Bývalý člen vojenských jednotek Waffen SS Siert Bruins před soudem v německém

Bývalý člen vojenských jednotek Waffen SS Siert Bruins před soudem v německém Hagenu (2. září 2013) | foto: AP

V Německu začal soud s členem Waffen SS, k obvinění z vraždy mlčel

  • 19
V německém Hagenu začal proces s bývalým nacistou z Waffen SS Siertem Bruinsem, který je obžalován z vraždy nizozemského odbojáře v roce 1944. Dvaadevadesátiletý Bruins však u soudu mlčel.

Podle soudních dokumentů Bruins a jeho údajný komplic August Neuhaeuser, který už zemřel, odvezli odbojáře Alderta Klaase Dijkemu na izolované místo a pak do něj nejméně čtyřikrát vystřelili. Později tvrdili, že Dijkema se pokusil uprchnout.

Pokud soud uzná Bruinse vinným, hrozí mu doživotí. Pondělní jednání trvalo zhruba půl hodiny a Bruins odmítl k obžalobě cokoli říct. A podle svého obhájce nebude nic říkat během celého procesu. "Naší taktikou rozhodně bude mlčet co se týče obvinění," řekl advokát Klaus-Peter Kniffka.

Bývalý nacista se v dřívějším rozhovoru pro německou televizní stanici Die Erste přiznal, že byl vraždě přítomen, střílel však podle něj Neuhaeuser. "Já jsem šel napravo, on byl nalevo, a pak jsem náhle uslyšel výstřely a někdo upadl," řekl tehdy Bruins.

Soudní lékař potvrdil, že přes svůj vysoký věk je Bruins zdravotně způsobilý absolvovat proces. Ten by měl být rozdělen do jedenácti jednání a trvat přibližně měsíc.

Bruins už byl jednou odsouzen

Nizozemského rodáka, který získal německé občanství za války, když sloužil v pohraniční stráži na hranicích mezi oběma zeměmi, již hagenský soud poslal za mříže v roce 1980. Tehdy dostal sedm let vězení za spoluúčast na vraždě dvou židovských bratrů spáchané v roce 1945.

Waffen SS byly zvláštní a cizinecké jednotky nacistické armády. Bruins se stal jejich dobrovolným členem po obsazení Nizozemska nacisty v roce 1941.

Řada prominentních představitelů nacistického režimu byla odsouzena již při poválečném Norimberském procesu, Německo však od té doby nezaznamenalo v pátrání po dalších válečných zločincích žádné výrazné úspěchy. V posledních letech se jich však podařilo dopadnout několik včetně údajného strážce z vyhlazovacího tábora Osvětim Hanse Lipschise, který však v srpnu zemřel, aniž by proces začal.

Německá veřejnost je rozdělena v názoru na pátrání po osobách podezřelých z válečných zločinů. Někteří lidé by chtěli na nacistickou éru definitivně zapomenout a označují hon na vetché starce za zbytečný a nedůstojný, jiní říkají, že temná stránka německé minulosti by neměla být zapomenuta.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue