Bašár Asad: lev z Damašku, jenž pohřbil naděje Syřanů na lepší zítřky - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bašár Asad: lev z Damašku, jenž pohřbil naděje Syřanů na lepší zítřky

  17:51
Politika jej nikdy příliš nezajímala. Vládnout dvaadvacetimilionové Sýrii nechtěl a jako druhorozený syn vlastně ani nemohl. Vše změnilo až osudné lednové ráno roku 1994. Tehdy se z nevýrazného intelektuála zrodil Bašár Asad, budoucí "Mefisto" Blízkého východu. Ten, jehož jméno v posledních dvou a půl letech skloňuje ve všech pádech snad celý svět.
Syrský prezident Bašár Asad (archivní snímek z května 2009)

Syrský prezident Bašár Asad (archivní snímek z května 2009) | foto: Reuters

Ještě před dvaceti lety to však byl "jen" druhorozený syn tehdejšího nejmocnějšího muže Sýrie, prezidenta Hafíze Asada. A také mladý lékař, oftalmolog, s vcelku úspěšně našlápnutou kariérou, korunovanou postgraduálním studiem na prestižní londýnské univerzitě. V Londýně si dokonce našel i dívku, půvabnou Britku se syrskými kořeny, Asmu Achrasovou.

Syrská Lady Di

Asma Asadová, rozená Achrasová bývá častována přezdívkami "Pouštní růže" či "syrská Lady Diana".

Čím okouzlila Britka se syrskými kořeny nejen svého manžela, ale i západní média, či jak se zhostila role první dámy, se dočtete zde.

Svět politiky byl ale pro něj velkou neznámou. Bavily ho počítače, moderní technologie, věda. K tomu, aby přebral po otci otěže nad dvaadvacetimilionovou Sýrií, nebyl jako druhorozený syn předurčen.

Následovníkem dynastie Asadů, vlivného rodu, jenž si pro sebe s podporou nacionalistické strany Baas uzurpoval veškerou moc v zemi, se měl stát jeho o tři roky starší bratr Basil - charismatický, uhrančivý voják, před nímž se dívkám podlamovala kolena. V uniformě se s chutí předváděl tu na koni, tu v luxusním automobilu. Oba bratři, každý zcela jiný, si žili svůj předem nalinkovaný život.

Tedy, až do osudného lednového rána 1994. S plynem na podlaze svého mercedesu se tehdy Basil za rozbřesku řítil mlhou směrem k damašskému letišti, aby stihl let do Německa. Na kruhovém objezdu se mu ale řízení vymklo z rukou a on havaroval. Nepřipoutaný. Byl na místě mrtvý.

V tu chvíli se Bašárovi obrátil život naruby poprvé.

Krůček po krůčku si dláždil cestu do prezidentského paláce

Se smrtí staršího bratra se rázem Bašár z druhé koleje přesunul do centra dění a jeho hvězda začala strmě stoupat. Vrátil se z Londýna zpět do vlasti a otec jej pasoval do role svého následovníka. Po šest a půl roku jej systematicky připravoval na převzetí moci.

Napřed utvrdil jeho roli budoucího vládce tam, kde hrozilo, že nejvíc pohoří - před armádou a ozbrojenými složkami. A tak ještě téhož roku poslušně Bašár zaklepal na dveře vojenské akademie v Homsu a chopil se zbraně.

O několik let později, už jako plukovník, pak dohlížel na syrské okupační jednotky v sousedním Libanonu. Jeho postavení definitivně utvrdilo, když staré armádní špičky nahradilo nové, jemu loajální vedení. Hlavní oporu nalezl budoucí prezident ve svém o dva roky mladším bratrovi Mahírovi.

Paralelně s tím však budoucí lídr pracoval na patřičném veřejném obrazu. Postavil se do čela kampaně proti korupci a naoko zametal se všudypřítomným klientelismem a úplatkářstvím. Ve skutečnosti však spíše navazoval styky s cizími státníky jako poradce svého otce a učil se chodit v každodenním záležitostech vládnutí. Krůček po krůčku si dláždil cestu do prezidentského paláce.

Když v červnu roku 2000 jeho otec vydechl naposledy, byl již připraven.

