Proevropské nic

  • 2
Kdo u nás "dělá" zahraniční politiku? Prezident, ministr zahraničí, vláda? Tento spor běží už léta. Ministr zahraničí si rád došlapuje na prezidenta, prezident se rád staví zahraniční politice v čelo. Ať už to byl Havel se Zieleniecem, či nyní Klaus a Svoboda.

Boj je to dosti ostrý, ale bohužel výsostně vnitropolitický. Jde v něm o to, kdo se doma vtlačí do jaké pozice, nikoliv o to, co je vlastně naše zahraniční politika. Ta není.

Je jen politika jednotlivých hráčů, co ze země jde ven, je tříšť, které si někteří politici dokonce i považují: prý svoboda a soutěž. Každý politický subjekt u nás má svůj program, své názory a nic společného nad tím není.

Ukázat si to můžeme na příkladu vicepremiéra Mareše: ten za hlavní smysl zahraniční politiky považuje nalezení důkazu, že Klaus je přítel komunistů, a odmítání dohadovat společný postoj k zahraniční politice.

Mareš ale proto nemusí být smutný, jako špatný příklad vyskočil náhodou, ostatní politici na tom nejsou lépe.

Existuje nějaká "zahraniční politika země", nebo je jen politika právě jsoucích vlád? Churchill si vzal, protože bylo před volbami, s sebou do Postupimi předáka opozice Atleeho. Měl na mysli kontinuitu britské zahraniční politiky a něco, co v Česku zní divně: vlády se mění, Británie trvá.

Britové si mohou myslet, že mají nějaký společný zájem a společné hodnoty, které umisťují kousek nad politiku. Takový zájem mají Poláci nebo Maďaři, máme-li hledat v nejbližším okolí.

Co je dobré pro Polsko? Existuje taková věc, nebo jsou jen věci dobré pro pravici či levici té země? To je otázka, kterou si český politik směrem ke své vlasti nepokládá. Čeští komunisté umořili svou zem o poznání víc než polští a maďarští. Proč? Měli jen socialistické vlastenectví. To znělo: co je dobré pro komunismus a pro Rusy?

Má vlast. Poslední, kdo se tímto slovem vážně zabýval, byl skladatel Dvořák. Nic takového dnes neexistuje. Žádnou zahraniční politiku naší země, postavenou na vzájemné shodě, nemáme, mít nechceme a mít nebudeme.

Proč také? Stačí, že máme mnoho zahraničních politik. Každý nějakou. Přesněji řečeno, nikdo žádnou. Je zajímavější servat se o pozice a kompetence než zahraniční politiku jasně formulovat.

Do zahraničí stačí: Jsme proevropská vláda. Nu ano, jako každá vláda Evropě. Nebo snad máme jinou variantu vládu protievropskou?

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video