V Česku vyhrávají nevýrazné recepty, staré hity a otřepané politické fráze.

V Česku vyhrávají nevýrazné recepty, staré hity a otřepané politické fráze. | foto: Marek Navrátil

Proč vítězí Eva s Vaškem, Babica a Paroubek?

  • 441
"Si šikovná, Deniso. A uděláme si dnes salát s voctovkou." I to říkal v sobotu v podvečer ve své pravidelné novácké televizní taškařici o vaření Jiří Babica. Mnozí se jeho pořadu, který připomíná něco mezi retrokomedií a vzděláváním pro první stupeň základní školy, smějí. Uznávají pouze, že Babica umí skvěle prohazovat jídlo na pánvi.

Ale smát se a buržoazně si pochutnávat na gastronomických lahůdkách v drahých restauracích můžeme pouze do chvíle, než zjistíme, že Babica je se svým pořadem úspěšný. Že většina národa pořád dává přednost nezdravé výživě a na experimenty a novinky přistoupí leda tak v televizním pořadu.

Čechům nevadí, že mnohé restaurace u nás v podstatě rezignovaly na normální vaření a že rozhodující roli hraje "friťák". Přitom v sousedním Rakousku (nemluvě o dalších západních zemích) se pořád můžete na mnoha místech najíst "normálně": s výrazným použitím místních surovin a tradičních receptů.

Podobnou "českou sodou" je i popularita hudebního dua Eva a Vašek. Musím se přiznat, že jejich famózní úspěch (který jim ale přeji) je pro mě nepochopitelný. Možná ukazuje na skutečnou povahu a zájmy Čechů ještě daleko více než kuchtík Babica.

Opět, mnozí se Evě a Vaškovi vysmívají, považují jejich produkci za cosi naprosto podřadného. Po pravdě, také to nemohu poslouchat. Ale lze se tomu divit v zemi, kde je pořád tak populární Michal David? V zemi, kde jsou lidé ochotni poslouchat navoněnou Ivetu Bartošovou? A dojímat se nad tím, jak Ladislav Štaidl (předvedl to v sobotu v televizním dokumentu o Karlu Gottovi), který šel na ruku zájmům totalitního režimu, vlastně za komunismu trpěl?

Jiří Babica i Eva a Vašek jsou totiž jen pouhým odrazem toho, jak u nás dopadají volby a jak vypadají současné preference politických stran.

Česko, i když si to některé strany nepřipouštějí, je i 20 let po listopadové revoluci zásadně rozdělené v pohledu na to, jak věci veřejné řešit a jak dál měnit společnost.

Praha a izolované ostrůvky pozitivní politické deviace roztroušené po celé republice pořád sní o reformách, změnách a vizích pro budoucnost. Jenže větší část národa zásadnější změny nadále odmítá, nechá se uchlácholit omíláním toho, že sociální jistoty jsou u nás nekonečné i bez toho, že by se někdo snažil více a produktivněji pracovat.

Proto rádi setrváváme u Babicova "salátu s voctovkou". Proto přijdou tisíce pod Říp na megakoncert, aby mohly vidět Evu s Vaškem. Proto tolik lidí pořád volí komunistickou stranu. Proto politickou scénu ovládá ČSSD a Jiří Paroubek.

Čekají nás volby do Evropského parlamentu a na podzim do Poslanecké sněmovny. Kampaně sice proběhnou, ale změny spíše nečekejme. Většina Čechů je až příliš opatrná a nerozhodná. Vyhrají nevýrazné recepty, staré hity a otřepané politické fráze.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video