Nadějný reformátor

Ačkoliv bylo nad slunce jasné, kdo se stane novým vládcem autoritářského státu, formálně Bašárovi v převzetí moci bránily dvě věci, a to volby a minimální věková hranice pro zaujmutí prezidentského úřadu. Protože tehdejší zákony velely, že hlavou státu se nemůže stát osoba mladší 40 let, tamní zákonodárci hbitě posunuli minimálně věkovou hranici o šest let dolů. V 34 letech tak mohl být Bašár naprosto legální cestou zvolen novým vůdcem země. A taky se tak stalo. V referendu pro něj údajně hlasovalo více než 97 procent Syřanů.

Není divu, celá Sýrie do něj tehdy vkládala své naděje. Mladý, kultivovaný lídr, jemuž stála po boku vzdělaná, pohledná první dáma, vzbuzoval opravdu víru v lepší zítřky. Lidé v něm po třiceti letech vlády jeho otce spatřovali reformátora, který by mohl dopřát těžce zkoušené zemi konečně svobodně se nadechnout.

Dokonce to tak i na chvíli vypadalo. Sýrie tehdy zažívala snad nejsvobodnější období ve svých moderních dějinách. Do kaváren i ulic se znovu navrátil ševel politických debat, tisíce politických vězňů opustilo nuzný život za mřížemi a začala se formovat různá občanská i politická hnutí. Oněm několika málo měsícům na přelomu let 2000 a 2001, kdy země po dlouhých třech dekádách znovu nahlédla pod roušku svobody, se začalo přezdívat "damašské jaro".

Zpět do zajetých kolejí

Stejně jako všechna ostatní "jara" napříč světem, před ním i po něm, však nemělo dlouhého trvání. Obrovskou euforii z uvolnění klimatu vystřídal drtivý náraz a návrat k dřívějším poměrům. Bašár zadupal zárodky demokracie dřív, než stačily naplno vyklíčit. A další šanci již Sýrie znovu nedostala.

Svůj post si Bašár v roce 2007 na dalších sedm let potvrdil vítězstvím v referendu, kdy pro něj údajně hlasovalo opět více než 97 procent voličů. Stejný byl i scénář - do duelu s autoritativním prezidentem se nepustil jediný protikandidát. Ne že by žádný opoziční lídr o prezidentský post nestál, režim jen zkrátka všechny jejich přihlášky ke kandidatuře zamítnul.

Když o pět let později vypukly v Sýrii revoluční nálady nanovo, potlačil je Bašár s razancí, za níž by se nemusel stydět ani jeho otec - ten, který již o 30 let dříve ve městě Hamá krvavě umlčel povstání Muslimského bratrstva (téhož hnutí, jež v současnosti nejvýrazněji působí v Egyptě), což si vyžádalo životy tisíců lidí. Jen s tím rozdílem, že tehdy v odvetě za napáchaná zvěrstva nemířily varovným prstem na Sýrii západní mocnosti.

Ačkoliv tedy Bašár vládne stejně tvrdou rukou jako jeho otec, třicet let je dosti dlouhá doba a poměry se diametrálně změnily. Asadové, jejichž příjmení znamená v překladu doslova Lvi, utrpěli za poslední desetiletí značné šrámy. Kdysi to možná byly šelmy, které si hrdě vykračovaly s hlavou vztyčenou. V kontextu událostí posledních měsíců však spíše připomínají zvíře zahnané do kouta. Lva v kleci, jenž nevrle přechází ze strany na stranu a v zoufalství bije tlapou do mříží.

Od starověku po Asada. Historie Sýrie v kostce:

Historické okamžiky: Sýrie - země konfliktů | (1:51) | video: Reuters

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Sražení matky s kočárkem má tragickou dohru. Žena po roce v nemocnici zemřela

Vážná dopravní nehoda z loňského května, při které řidič porsche v pražských Vysočanech srazil maminku vedoucí kočárek, má tragickou dohru. Žena po takřka ročním pobytu v nemocnici před několika dny...

Zavraždil tři taxikáře, unikal dva roky. Jeden z nejtěžších případů 1. oddělení

Premium

Strach obestírá Prahu. Píše se rok 2014, kdy jsou v lednu a dubnu brutálně zavražděni tři taxikáři. Fantom, který je zastřelil, uniká spravedlnosti. Ostatní taxikáři odmítají jezdit do odlehlých...

