Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Profil Jána Duckého

  12:38
- Jméno slovenského průmyslníka a bývalého ministra hospodářství vlády Vladimíra Mečiara Jána Duckého, který byl v pondělí u svého domu nalezen zastřelen, je v posledních dnech v ČR spojováno především s děním kolem kontroverzní společnosti Chemapol Group (ChG). Ducký byl podle spekulací některých českých médií jedním z podnikatelů, kteří nedávno získali významný balík akcií v holdingu ChG.

Podle TV Nova skupina podnikatelů kolem Duckého nabídla loni v prosinci českým bankám, že když odprodají své podíly v Chemapolu, odkoupí Slovenský plynárenský podnik (SPP) na oplátku jejich nedobytné pohledávky u téže firmy. Akcie Chemapol Group tak údajně získala soukromá skupina a slovenský státní podnik koupil za několik set miliónů bezcenné dluhy Chemapolu. Mělo se tak stát těsně před odvoláním Duckého z čela SPP, vysoce ziskového slovenského státního podniku.
Radim Mastný, který měl stát v čele nové skupiny, však Duckého účast na změně vlastnictví akcií Chemapolu popřel. Ducký měl také loni v září podepsat směnku společnosti Sezoop Holding ve výši 400 miliónů korun, které měly být využity při koupi akcií Chemapolu (podle dosavadních informací však směnka nebyla uplatněna). Firma Sezooz vsetínského podnikatele Romana Zubíka má přitom držet téměř 15 procent akcií Chemapolu.
Již v polovině prosince napsaly Hospodářské noviny, že Duckého jméno figuruje ve skupině podnikatelů, kteří získali majoritní podíl v Chemapolu. Podle dřívějších zpráv tisku hlavní akcionáři Chemapolu, Komerční Banka (KB), Československá obchodní banka (ČSOB) a Investiční a poštovní banka (IPB), vypracovaly plán na propojení chemických podniků skupiny Chemapol s rafinérsko-petrochemickým holdingem Unipetrol. Kromě IPB však většina bank na začátku prosince své podíly prodala. Nová skupina vlastníků, mezi nimiž měl být i Ducký, údajně má schopnost donutit stát, aby propojení Chemapolu a Unipetrolu umožnil.
Ing.Ján Ducký se narodil 30.ledna 1944 v Lehote pod Vtáčnikom (okr.Prievidza). Vysokou školu ekonomickou absolvoval v roce 1967. Ještě téhož roku nastoupil jako referent v Keramoprojektu Trenčín, o rok později přešel do n.p.Merina Trenčín. V letech 1977-1983 působil ve funkci ředitele GŘ Slovakotex Trenčín.
Na ministerstvo průmyslu Slovenské socialistické republiky nastoupil v roce 1983; zpočátku byl ředitelem odboru obchodu, o dva roky později postoupil do funkce náměstka ministra průmyslu. Od prosince 1989 do června 1990 byl ministrem průmyslu. Do této funkce ho nominovala komunistická strana.
V letech 1991-1992 byl zástupcem Československé majetkové účasti ve Vídni a od března do listopadu 1993 prezidentem slovenského Svazu průmyslu. Z této pozice často kritizoval tehdejší vládní politiku, zvlášť pro její ideologii ekonomické transformace a pomalý postup privatizace. Vyjadřoval vážné obavy, zda se Slovensku podaří dosáhnout obratu v jeho dosavadním hospodářském vývoji.
V první polistopadové slovenské vládě Milana Čiče byl půl roku ministrem průmyslu. V rekonstruované vládě premiéra Vladimíra Mečiara byl v listopadu 1993 za Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) jako nezávislý jmenován ministrem hospodářství. V březnu 1994, když se část HZDS vzbouřila proti Mečiarovi a vytvořila nakonec vládu s opozičními stranami, zůstal Ducký, zvolený vzápětí prezidentem slovenského Svazu průmyslu, věrný Mečiarovi.
Po podzimních volbách 1994 byl Ducký již jako člen HZDS podruhé jmenován ministrem hospodářství. Ve funkci vydržel do srpna 1996, kdy jej vystřídal Karol Česnek. Duckého odvolání bylo tehdy spojováno s aférou kolem nepovoleného vývozu deficitního obilí do zahraničí, což Mečiarově kabinetu uškodilo vinou zdražení mouky.
Duckého působení v čele SPP bylo spojováno s posilováním ruského petrochemického průmyslu na středoevropských trzích. Ducký během návštěvy ruského premiéra Viktora Černomyrdina na Slovensku v dubnu 1997 podepsal dohodou SPP s ruským Gazpromem o společném podniku, který by se zabýval dovozem a distribucí ruského plynu "nad rámec stávajících kontraktů".
SPP získal prostřednictvím dceřinné SPP Bohemia významné akciové podíly i v českých regionálních plynárenských společnostech. SPP Bohemia je akcionářem Východočeské plynárenské (17 procent), Severomoravské plynárenské (17 procent) a Jihomoravské plynárenské (tři procenta). Firma vlastní 49,78 procenta v Moravských naftových dolech. Majitelem SPP Bohemia je kromě SPP a.s.Moravia Systems. Oba akcionáři jsou přitom rovnocennými partnery.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...