U lidovců si to rozdávají stranická křídla, která mají rozdílný názor na reformy a vztah k ODS

U lidovců si to rozdávají stranická křídla, která mají rozdílný názor na reformy a vztah k ODS | foto: Lukáš Bíba, iDNES.cz

Proč se „zasekla“ obměna vlády

  • 65
Jak by chtěl premiér Topolánek změnit svou vládu, je konečně jasné. Jeho návrh je zároveň částečnou odpovědí na otázku, proč se chystaná změna vlády vleče. Topolánkův problém se jmenuje Čunek, či ještě spíše KDU-ČSL.

Premiér si vysnil takovou změnu vlády, kdy by z ní odešel právě současný předseda lidové strany. Rošáda by podle Topolánkovy představy měla vypadat tak, že na Čunkovo místo ministra pro místní rozvoj se posune ministr pro legislativu Cyril Svoboda. Co by to znamenalo?

Kdyby Topolánkův návrh lidovci přijali a odhlasovali Čunkovo odvolání, znamenalo by to, že má v KDU-ČSL navrch pravicovější křídlo kolem ministra financí Miroslava Kalouska. Křídlo, které mnohem lépe vnímá reformy, jež se zatím neúspěšně pokoušel prosadit ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Neformální lídr této skupiny v KDU-ČSL, ministr Kalousek, také dříve – ještě jako předseda lidovců – neúspěšně prosazoval vizi o užší předvolební spolupráci s ODS.

Může to ohrozit celou vládu

Rozpolcená KDU-ČSL nebyla jednotná při volbě prezidenta, část strany to táhne více "doleva" a kvůli významné části svých spíše chudších voličů z venkova má problémy s razantními reformami. Lidovci dlouhodobě ztrácejí a hrozí jim, že by se příště nemuseli vůbec dostat do parlamentu. Jako favorit příštích parlamentních voleb se nyní jeví ČSSD a šéf strany Jiří Čunek to ví. Pokouší se stranu vést trochu jiným směrem, než jakým šla dosud. Proto naopak premiérovi navrhl odvolání proreformně naladěného Kalouska.

Aby sociálně slabší voliči viděli. A nejspíš by to ocenil i možný příští koaliční partner z Lidového domu.

Topolánek se dostal do těžko řešitelné situace – když Čunka dokáže odvolat, riskuje pád celé vlády, protože za předsedou lidovců stojí několik poslanců, kteří by pak mohli opozici pomoci s vyslovením nedůvěry vládě (je to minimálně trio Hovorka, Carbol, Kvapil). "Pokud by náš předseda ve vládě nebyl, není ani důvod, aby tam dále setrvávala KDU-ČSL," řekl včera Hovorka.

Pokud spor u lidovců vyhraje Čunkovo křídlo a Topolánek by měl z vlády odvolat Kalouska, jeho vláda by skoro ztratila smysl. Právě Kalousek a Julínek, který to má ve vládě také nahnuté, jsou symboly reformního úsilí vlády. Když oba skončí, v podstatě by premiér ztratil důvod protahovat existenci vlády a hned po skončení evropského předsednictví by se s Paroubkem mohl dohodnout na nových volbách.

Jaké jsou vztahy v KDU-ČSL a jak to komplikuje rekonstrukci vlády, ilustruje zpráva, kterou včera přinesla ČTK s odvoláním na šéfa lidoveckých poslanců Pavla Severu. Ten řekl, že v anketě všichni lidovečtí poslanci až na jednoho vyhodnotili jako nejlepšího ministra za KDU-ČSL Kalouska a Čunka naopak umístili až na poslední místo.

"Důrazně se ohrazujeme proti této nehorázné lži," reagovali ve společném prohlášení Carbol, Hovorka, Kvapil a ministr Cyril Svoboda. Ani jeden se ankety nezúčastnil a Severu obvinili, že ji zfalšoval.

Topolánek tak jde do dobrodružného podniku: může věřit, že konflikt v KDU-ČSL vyhrají jeho spojenci a padne Čunek, ale neví, zda to přežije vláda. Možný však je i jiný výsledek – Čunek nebude mít sílu zbavit se Kalouska a "vzbouřenci" naopak nedokážou sesadit Čunka. Z velké změny vlády by tak zbyly nanejvýš kosmetické úpravy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video