Příchod Ukrajinců pomohl trhu. Studie odhaduje, že jich 260 tisíc zůstane v Česku

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců. Vyplývá to z aktualizované studie poradenské společnosti...

12. dubna 2025  7:39

USA mohou vyhostit propalestinského aktivistu Chalíla, rozhodla soudkyně

Imigrační soudkyně v Louisianě v pátek rozhodla, že Spojené státy mohou deportovat propalestinského aktivistu Mahmúda Chalíla na základě argumentu federální vlády, že představuje riziko pro národní...

12. dubna 2025  7:18

Úcta, láska, oddanost? Trumpův emisar se vřele vítal s Putinem s rukou na srdci

Zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff se v pátek setkal s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Witkoff s ním měl schůzku v prezidentské knihovně v Petrohradě, kde si před...

11. dubna 2025  18:30,  aktualizováno  12.4 7:08

Ukradené Vánoce Donalda Trumpa. Čínské továrny na ozdoby nemají zakázky z USA

V továrnách na východě Číny v tomto období tradičně vrcholí výroba umělých vánočních stromků a ozdob pro americký trh. Letos je ale provoz spíše poklidný. Objednávky z USA totiž proti minulým rokům...

12. dubna 2025

„Podle nás je benefit, že Vás zaměstnáváme.“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Hlavně ušetřit. Češi nakupují v nových diskontech, i zboží krátce po trvanlivosti

Premium

Stále větší pozornost si mezi českými zákazníky získávají diskontní obchody, které nabízejí potraviny s blížícím se koncem minimální trvanlivosti nebo krátce po ní. I když se v nich nedá pořídit...

12. dubna 2025

Americké sólo Meloniové dráždí Macrona. S USA má italská premiérka lepší vztahy

Premium

Současná americká administrativa nemá v Evropě významnějšího partnera, než je italská pravicová premiérka Giorgia Meloniová. V době obchodních sporů představuje pomyslný most mezi Evropou a Amerikou.

12. dubna 2025

Boj o život. V Česku přibývá nemocí od klíšťat, útočí už brzy na jaře i v zimě

Premium

S teplým počasím roste riziko nákazy od klíšťat. Lékaři varují, že parazit se může přisát téměř kdykoli, pokud nemrzne. Dokazují to případy 140 lidí, kteří se léčili s klíšťovým zánětem mozkových...

12. dubna 2025

Bolsonara opět odvezli do nemocnice, trpí následky bodnutí nožem před sedmi lety

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro byl v pátek kvůli silným bolestem břicha převezen vrtulníkem do nemocnice v severovýchodní Brazílii. Bolesti souvisejí s dlouhodobými následky pobodání...

11. dubna 2025  21:50

Rusko zapsalo svého exdiplomata na seznam cizích agentů. Je mi ctí, reagoval

Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo na seznam takzvaných zahraničních agentů Andreje Kozyreva, prvního ruského ministra zahraničí v postsovětské éře. Čtyřiasedmdesátiletý Kozyrev žije ve...

11. dubna 2025  21:01

Dvě srážky vlaků s auty po pouhé čtvrt hodině, jeden řidič zemřel

Dvě vážné nehody na železničních přejezdech se odehrály v pátek večer – u Oldříše na Svitavsku a v Poděbradech na Nymbursku. V jednom případě řidič přežil se zraněním, v druhém zemřel na místě....

11. dubna 2025  20:55

USA přitvrdily s nerosty. Chtějí od Ukrajiny zpětně zaplatit za pomoc a ničím neručit

Poslední verze návrhu dohody o nerostných surovinách mezi Ukrajinou a Spojenými státy obsahuje přísnější podmínky než ta předchozí. Nyní Washington požaduje, aby Kyjev zaplatil miliardy dolarů za...

11. dubna 2025  20:22

Na Floridě se zřítilo letadlo na silnici. Vytlačilo jedoucí auto na železniční trať

Aktualizujeme

Malé letadlo se v pátek večer středoevropského času zřítilo ve městě Boca Raton na Floridě, uvádí televizní stanice ABC News s odkazem na místní policii a úřady. Na palubě letadla byli tři lidé, z...

11. dubna 2025  18:15,  aktualizováno  20:06