Sociolog Jan Herzmann

Sociolog Jan Herzmann | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Prezidentské průzkumy po mýlce v krajích víc zohlední naštvané voliče

  • 167
Předvolební průzkumy se před krajskými volbami výrazně mýlily. Přeceňovaly šance ODS, podceňovaly komunisty - a například v Libereckém kraji byl rozdíl mezi výsledky a čísly v průzkumech propastný. "S rozdílem mezi průzkumy a výsledky spokojen nejsem," přiznal sociolog Jan Herzmann z agentury ppm factum.

Mezi výsledky předvolebních průzkumů v krajích a výsledky voleb volebními jsou obrovské rozdíly. Třeba Starostům pro Liberecký kraj jste přisoudili 8,5 % a oni volby vyhráli s 22,2 %. Podobných případů je hodně. Proč se průzkumy o tolik netrefily?
Myslím, že došlo k opravdu velkému posunu postojů v posledním týdnu. Když se podíváme na výzkumy, tak naše i ty od dalších agentur obecně přeceňovaly ODS a nedoceňovaly KSČM. Domnívám se, že se projevil dlouhodobý trend, který jsme v modelech úplně nedokázali zachytit - kumulace kritické nálady vůči vládě, která asi vyvrcholila v posledním týdny, po všech průzkumech, v rámci dění kolem "rebelů" v ODS nebo zatčení pana Dalíka.

Průzkumy začínaly v srpnu, kdy byla situace jiná. Ani ty poslední se netrefily do výsledku voleb přesně, i když už byly přesnější než ty dřívější.

Zdá se, že většina lidí s "protestním hlasem" vhodila do urny komunisty.
Celou dobu jsme upozorňovali na masu protestních hlasů, které jsou nejisté. Lidé váhali, zda zvolit malou, třeba i tradiční nekomunistickou stranu, nebo zda dají hlas KSČM. V tom, jak se to kyvadlo kývalo, ho volby zastihly v okamžiku, kdy bylo vychýleno ve prospěch vyjádření protestu skrze volbu KSČM. Ta dostala o sto tisíc hlasů víc než v roce 2008, přestože byla nižší účast. Tohle byly dva fenomény, které jsme nedokázali dostatečně včas vytušit.

V Liberci uspěla a o koalici budou jednat dvě neparlamentní, regionální uskupení - Starostové pro Liberecký kraj a Změna pro Liberecký kraj. Mohlo to být tím, že obyvatele tohoto kraje 'vylekal' váš průzkum, v němž nejvíce hlasů v kraji měli komunisté?
Malou měrou tomu průzkum, jakési varování, přispět mohl. Nemám pocit, že by hlasy pro KSČM byly všechny nesené přáním jejich "autorů", aby komunisté vedli kraje, natožpak republiku. Na druhou stranu průzkum neukázal skutečnou sílu pozic těch regionálních sdružení - signalizovali jsme, že budou silní, ale ne tak, jak nakonec skončila (více o průzkumu favorizujícím KSČM v Libereckém kraji zde).

Čím je Liberecký kraj jedinečný, že zrovna tam lze jako v jediném kraji uvažovat o vládě nezahrnující ČSSD, KSČM ani ODS?
V Libereckém kraji je unikátní názorové klima. Veřejnost je tam natolik naštvaná na propojení politiky a byznysu - vždyť se říká, že Liberec vlastní firma Syner - že může kraj být laboratorním příkladem toho, co by se mohlo stát v republice jako v celku. Prorůstání byznysu a politiky, korupce, to je opravdu profilující téma. I v průzkumech k prezidentské volbě se ukazuje, že veřejnost hledá alternativu, něco, co by se stávajícím politickým systémem bylo málo spojené. Na Liberecku to voliči hledali a našli v těch dvou uskupeních. Jestli právem, to se ukáže.

Budete na základě analýzy toho, jak se volební výsledky lišily od průzkumů, nějak upravovat metodiku vypracování průzkumů?
S tím, že některé průzkumy se konají ve větším předstihu před volbami, že předposlední slovo mají politici a poslední voliči, s tím neuděláme nic. Metodiku upravujeme neustále, nikdy jsme se netrefili tak krásně, abychom ji neupravovali a nezpřesňovali. V sobotu jsme si udělali telekonferenci, co vyšlo a co ne, do prezidentské volby si vezmeme nějaké ponaučení.

Jaké?
Ve zkratce by ho šlo charakterizovat tak, že budeme brát větší ohled na to, jak moc jsou lidé naštvaní. Pořád říkám, že průzkumy je třeba brát s velikou rezervou, nejsme v přírodních vědách. Celá naše branže umí velmi přibližně mapovat názorové klima, ale je třeba k tomu přistupovat s velkou pokorou, velkou výhradou, v daném místě a daném čase. Nejsem spokojen s tím, jak nám - celé branži - teď ty průzkumy vyšly.

Cítíte nějakou vinu za to - jak říká šéf lidovců Pavel Bělobrádek - že předvolební průzkumy byly nepřesné a že v Královéhradeckém a Olomouckém kraji uškodily KDU-ČSL?
Necítím žádnou vinu. Průzkum v Královéhradeckém kraji se konal v srpnu, olomoucký prakticky měsíc před volbami a dnes je těžké posoudit, zda tam už tehdy měla KDU-ČSL takovou podporu jako teď ve volbách. Dalo by se namítnout, že příznivci KDU-ČSL mohli naopak být povzbuzeni k větší aktivitě tím, že se strana v těch krajích nedostala do debat v Českém rozhlasu. Ale nesmíme přeceňovat ani dopad rozhlasových a televizních debat. Průzkum tehdy ukazoval, že nejsou tak silní, Český rozhlas zvolil poměrně přísné kritérium pro zvaní politiků. Pravidlo bylo pro všechny stejné a musí se ctít. Myslím, že KDU-ČSL nemá důvod cítit se nějak úmyslně poškozena. Její dobrý výsledek ukazuje, že má potenciál, navzdory tomu, že se nedostala do rozhlasu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video