Ministerstvo zdravotnictví chce z padělání léků udělat trestný čin, za který by hrozilo až pět let vězení. Ilustrační foto.

Ministerstvo zdravotnictví chce z padělání léků udělat trestný čin, za který by hrozilo až pět let vězení. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Prodej padělků léků na webu stoupl loni o polovinu

  • 17
Pravděpodobnost, že při koupi léků na internetu narazíte na padělek či na přípravek s nebezpečnými účinky, je vysoká. "Loni stoupl prodej padělků přes internet o 45 procent," vyčíslil šéf Generálního ředitelství cel Pavel Novotný . Podle něho se zatím nedaří prodeji takových léků zabránit.

"Léky na potíže s erekcí, na hubnutí a anabolika," vyjmenovává šéf Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš, které přípravky se na internetu načerno prodávají nejčastěji. Ústav v těchto dnech spouští na adrese www.nebezpecneleky.cz kampaň, která má lidi před jejich nákupem varovat.

Vypadá jako doplněk, ale má účinky viagry

Zákazníci často nemají šanci zjistit, jaké zboží si vlastně pořizují – padělek bývá k nerozeznání od originálu, složení je však nejisté. "Krom toho se prodávají i přípravky, které se tváří jako čistě přírodní, ale například jeden z nich obsahoval stejnou účinnou látku jako viagra," tvrdí Lenka Kaška z Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. Lék na erektilní dysfunkci je přitom kvůli vedlejším účinkům nebezpečný třeba pro muže s potížemi srdce.

V zahraničí není problémem jen prodej po internetu, ale také masivní dovážení padělaných léků třeba z Indie, které se mohou dostat do běžné distribuční sítě. To se v České republice podle Pavla Novotného z Generálního ředitelství cel zatím neděje, ale panuje obava, že i tato vlna sem dorazí.

"Elektronický systém distribuce něco podobného neumožňuje, každý lék musí mít kód registrovaného výrobce s potřebnými certifikáty," uklidňuje Pavel Suchý z Asociace velkodistributorů léčiv.

Výroba a šíření padělků léků má být trestný čin

Ani to však nemusí stačit – protože léky, které do EU proudí ze zemí třetího světa, procházejí několika státy a znovu se balí, takže jejich původ není snadno dohledatelný.

Ministerstvo zdravotnictví chce prosadit změnu trestního zákoníku. "Tak, aby výroba a šíření padělků léků byl trestný čin s trestem jeden až pět let vězení. Zvýšily by se i peněžité sankce, které dnes padělatele neodradí," uvedl náměstek ministryně Martin Plíšek. (viz článek o plánu ministerstva)

Podobně tvrdě přistupují k padělatelům léků už v osmnácti zemích Evropské unie. Podle náměstka Plíška by změna mohla platit už od ledna příštího roku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video