Proces o propagaci komunismu se odkládá

Šumperk - Případ levicového extremisty Davida Pěchy ze Šumperka, který byl poprvé od listopadu 1989 obžalován za propagaci komunismu, jen tak neskončí. Šumperský soud totiž rozhodl, že ve spise chybějí důkazy a celý případ vrátil k došetření. S tím ovšem nesouhlasí tamní státní zastupitelství a proti verdiktu podalo stížnost. O tom, zda Pěcha patří před soud, či nikoliv, tak definitivně rozhodne Krajský soud.

"V rámci předběžného projednání obžaloby senát v neveřejném zasedání vrátil případ k došetření. Senát chce, aby byly provedeny další důkazy," řekl Lubomír Kozák z Okresního soudu v Šumperku. Další podrobnosti nesdělil.

Vyjádření okresního státního zástupce v Šumperku se nepodařilo zajistit.

Pěcha byl obžalován z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod občanů, z pomluvy a šíření poplašné zprávy. Mladík ve svém samizdatovém časopise Pochodeň, na internetu a na demonstracích levicových extremistů vyzýval k diktatuře proletariátu, znárodnění a obnovení socialismu a to i za pomoci ozbrojeného boje. Hrozí mu až osm let vězení.

Pěcha, který patří do okruhu lidí kolem bývalého agenta StB Ludvíka Zifčáka z Bruntálu a často s ním byl na nejrůznějších demonstracích, obžalobu odmítl. Mladík prohlásil, že ve svých článcích nevyjadřoval svůj názor, ale názor celé strany, která zůstala u názvu KSČ. "Pokud mne chtějí soudit, museli by soudit celou stranu," řekl Pěcha, který se stal šéfredaktorem ultralevicového týdeníku Nové Bruntálsko.

Pěchův případ pozorně sledují zejména bývalí političtí vězni a odpůrci komunismu, kteří stíhání přivítali, ale zároveň tvrdí, že přichází příliš pozdě. Pokračovatelka bývalé KSČ, současná parlamentí KSČM, naopak uvedla, že se obává, aby proces nebyl účelově využíván v boji proti levici.

Okresní státní zástupce v Šumperku Jaroslav Horák však již dřív uvedl, že Pěcha zveřejňoval myšlenky o nastolení socialistického a komunistického režimu nedemokratickými a násilnými metodami po vzoru teorie marxismu-leninismu. "Jde přitom o režimy porušující základní lidská práva a svobody i své vlastní zákony," vysvětlil tehdy Horák.

V nadcházejícím procesu, pokud se případ nakonec oprvadu dostane až před senát, budou soudci mimo jiné rozhodovat i o tom, zda je šíření radikální komunistické ideologie trestné, či nikoliv.

vyznavač komunismu David Pěcha (vlevo) při demonstraci před olomouckým sídlem BIS 25. února 2000.

David Pěcha, obžalovaný ze šíření komunismu


Video