Rath je zatím jen prověřován pro podezření z trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku.

Rath je zatím jen prověřován pro podezření z trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku. | foto: Dan Materna, MF DNES

Proč vlastně jde policie po Rathovi

  • 137
Ministr zdravotnictví David Rath se tváří, jako by se ničeho nemusel bát. Přestože ho vyšetřuje protikorupční policie. "Je to účelová akce ve službách ODS," prohlásil ve čtvrtek a dodal: "Ten případ se k soudu nedostane. Je to nesmysl. Proto ani nebudu spekulovat, zda využiji imunity."

MF DNES přináší rekonstrukci případu, v němž jde o 13,7 milionu korun, o které podle policejního posudku přišla Česká lékařská komora za Rathova "panování".

1. O co v kauze jde?
Ministr David Rath uzavřel v roce 1999, kdy šéfoval České lékařské komoře, smlouvu na vydávání časopisu komory Tempus Medicorum s firmou své známé, gynekoložky Evy Klimovičové. Ta vyhrála výběrové řízení. Podle smlouvy měl komoře ze zisku časopisu do sta tisíc náležet podíl ve výši dvacet procent, z vyššího zisku pak třicet procent. Komora však od Klimovičové dostala všehovšudy 39 141 korun v prvním roce. V dalších letech už podle dokladů, které komoře posílala Klimovičová, časopis nevydělal ani korunu a komora nedostala nic. Časopis však podle znaleckého posudku, který je v policejním spise, po celou dobu vydělával, protože v něm hojně inzerovaly farmaceutické firmy. Komora měla podle znalců od Klimovičové dostat v letech 1999–2005 celkem 13,7 milionu korun. Časopis totiž za tu dobu vydělal přes třicet milionů. Vstup do účetních dokladů měl za komoru podle smlouvy Rath.

2. Odkud znal Rath Klimovičovou?
Přátelí se od roku 1995, kdy Rath založil Lékařský odborový klub. Myšlenka lékařku Klimovičovou nadchla, takže zakládala břeclavskou pobočku odborového klubu. Klimovičová je navíc gynekoložkou Rathovy přítelkyně Renáty Horké. Přátelí se natolik, že Klimovičová dokonce jednou o Vánocích hlídala Rathova syna.

3. Jaký zisk měla ze svého časopisu komora?
Žádný, s výjimkou prvního roku, kdy dostala od firmy Klimovičové výše zmíněných 39 141 korun.

4. Jaký zisk měl z časopisu Rath?
Zatímco komoře Klimovičová většinou tvrdila, že hospodaření skončilo na nule, takže se s ní nemá o co dělit, Rath na spolupráci s Klimovičovou vydělával. Byl šéfredaktorem dalších dvou lékařských časopisů, které Klimovičová vydávala, a jejím firmám účtoval statisícové částky. Za co? "Za poradenské a konzultační služby při vydávání časopisů a při reklamních kampaních," píše se v jedné z faktur na 350 tisíc korun. Rath od vydavatelky jen podle nalezených faktur za podobné poradenské služby získal nejméně sedm set tisíc korun. Na další peníze si přišel pronájmem: od 1. ledna 2001 totiž Klimovičové pronajal pro potřeby lékařského časopisu část svého domu v Hostivicích u Prahy. Za to mu platila Klimovičová dvacet tisíc korun měsíčně. Časopis měl přitom kancelář v sídle České lékařské komory, kde Klimovičová platila nájem jen 507,50 Kč.

5. Z čeho policie Ratha podezřívá?
Vykazování faktur za poradenské služby a inkasování nájmu od časopisu je sice od prezidenta České lékařské komory neetické, ale trestný čin to není. Policie Rathovi vyčítá, že komoře způsobil škodu tím, že neuhlídal jejích 13,7 milionu korun ze zisku na vydávání časopisů. "Je důvodně podezřelý ze spáchání trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku," píše se v dokumentu policie, který má MF DNES k dispozici.

6. Co na to říká Rath?
Na zásadní otázky, tedy proč neuhlídal 13,7 milionu korun, které měla komora od Klimovičové za vydávání časopisu dostat, Rath přímo neodpovídá. Tvrdí, že o ničem neví. Místo toho říká, že by mu měla být komora vděčná, protože za jeho předchůdce Bohuslava Svobody byl časopis ztrátový a on sám dostal hospodaření "na nulu". Hájí se i tvrzením, že účetnictví nerozumí a že ho měla kontrolovat revizní komise komory a auditor.

7. Proč revizní komise nezasáhla?
Revizní komise se proti podivnostem v hospodaření komory i časopisu pokusila zasáhnout na podzim 2003. Audit hospodaření komory totiž tehdy odhalil, že v účetnictví chybí celkem patnáct milionů korun. Případ řešil sjezd komory, který však Rath ovládl, a někteří delegáti před hlasováním na protest proti jeho zmanipulování opustili sál. Sjezd dal nakonec Rathovi za pravdu, že je vše v pořádku, a revizní komisi, která hospodaření kritizovala, odvolal. Rath pak na sesazenou šéfku revizní komise Martu Holanovou, která patřila k předním kritikům, poslal kontrolu z finančního úřadu.

8. Proč případ začala vyšetřovat policie?
Policie se začala kauzou zabývat, když Česká televize loni zveřejnila dva roky starou, tajně pořízenou nahrávku. Je na ní schůzka Klimovičové s reprezentantem americké farmaceutické firmy Pfizer. Klimovičová si na nahrávce řekla o inzerci v časopise Tempus Medicorum za tři miliony korun výměnou za to, že firmě zařídí setkání s Rathem.

9. Proč by měly farmaceutické firmy zájem korumpovat Ratha a jeho blízkou spolupracovnici Klimovičovou?
Rath měl jako prezident České lékařské komory (stejně jako teď, kdy je ministrem) vliv na to, které léky budou hrazeny ze zdravotního pojištění, a které ne. A firmy samozřejmě chtějí, aby co nejvíce jejich preparátů pojišťovny hradily.

10. Co hrozí Klimovičové a Rathovi?
Klimovičovou policie obvinila kvůli nahrávce z úplatkářství, za což jí hrozí až dva roky vězení. Rath je zatím jen prověřován pro podezření z trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku. Pokud bude nakonec obviněn, může pro něj státní zástupce žádat v nejvyšší sazbě trest dva až osm let vězení. Případ však může skončit na tom, že Rath jako čerstvě zvolený poslanec získal imunitu. Pokud ho policie bude chtít stíhat, musí Poslaneckou sněmovnu požádat, aby ho imunity zprostila. Rath přitom tvrdí, že policie pracuje proti němu na "politickou objednávku", takže i když teď na tuto otázku přímo neodpovídá, je pravděpodobné, že se na imunitu v takovém případě odvolávat bude. A kolegové poslanci ho mohou "podržet".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video