Sochaři Oldřich Hejtmánek a Michal Blažek se porvali při měření podstavce pro sochu prezidenta Wilsona.

Sochaři Oldřich Hejtmánek a Michal Blažek se porvali při měření podstavce pro sochu prezidenta Wilsona. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Proč se porvali sochaři? Protože si tady nevěříme

  • 2
Máme se tomu smát, nebo brečet? Sochaři se porvali před pražským hlavním nádražím. Ti, kdo nevyhráli výběrové řízení na sochu amerického prezidenta Woodrowa Wilsona, se nedokázali vyrovnat s tím, kdo vyhrál. A jelikož je vítěz zakázky Břeclavan Michal Blažek postava vysoce impulzivní, byla z toho bitka s náležitým ohlasem.

Blažkovým kolegům se nelíbí jeho návrh. Prý je jako z lidové školy umění. Před nedávnem se nelíbil ani Blažkův návrh na sgrafito. Mělo se podle záměru architekta objevit na právě zrekonstruovaném brněnském Domě umění, což je "barák" patřící v současné podobě do první funkcionalistické ligy v tuzemském hlavním městě funkcionalismu.

Tlak odpůrců vedl k "vygumování Blažka" z fasády. Zhrzený výtvarník se utábořil na lešení opravovaného domu a museli ho sundávat strážníci. Dusno bylo, ale na pěsti ještě nedošlo.

Výtvarník Michal Blažek rozhodně není žádný břídil a má za sebou plno děl a realizací. Ale umělecký dojem z díla není to nejdůležitější. Podle mne se na Dům umění navrhovaná postava nehodila a byla by zbytečným "pomníčkem" jednoho hráče na prestižním hřišti.

A socha před pražským nádražím? Panák jako panák, když už se to dělá jako panák, myslím si. Někdo jiný si myslí zase něco jiného a má jinou představu o výtvarných projevech na veřejných místech. Ať o tom mudrují kurátoři a profesoři na výtvarných školách. A ať jsou v komisích, které o takových zakázkách rozhodují.

Náš problém je jinde, a to je k breku. Je jím vrcholná nedůvěra k výsledkům výběrových řízení, ať už je pořádají radnice nebo stát. Důvodem je stav korupce a povědomí o jejím rozšíření.

Když se má vybírat stavební firma podle ceny, kterou za udělání zakázky nabídne, tak to ještě může být přehledné. Alespoň do doby, než se z "objektivních důvodů" začnou sypat navýšené peníze do kapes konkrétních "subjektů".

Jsou to sice stále jen počty, ale stejně jim málokdo věří. Což teprve když se místo čísel operuje s pojmy, jako je umělecký dojem. Pak už zbývají jenom facky. Nafackováno nedostali jen ti, kdo naši zkorumpovanou Českou republiku vybudovali.

Je to už tak dávno. Na chvíli se zhaslo, zakroutilo hlavou a ohrnulo obočí nad blázny, co chtějí rozlišovat špinavé a čisté peníze, a máme to.
Nevěříme si. Nevěříme radním, nevěříme úředníkům, nevěříme tomu, že ta či ona zakázka byla čistá.

Jistě, jsou země, kde je to horší, kde už ani rozdíl mezi korupcí a ostatním byznysem nerozlišují. Obdobně tam znásilňuje výkonná moc soudní a přes pusu dostane každý, kdo proti tomu remcá.

Buď si do naší kotliny necháme takovou atmosféru dál dodávat v jejích plynovodech a bednách od banánů, nebo se těmto moresům budeme bránit. Každý si musí vybrat. A až vyhraje pravda a láska nad lží a nenávistí, můžeme vypsat výběrové řízení na památník boje proti korupci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video