Proč Radio Svobodná Evropa získalo v komunistickém Rumunsku obrovský vliv

  7:42
Rumunsko si v těchto dnech připomíná výročí dvaceti let od pádu Ceaušeskova komunistického režimu. "Naivně pořád doufám, že jednou lidi dokončí revoluci z roku 1989. Každý po své, ve svém koutě, svým způsobem, ve své profesi," říká rumunský dokumentarista Alexandru Solomon v rozhovoru, jenž byl pořízen v Paříži v rámci projekce jeho filmu Cold waves. Ten pojednává o úmyslu bezpečnostních složek rumunského komunistického režimu Securitate zlikvidovat rumunskou sekci vysílání Rádia Svobodná Evropa (RFE). Rádio slaví v prosinci výročí 60. let od svého založení.

Alexandru Solomon, rumunský dokumentarista | foto: Archiv Martiny BulákovéKavárna

Poslouchal jste v komunistickém Rumunsku Svobodnou Evropu?
Ano, ale spíš pasivně; můj otec je poslouchal s náboženskou oddaností. Rádiový poslech byl formou pasivního odporu. Myslím, že to bylo příznačné pro celou východní Evropu. Hlavně ovšem v Rumunsku, kde jiný organizovaný odpor proti režimu neexistoval. RFE byl něco jako zakázaný hlas Rumunů v exilu, kteří říkali, na co my jsme se nezmohli.

Kromě politických analýz, rumunská sekce prý měla nejlepší hudební program...
Hudba bezesporu byla jedinečnou zbraní, protože představovala projev svobody, což samozřejmě oslovovalo mladé lidi.

Proč jste rozhodl točit o rumunské sekci RFE?
Fascinovala mě moc, kterou to rádio získalo, přestože teoreticky má každé rádio menší vliv než televize. Navíc při poslechu vznikala silná emocionální rovina mezi posluchači a hlasy z éteru. Byl to vztah, který přesahoval běžný poslech informací. Příběh RFE mě vedl k otázce, zda můžeme dát lidem demokratickou lekci prostřednictvím médií. Zda tyto hlasy, které přicházejí z dálky, mohou pomoct lidem nalézt demokratické smýšlení.

Cold waves, film rumunského dokumentaristy Alexandru Solomona

Říkáte, že v Rumunsku bylo RFE jedinou organizovanou opozicí. I rumunská disidentka a letošní laureátka Nobelovy ceny za literaturu Herta Müllerová žila v permanentním strachu, který ji přinutil opustit zemi. Co pak v Rumunsku nebyl žádný Havel?
Nebyl. Ale tohle není otázka jedné osobnosti - velký problém byl v absenci solidarity a vůle lidí pracovat spolu a organizovaně. Je pravdou, že v tuhém Ceaušeskově režimu intelektuálové žili ve společnosti, kde se lidé daleko spíše přizpůsobovali, než aby hledali způsoby odporu. Pro intelektuály byl vždy otevřenou možností samozřejmě exil.

Do exilu odcházejí Rumuni i dneska. Možné vysvětlení se nabízí ve vašem dalším dokumentu Kapitalismus - náš tajný recept, v němž vypovídají bývalí členové Securitate, z nichž se stali přes noc vládnoucí oligarchové. Kde je tedy rozdíl mezi dřívějším totalitním režimem a dneškem?
Rozhodně si nemyslím, že se nic nezměnilo, přestože některé rysy přetrvávají z minulého režimu. Politický a sociální problém Rumunska je podle mě spojený s tím, že jsme nedokázali udělat tlustou čáru za tím, co bylo. Proto některé politicko-ekonomické sítě bývalého režimu přežily. Navíc, jako v  ostatních společnostech morálně upadlého kolektivistickém režimu, se i v Rumunsku lidé dnes zajímají více o své osobní profity, o „bezpečné hodnoty jako jsou peníze, pohodlí, materiální luxus. Ovšem ti, kteří odešli ze země okolo roku 2000, jsou pro zemi velkou nadějí, neboť se možná jednoho dne vrátí - a už uvyklí žít v jiných sociálních hodnotách. To by  rumunskou společnost mohlo jednou změnit k lepšímu.

A proč myslíte, že se tihle lidé vrátí?
Část z nich asi proto, že odešli především z ekonomických důvodů, a v exilu žijí stále v takovém pseudo Rumunsku. A ve skutečném Rumunsku si staví domy, mají tu rodiny...

