Proč ženy utíkají z mateřské do práce?

  • 147
"Je to almužna, která nestačí ani na svačinu. Vláda tvrdí, že chce, aby se rodilo víc dětí, ale nedělá pro to nic," hodnotí péči státu o matky, které jsou s dětmi doma, čtyřiatřicetiletá lékařka Eva Procházková. Od dubna nastoupí do práce, přestože je její prvorozené dceři teprve rok.

"Samozřejmě bych chtěla zůstat doma déle, ale nemůžeme si to dovolit," říká. Od státu dostává rodičovský příspěvek ve výši 2552 korun měsíčně. Víc už nic.

"Nemám ani nárok na přídavky na děti. Počítají to vždycky v září z průměrného příjmu rodiny za předchozí rok. To jsme ještě byli bezdětní a oba jsme vydělávali, takže máme smůlu."

Manžel Evy Procházkové si jako úředník vydělá 16 tisíc čistého. Splátka hypotéky, kterou si Procházkovi vzali před pěti lety na byt, spolkne každý měsíc sedm a půl tisíce.

"Když zaplatíme všechny ostatní složenky, zbývá nám kolem sedmi tisíc. Jen plenky mě přitom vyjdou na 1500 korun," vypočítává Eva  Procházková.

V porovnání s jinými ženami na mateřské může mluvit o štěstí. Příjem jejího manžela je vysoko nad průměrným platem, který se pohybuje kolem 15 tisíc hrubého.

Pod hranicí životního minima
První půlrok po narození dítěte to ještě jde. Matky pobírají 69 procent svého předchozího příjmu, maximálně necelých 13 tisíc korun. Ale pak rodiny s dětmi čeká zásadní propad životní úrovně.

Rodičovský příspěvek se u nás sice vyplácí čtyři roky - déle než ve většině evropských zemí - nedosahuje ale ani životního minima. Ženy na mateřské si smějí přivydělat nanejvýš tři a půl tisíce měsíčně, jinak ztrácejí na příspěvek nárok.

"Jsou v obtížné situaci. Některé dávají děti načerno do školky a chodí na brigády," vysvětluje Věra Kuchařová z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

V zákonech je navíc zřejmý rozpor: žena má sice nárok na rodičovský příspěvek čtyři roky, zaměstnavatel jí však drží místo jen tři roky. "Velká část žen proto nastupuje do práce dříve, než by musela. Mají strach, že by pak zaměstnání nenašly," říká Kuchařová.

Škromach matkám přidá tisícovku
Psychologové a pediatři tvrdí, že matky by s dětmi měly zůstávat doma alespoň dva až tři roky. Ministerstvo práce a sociálních věcí to však nezajímá. Statistiky, které by zaznamenávaly, kolik žen zůstává s dětmi doma rok, dva, tři nebo čtyři, si nevede.

"Víme jen, že dávku vyplácíme 270 tisícům rodičů, kteří jsou s dětmi doma. To, jak dlouho příspěvek využívají, nesledujeme," upřesňuje ředitelka odboru sociální politiky ministerstva práce Marie Kudlová.

O tom, že je rodičovský příspěvek příliš nízký, nepochybuje žádná z politických stran. Liší se ovšem v názoru na řešení situace.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) předložil do vlády návrh na zvýšení rodičovského příspěvku na 3480 korun měsíčně, s rozšířením možnosti přivýdělku pro ženy ovšem nepočítá.

Unionisté to vidí jinak. "Ta dávka evidentně nestačí. Chystáme se předložit pozměňovací návrh, který by ženám umožnil přivydělat si mnohem víc," říká poslankyně US-DEU Hana Marvanová.

Některým mladým lidem, kteří děti chtějí, zatím nezbývá než se pokusit obejít stát.
"Spočítali jsme si, že když se nevezmeme a budeme předstírat, že nežijeme společně, přijdu si jako svobodná matka na sociálních dávkách na devět a půl tisíce. Zatím nám to prochází. Kdybychom se vzali, z platu partnera bychom nevyžili," svěřuje se pod zárukou anonymity devětadvacetiletá učitelka z Tábora.  

Mateřské školy jsou často plné 
Mateřské školy - hlavně ve větších městech - zažívají boom. K zápisům letos přichází dokonce více dětí, než na kolik stačí jejich kapacita.

"Na nezájem si rozhodně nemůžeme stěžovat. Letos jsme museli odmítnout 15 dětí," říká ředitelka Mateřské školy v Sadové ulici v Tachově Alena Malá.

Ani v další tachovské školce, v ulici Petra Velikého, neměli při nedávném zápisu o děti nouzi. "Letos byl zájem mnohem větší než loni a předloni," říká ředitelka školky Daniela Hradilová.

V Klatovech mají teprve před zápisy. Ani tam ovšem školky nečekají, že budou zápasit o přežití. "Dětí přichází každý rok hodně," říká vedoucí školky Libuše Bednářová.

Možná je to i tím, že tato mateřská školka nabízí dětem trochu něco jiného než ostatní. "Podporujeme zdraví,"  říká vedoucí Libuše Bednářová.

V praxi to znamená, že ve školce panuje režim vycházející vstříc přirozeným potřebám dětí. Jen namátkou - děti se tam mohou kdykoli napít a nemusí čekat až na svačinu či oběd.

Před překotnými zápisy dětí do školek v co nejranějším věku, ke kterému se rodiče stále častěji z ekonomických důvodů uchylují, ovšem varují psychologové: ne každé dítě je ve třech letech pro nástup do školky dost zralé.

"Některé děti nezvládají spoustu věcí a potřebují být ještě s maminkou," říká psycholožka Václava Macáková.

et, hos  


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video