Předseda Sněmovny chystá další blízkovýchodní misi - tentokrát podnikatelskou.

Předseda Sněmovny chystá další blízkovýchodní misi - tentokrát podnikatelskou. | foto: Lukáš Bíba, iDNES.cz

Proč Sněmovna platila „technika“ Kavana v Gaze? Vlček bude vysvětlovat

  • 361
Předsedu Miloslava Vlčka čeká ve Sněmovně vysvětlování okolností, které provázely jeho blízkovýchodní misi. Část delegace, včetně jeho vlastních poradců Kavana a Laštůvky, se během ní setkala s představiteli Hamasu. Podle Vlčka nebyli oficiálními členy delegace, Sněmovna přitom jejich cestu platila.

Exministr zahraničí Jan Kavan nejprve popíral, že by se spolu s dalším exposlancem ČSSD Vladimírem Laštůvkou s představiteli Hamasu setkal. Podle tvrzení Rádia Česko ale o cestu i setkání s Hamasem projevil zájem kvůli svým "obchodním zájmům". Rádiu to potvrdil zdroj z Poslanecké sněmovny, který si nepřál být jmenován. - čtěte V delegaci "na zapřenou" byl i Kavan s Laštůvkou

Kavanovu cestu s delegací přitom platila Poslanecká sněmovna. Kavan tak na náklady daňových poplatníků s Hamasem domlouval své soukromé obchody.

"Platila mu to Sněmovna," řekl iDNES.cz její předseda Miloslav Vlček, kterému dělá Kavan poradce. Sám ale tvrdí, že o žádných obchodních zájmech svého kolegy neví. "Krom Hamasu, kam mi utekl z delegace, nikde nebyl," dušoval se Vlček. Kavan mu ani neřekl, o čem na schůzce jednal. "Já jsem se ho na to ptal, co tam dělali, ale mně to neřekl. Tak třeba vám to řekne," odpověděl rozmrzelý Vlček.

Kavanovu odpověď ale není možné zatím získat. "Pan Kavan je na cestě do Soulu," odpověděla jeho asistentka. Exministr má vypnutý mobil, na letiště v Jižní Koreji dosedne kolem půlnoci.

Vlček o Kavanovi: Už se mnou na žádnou cestu nepojede

Vlček sám už dříve připustil, že Kavan není oficiální součástí delegace, označil ho jen za technickou podporu, třebaže Kavan cestu vymyslel a domlouval. Od jeho chování se distancoval a slíbil, že se po svém návratu bude věcí zabývat. "Pokud jde o členy českého technického doprovodu, budu celou záležitost řešit po návratu do republiky," slíbil z Gazy.

Vlček chystá další cestu

Předseda Sněmovny Miloslav Vlček chystá další misi - a opět do míst, ze kterých se právě vrátil. Tentokrát povede delegaci podnikatelů, která zavítá do Palestiny, Izraele, Sýrie a Egypta. Takový postup je značně neobvyklý. Plán už schválil i organizační výbor Sněmovny. Podle informací Rádia Česko je Vlček spolu s Kavanem v poslední době častým hostem na ambasádách Sýrie či Íránu.

Zatím se k tomu ale nedostal. Dnes je na Moravě a řeší vnitrostranické záležitosti. "Až se vrátím do Prahy, budu se tím zabývat," slíbil znovu.

Naznačil pouze, jak oba muže potrestá. "Se mnou už na žádnou cestu nepojedou," prozradil Vlček MF DNES.

Zodpovědnost za jednání ale padá na Vlčkovu hlavu. Na jeho vysvětlení proto čekají poslanci, kterým se jeho cesta nelíbila. A otázky mají i jeho straničtí kolegové. "Tohle bude muset pan předseda nějak řešit. Musí být jasné, jak to celé bylo. Pokud to bylo tak, že lidé, kteří byli součástí doprovodu, udělali něco, co s ním nedohodli, tak to se samozřejmě musí řešit," řekl iDNES.cz místopředseda Sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek.

Projednání diplomatického skandálu chtěli už minulý týden zařadit do programu úterní schůze poslanci ODS. Návrh ale ČSSD zamítla s tím, že informace jsou zatím kusé. "Neznali jsme fakta, bez pana Vlčka to nemělo smysl řešit," řekl Zaorálek. Ten doufá, že Vlček vše ještě před začátkem sněmovní schůze vysvětlí.

S tím Vlček počítá. Na zítřejším jednání Sněmovny plánuje přednést o cestě souhrnnou zprávu. "Aspoň na to se připravuji. Nespím. Makám," řekl podrážděný Vlček.

Poslanci šéfa kritizují

Kritika zaznívá napříč politickým spektrem. Kromě poslanců ODS Tomáše Duba či Petra Bratského mají výhrady i Vlčkovi straníci. Šéf sněmovního zahraničního výboru Jan Hamáček (ČSSD) například už ve čtvrtek označil setkání některých členů delegace EU s Hamasem za chybu.

"Absolutně to odsuzuji, Hamas není organizace, se kterou se sedí u kulatého stolu," řekla iDNES.cz poslankyně ČSSD Hana Orgoníková.

Přehmat musel řešit i předseda Senátu Přemysl Sobotka, který se kvůli tomu sešel s izraelským velvyslancem v Česku Jaakovem Levym. "Účast členů oficiální delegace a stranických kolegů a poradců předsedy Sněmovny Jana Kavana a Vladimíra Laštůvky na jednání se zástupci hnutí Hamas byla hrubým porušením principů české i evropské zahraniční politiky," prohlásil Sobotka.

Podle něj to byla nepromyšlená, amatérská a bezkoncepční akce a "další z důsledků destrukce českého předsednictví EU" po odvolání koaliční vlády. "I touto akcí ČSSD opět prokázala, jak jí je lhostejná česká zahraniční politika a že partikulární zájmy některých svých členů nadřazuje nad zájmy dlouhodobé společné evropské zahraniční politiky," dodal Sobotka.

"Já bych rád, aby pan předseda vysvětlil, proč v jeho delegaci jako experti jedou pan Kavan a pan Laštůvka, a ne třeba někdo ze zahraničního výboru," řekl zase ČTK poslanec Petr Bratský.

Kdo jel s Vlčkem do Gazy

Evropské delegace na Blízký východ se zúčastnili zástupci národních parlamentů členských států EU. Vlček ji vedl z titulu předsedy Sněmovny země, která momentálně Radě EU předsedá. K misi se připojila i zástupkyně Evropského parlamentu (poslankyně Montigniová, která schůzku s Hamasem podnikla). 
Celkem spolu s Vlčkem na Blízký východ vycestovalo sedmnáct poslanců ze třinácti evropských zemí. Cestu poslancům platily parlamenty těchto zemí.
"Je to největší delegace, která zavítala do pásma Gazy, a vůbec první delegace v tomto regionu, ve které byli jak poslanci národních parlamentů, tak Evropského parlamentu," sdělila Vlčkova mluvčí Kristýna Landová.
Delegace cestu zahájila 7. června v Káhiře, postupně navštívila Gazu, Jeruzalém, Ramalláh a Ammán. Domů se vrátila 13. června.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video