stranu rozlomila

Letos na jaře to znovu, už poněkolikáté, začalo ve Věcech veřejných vřít. Nepravomocně byli odsouzeni Vít Bárta, který dostal podmínku, a "natvrdo" Jaroslav Škárka, jemuž soudce Jan Šott neuvěřil, že ho Bárta uplácel. Odvolací soud později rozsudek zrušil.

VV ale právě v souvislosti se soudním sporem zveřejnily kompletní nahrávku Kristýny Kočí. Poslankyně zapomněla vypnout nahrávání, a když ji odvážel domů ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, svěřila se mu podle nahrávky, která zazněla i u soudu, slovy: "Já prostě odpálím Bártu."

VV pak znovu hrozily, že její ministři Nečasovu vládu opustí. A Peake došla trpělivost. "Pokud chceme uspět a nemuset se stydět za práci, kterou pro republiku děláme, je nutné ten nevhodný styl práce nadále neprovozovat. Je to poslední šance," napsala Peake svým stranickým kolegům v otevřeném dopise (více o něm zde).

Pro Peake přestalo být přijatelné, aby si strana každou chvíli vynucovala pozornost tím, že vyhrotí spory například o daně až na samotnou hranu a pak od ultimáta zvolna couvá. Zjevně se jí také nelíbila myšlenka, že by měla i ona sama spolu s dalšími ministry za Věci veřejné opustit vládu.

A tak se odhodlala k pokusu rozštěpit VV a získat na svou a Nečasovu stranu tolik poslanců, aby mohla vláda ODS, TOP 09 a odpadlíků od Věcí veřejných  pokračovat. "Nemůžu již nadále souhlasit s prosazovaným stylem politické destrukce a nesrozumitelných kroků. Vytrácí se takto mnohé úspěchy, kterých jsme ve vládě dosáhli," řekla, když letos 17. dubna opustila Věci veřejné. Dokázala s sebou strhnout dalších sedm poslanců zvolených za VV.

Karolína Peake hovoří s Petrem Nečasem při jednání Poslanecké sněmovny (24. dubna 2012).

Pikantní je, že právě Peake byla spoluautorkou Etického kodexu VV, podle nějž zástupce občanů nesmí v průběhu funkce změnit stranu, za kterou byl zvolen. Když pak Peake a její kolegové, kteří spolu s ní dezertovali od Bárty s Johnem, vládu podpořili při hlasování o důvěře, dostala za to od Bárty obří smuteční kytici chryzantém svázanou černou stužkou.

Vynutila si odchod kolegy Dobeše a vznik klubu LIDEM

Ještě před tím, než se její strana LIDEM vůbec oficiálně ustavila, vytáhla Peake tvrdě proti Pavlu Dobešovi v čele ministerstva dopravy, který spolu s ní opustil Věci veřejné. Oficiálně kvůli problémům s kolabujícím registrem vozidel. "Jsem velmi nerada, že ministerstvo, které držíme, je spojeno s takovým fiaskem," prohlásila letos v červenci.

A později, už i jako potvrzená šéfka nové strany LIDEM, ho dokonce neváhala označit za zbabělce, když ho strana vyzvala k rezignaci a Dobeš reagoval, že odejde, ale až za pár dní. Tedy začátkem prosince.

Ráznost Peake prokázala, když si před hlasováním o církevních restitucích dupla, že její strana bude mít vlastní poslanecký klub, i když nemá deset poslanců, a ODS i TOP 09 na to musely kývnout, aby církevní restituce vůbec prošly.

Z toho, jak Karolína Peake zatím v politice stoupá, se zkrátka nezdá, že by jí chyběla razance a neuměla si prosadit svou. "Pokusím se v osobním rozhovoru pana prezidenta přesvědčit o tom, že nejsem žádná křehotinka," reagovala s úsměvem na obavy prezidenta Václava Klause, že si neumí představit, jak se Peake stane přes noc odbornicí na armádu, a že ji vojáci nepřijmou (více o jejích slovech čtěte zde). Ve středu odpoledne ji Klaus do nové funkce minisitryně obrany jmenuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video