"Ano, je to jeden z poznatků, s nimiž pracujeme," potvrdil MF DNES šéf protimafiánského týmu Robert Šlachta. Rittig však neuspěl: Bradáčová se vrchní žalobkyní stala a minulý čtvrtek si její lidé na mocného lobbistu došlápli - obvinili jej z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro Dopravní podnik (Rittig byl nakonec pravomocně zproštěn viny).
Tento příběh začal před dvěma lety, kdy soud vrátil do funkce odvolaného vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampulu a tím i jeho náměstka Libora Grygárka. Ve vztahové analýze spisu Nagyová se uvádí, že už tehdy se o situaci zajímal i Rittig - byl údajně v kontaktu s Rampulou a Grygárkem.
A ti zase s Janou Nagyovou, pravou rukou premiéra Nečase. Informace tak putovaly po ose Rittig - Rampula/Grygárek - Nagyová. "Rittig byl schopen dávat určitá zadání," uvádějí žalobci v analýze. Oba exžalobci to však popírají.
Rampula a Grygárek nakonec přece jen ve funkcích museli skončit a tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se rozhodl do čela vrchního státního zastupitelství dosadit Bradáčovou.
Pospíšil v čele justice skončil zřejmě kvůli Rittigovi a Nagyové
Koncem června 2012 však premiér Nečas zničehonic Pospíšila odvolal: ráno po jednání vedení ODS přišel za Pospíšilem a oznámil mu, že podává návrh na jeho odvolání. Ministr už neměl čas jmenování Bradáčové podepsat.
Nečas tehdy tvrdil, že důvodem odvolání ministra je "manažerské nezvládnutí resortu". Tomu však leckdo nevěřil. "Zdá se, že bitva o nezávislá státní zastupitelství je dočasně prohraná," reagoval tehdy šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Dnešní den se zapíše do dějin politické manipulace," přidala se Veřejnost proti korupci. Z policejního spisu ke kauze Nagyové teď vyplývá, že Nečasovi kritici zřejmě měli pravdu. Tehdy se opět rozjela čilá komunikace Rittig - Nagyová.
Třetím účastníkem jejich hovorů byl tentokrát náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák. Podle policejních informací spolu konzultovali, jak jmenování Bradáčové překazit. "Ano, vím to, jelikož jsem byla policií na tuto skutečnost dotazována," řekla v neděli MF DNES Lenka Bradáčová. Volák odmítl odpovědět, zda s Rittigem jmenování nové vrchní žalobkyně konzultoval. "Já s ním nemám nic společného," opakoval.
Rittigův advokát Tomáš Jindra se v červnu a červenci 2012 podle spisu setkal s pražskou městskou státní zástupkyní Janou Hercegovou a nabízel jí post vrchního žalobce. "V té době byl v telefonickém i osobním kontaktu i s Janou Nagyovou," píše se v analýze.
Bradáčovou jmenoval až Blažek, její lidé obvinili i Rittiga
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však na Bradáčové trval. A Pospíšilův nástupce ve funkci ministra spravedlnosti Pavel Blažek ji po několika týdnech přece jen do funkce jmenoval. Když to oznamoval, svým kolegům z ODS se téměř omlouval.
Po nástupu na vrchní státní zastupitelství začala Bradáčová "uklízet": její lidé obvinili řadu někdejších vlivných hráčů. Třeba Marka Dalíka, pravou ruku expremiéra Topolánka, za kauzu pandury. Olomoučtí žalobci pak začali stíhat i Nagyovou a Nečase za uplácení. Minulý týden se "dočkal" i Rittig a jeho právníci. Podle obvinění vyváděli peníze z pražského Dopravního podniku do firem v Karibiku.
"Policie zahájila trestní stíhání čtyř osob, a to pro zločin legalizace výnosů z trestné činnosti," uvedla k zadržení Rittiga Lenka Bradáčová. Ta, jejíž jmenování vrchní státní zástupkyní chtěl Rittig překazit.