Bývalá první dáma Imelda Marcosová slaví 85. narozeniny. (2. července 2014).

Bývalá první dáma Imelda Marcosová slaví 85. narozeniny. (2. července 2014). | foto: Reuters

Filipíny připravila o miliardy. „Ocelový motýlek“ je opět na výsluní

  • 7
Tisíc párů luxusních bot, vzácné obrazy, mrakodrapy na Manhattanu. Ferdinand a Imelda Marcosovi prosluli svým ohromným majetkem nakoupeným za filipínské státní peníze. I když musela diktátorova rodina v roce 1986 ze země uprchnout, Imelda dostala po smrti manžela milost. Vrátila se na Filipíny i do vysoké politiky, kde se drží dodnes.

Imelda Marcosová, která kdysi začínala jako zpěvačka a modelka,  je okouzlující i ve svých pětaosmdesáti letech, které oslavila tuto středu. Snad je to právě její šarm, díky němuž ji nikdo nedokáže odsoudit, ačkoli svou zemi připravila o miliardy dolarů.

Její manžel Ferdinand Marcos byl poprvé zvolen prezidentem v roce 1965. Během jeho vlády rostly autoritářské tendence i majetek Marcosových. Využívali své moci k převzetí soukromých společností, zakládali státem vlastněné monopoly, „odkláněli“ zahraniční humanitární pomoc i prostředky státního rozpočtu.

V roce 1972 Marcos vyhlásil stanné právo. Filipíny údajně ohrožovali komunisté a muslimští separatisté, Marcose nicméně zřejmě motivovala spíše touha udržet se u moci. V prosinci téhož roku na jeho manželku zaútočil na slavnostním galavečeru útočník, který ji pobodal mačetou, což si vyžádalo 75 stehů na rukou a pažích. Atentátníka policie zastřelila.

Nixon, Castro, Rembrandt, Monet

Stanné právo Marcos zrušil až po devíti letech, v roce 1981. Sama Imelda mezitím vystřídala řadu vysokých politických funkcí, byla mimo jiné ministryní pro osidlování či guvernérkou Manily. Především ale cestovala po celém světě. Při návštěvě New Yorku či evropských metropolí utratila podle britského Independentu i pět milionů dolarů. Rozuměla si s americkým prezidentem Richardem Nixonem, ale i Fidelem Castrem, Saddámem Husajnem či Muammarem Kaddáfím.

V roce 1986 Marcosovy konečně svrhla revoluce. Tou dobou jejich jmění činilo podle vyšetřovatelů 10 miliard dolarů. Když utíkali na Havaj, vzal si každý člen domácnosti, kolik jen unesl. 

Jejich letadlo podle časopisu Foreign Policy vezlo přes 22 kilogramů zlata, šperky, jejichž hodnota se odhaduje na 100-200 milionů korun. Majetek Marcosových nicméně zahrnoval i několik budov na Manhattanu, sbírky obrazů, za které by se nestyděly ani přední světové galerie, a samozřejmě tisíce šperků, luxusních bot a rób za miliony dolarů. Právě kvůli její oblibě pestrobarevných extravagantních šatů se jí přezívalo „ocelový motýlek“. Přinejmenším část obrazů si Imelda Marcosová podle všeho nechala a neváhá se jimi ani dnes chlubit před návštěvami.

Znovu u moci

Filipínské úřady se snaží rozkradený majetek získat zpět pomocí zvláštní komise. Část majetku Marcosová musela vrátit, budovy na Manhattanu komise zabavila, stejně jako 683 milionů dolarů na švýcarských kontech. Stále ale chybí šest z deseti miliard dolarů. Imelda navíc přes množství žalob nestrávila jediný den ve vězení - a nejspíš už k tomu ani nedojde. Marcosovi jsou totiž opět jednou z nejmocnějších filipínských rodin. 

Bývalý prezident Ferdinand Marcos, Imeldin manžel, sice v roce 1989 v havajském vyhnanství zemřel, Imelda ale o tři roky později dostala milost a směla se vrátit. 

Její prezidentská kandidatura v roce 1992 byla sice neúspěšná, o tři roky později se ale stala poslankyní. Znovu byla zvolena v roce 2010 a členkou parlamentu je dodnes. V politice jsou navíc úspěšné i její děti - dcera Imee je guvernérkou provincie Illocos Norte a syn Ferdinand zvaný „Bongbong“ senátorem, který má šanci stát se v roce 2016 prezidentem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video