Firmy se pokusí pomoct bangladéšskému textilnímu průmyslu.

Firmy se pokusí pomoct bangladéšskému textilnímu průmyslu. | foto: AP

Prodejci oděvů zpytují svědomí, do Bangladéše napumpují miliony

  • 11
Několik předních světových prodejců textilních výrobků podepsalo dohodu, která má zlepšit pracovní podmínky v továrnách jejich dodavatelů v Bangladéši. Reagují tak na zřícení osmipatrové budovy, v jejíchž troskách zahynulo více než 1 100 zaměstnanců místních textilek.

Závaznou dohodu podepsali zástupci společností H&M, C&A, Primark a Zara. Ti se mimo jiné zavázali k tomu, že budu podrobně monitorovat dodržování bezpečnosti práce v továrnách dodavatelů. Každá forma také přispěje na speciální konto, ze kterého budou moci provozovatelé textilek čerpat peníze na případné opravy svých továren.

Švédská společnost H&M, která je hlavním odběratelem textilu z Bangladéše, uvedla, že ze zkolabované továrny v Dháce sice neodebírala žádné zboží, i tak však pětiletou dohodu podepsala. "Doufáme ve spolupráci a podpis mnoha firem. Jedině tak budeme moct pracovat efektivně," uvedla pro server aljazeera.com vedoucí oddělení udržitelnosti společnosti H&M Helena Helmerssonová.

Společnost pak v oficiálním prohlášení mimo jiné uvádí, že dohoda musí splňovat také společné plány bangladéšské vlády, organizace slučující provozovatele továren a odborů. Jedině tak prý lze zajistit ideální integraci nových bezpečnostních opatření do praxe.

Oděvní giganti prý nejednají jen v reakci na nedávný kolaps textilky v Dháce, o zpřísnění opatření údajně uvažovaly už po loňském požáru jiné bangladéšské továrny, při které zahynulo 112 lidí (více čtěte zde).

Peníze dá Tchibo i majitel značky Calvin Klein

Organizace IndustryALL, která zaštiťuje vyjednávání se světovými společnostmi, se nyní snaží apelovat i na další odběratele zboží z Bangladéše. Konečným termínem pro podpis dohody je 15. květen. V jednání je podle posledních informací například i německý gigant Tchibo.

Fotogalerie

Tchibo již v minulosti podepsalo memorandum o bezpečnostních problémech v bangladéšských továrnách. K podobnému kroku se odhodlala i společnost PVH, která pod sebou sdružuje například značku Calvin Klein. PVH nyní do společného fondu, do kterého mají následně přispět i ostatní signatáři, vložilo 2,5 milionu dolarů (téměř 50 milionů korun)

Penězi se rozhodlo přispět také Tesco, které Bangladéši věnuje 1,53 milionu dolarů (asi 30 milionů korun). "Tesco nevyužívalo továrny Rana Plaza v Dháce, všichni jsme však zodpovědní za to, aby se v budoucnu podobným tragédiím předcházelo," uvedl ředitel oddělení pro média Kevin Grace.

Wal-Mart nepodepsal, zřejmě chystá vlastní pomoc

Plné znění dohody zveřejní IndustryALL ve čtvrtek. Konkrétně by měla obsahovat pasáže o posílení práv zaměstnanců, prosazování jejich větší kvalifikovanosti nebo stanovení finančních závazky majitelů továren odvíjejících se od velikosti jejich společností.

Vůbec největší světový prodejce Wal-Mart se zatím pod dohodu nepodepsal. Mluvčí společnosti uvedl, že "Wal-Mart již pracuje na vhodném řešení celé situace".

Některé hlasy však tvrdí, že velkým společnostem ve skutečnosti nejde o pomoc Bangladéši, ale o vylepšení své image na veřejnosti. Prodejci textilu po zřícení budovy v Dháce čelili kritice, že jsou jedním ze spoluviníků celé tragédie, při které zemřelo 1 127 lidí (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video