Víc než desetina Ukrajinců je svolná k tomu prodat v nadcházejících parlamentních volbách svůj hlas. Volební místnosti se jim otevřou 28. října. Ilustrační foto

Víc než desetina Ukrajinců je svolná k tomu prodat v nadcházejících parlamentních volbách svůj hlas. Volební místnosti se jim otevřou 28. října. Ilustrační foto | foto: AP

Každý desátý Ukrajinec by svůj hlas ve volbách klidně prodal

  • 19
V nadcházejících parlamentních volbách je celých jedenáct procent Ukrajinců svolných prodat svůj hlas. Jeho cena se oproti předloňským prezidentským volbám vyšplhala na téměř dvojnásobek.

V přepočtu na téměř 1 200 korun (500 hřiven) by si podle odhadu ukrajinských médií mohli přijít voliči, kteří svůj hlas v říjnových parlamentních volbách prodají. 

A podle celostátního průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky zveřejnila agentura Unian, je k této nelegální praktice ochotná více než desetina Ukrajinců s volebním právem.

Volby na Ukrajině

Do ukrajinského parlamentu se bude volit 28. října.
O vítězství bude bojovat zejména současná vládnoucí Strana regionů proti sjednocené opozici vedené stranou Vlast (Baťkyvščina) expremiérky Julije Tymošenkové.
Ta si momentálně odpykává sedmiletý trest za podpis nevýhodné plynové smlouvy s Ruskem v roce 2009, kdy byla předsedkyní vlády.

Polovina z nich ovšem argumentuje tím, že by prodala hlas jen té politické straně, pro kterou by hlasovali i bez finanční odměny. Nicméně zbytek "prodejných" voličů tvrdí, že by se řídil nejvyšší nabídkou.

Cena za takto vykoupené hlasy se přitom podle ukrajinských médií stále zvyšuje. Při předloňských prezidentských volbách ocenily politické elity "vykoupené" hlasy na více než 700 korun (300 hřiven). Letos budou podle očekávání ceny téměř dvojnásobné.

Navzdory stále silnější kritice patří na Ukrajině skupování volebních hlasů k obecně rozšířeným praktikám. V praxi se s tím setkalo 40 procent dotázaných. Z výzkumu vyplývá, že víc než třetina lidí s takovou praxí buď přímo souhlasí, nebo ji přijímá s pochopením. Za nedemokratický považuje nákup volebních hlasů 53 procent voličů.

Nejsvolnější prodat svůj hlas jsou podle průzkumu lidé do 30 let. S narůstajícím věkem voličů klesá ochota vyměnit svůj hlas za peníze.

Tymošenková varuje: Janukovyč chce volby zfalšovat

Na možnost nelegálního ovlivňování výsledků voleb upozornila i bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková. Obává se, že se takto strana současného prezidenta Viktora Janukovyče pokusí zfalšovat výsledky.

Expremiérka varovala, že se režim Janukovyče chystá volby ovlivnit, aby tak konečně nastolil "pravou diktaturu, kterou buduje již nyní" (více o případu zde).

Vyzvala proto všechny demokratické západní státy, aby Ukrajinu podpořily. Po volbách do parlamentu prý již může být pozdě, protože případná ústavní většina Janukovyčovy Strany regionů by podle ní znamenala poslední hřebík do rakve ukrajinské demokracie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video