Ve vašem dokumentu věnovaném současnému Rumunsku je taky řeč o návratu. Představujete si Ceaušeskův fiktivní návrat do Bukurešti dvacet let po revoluci.
Ano, chtěl jsem udělat sarkastický film na závažné téma. Chtěl jsem ukázat, jak Rumunsko a vládnoucí třída nadále žijí pod znakem starého diktátora, který byl popraven tak rychle, že nezbyl čas na opravdový soudní proces, poukazující na to, za co byl jeho režim zodpovědný. Ceaušeskova přítomnost v mém dokumentu byla zkouška představivosti, díky níž jsem došel k několika závěrům: Existuje několik podob Rumunska. V politické i ekonomické sféře vládnou naší zemi korupce a ostatní sociální nemoci. Přesto máme možnost se pohybovat, vyjádřit se, podnikat na okraji dominantního tržního systému. Existují pluralismus i svoboda slova.

Kapitalismus - náš tajný recept, rumunský dokument

Znamená to, že jste nenarazil na cenzuru?
Zatím ne. Svobodu slova si ještě jednou otestuji na jaře, kdy chci promítat svůj poslední film o rumunském kapitalismu. Navíc dokumentární filmy nemají v zemi zatím takovou váhu, aby vyvolaly nějaké vážnější reakce. Opravdovou zkouškou je pak přijetí publika. Pořád jsem překvapený z reakce na můj nejnovější film o rumunském kapitalismu, který minulý týden odvysílala francouzsko-německá televize Arte. Film byl k vidění na jejích webových stránkách jeden týden, během něhož jej shlédlo více než 70 000 lidí. A to vše se dělo v době, kdy v Rumunsku vrcholila prezidentská kampaň - za posledních dvacet vůbec nejvášnivější, v níž dva protikandidáti na sebe pouze házeli špínu. Když nějaký film poukazuje na problém, který ve společnosti existuje, vždy se najde publikum.

ODKAZY

Oficiální stránky Alexandra Solomona
http://www.alexandrusolomon.ro

Stránky asociace DocuMentor
http://www.docu-mentor.ro

Můžeme se začít těšit na další váš film o „špinavé“ volbě prezidenta?
Myslím, že ne. Nechci, aby moje filmy byly příliš partyzánské, ale také nechci, aby byly reklamou. Ve svém posledním dokumentu jsem rumunský kapitalismus vylíčil jako zkorumpované monstrum mezi dvěma režimy. Tenhle dokument bude aktuální i po volbách.

Doprovázela letošní rumunské prezidentské volby vůbec nějaká naděje?
No, upřímně myslím, že moc naděje tu není. Za oběma kandidáty - jedním byl Traian Băsescu (demokraticko-liberální strana), druhý, Mircea Geoană (sociální demokracie) - stály korupční struktury, síť napojená na komunistickou diktaturu. Myslím, že je spíš nutné vkládat naděje do společnosti, ne do politického prostředí. Naivně pořád doufám, že jednou lidi dokončí revoluci z roku 1989. Každý po své, ve svém koutě, způsobem, jakým umí, ve své profesi.

V Bukurešti spolupracujete na rumunské obdobě českého festivalu Jeden svět. Jaké místo dnes dokumentární film v Rumunsku zaujímá?
Dokument je podle mne barometr síly společnosti, která se ptá, bojuje a mění se. Poslední dva roky přibývá lidí, kteří se o dokument zajímají. Už nejen studenti na filmových školách vidí dokument jako plnohodnotný žánr - roste počet "obyčejných" lidí, kteří dokumenty vyhledávají. Vytvořil jsem proto nadaci DocuMentor, která jednou až dvakrát ročně organizuje ateliéry dokumentárních filmů a která organizuje projekce ve školách.

Máte důvod slavit dvacet let svobody?
Doufám, že nikdy nezapomenu na důvody, proč tuhle revoluci oslavovat. Přestože nebyla perfektní, zůstala nedokončená, a nepodařilo se všechno změnit.

Alexandru Solomon

Počátkem 90. let dokončil studium na katedře kamery Filmové akademie v Bukurešti. Je autorem více než desítky dokumentů odehrávajících se převážně v Rumunsku. Filmy, které točí i produkuje, vznikají často v koprodukci se zahraničními televizemi: BBC, Channel 4, Arte či CBC. Tuzemští diváci jeho snímky mohli vidět třeba na Festivalu dokumentárního filmu v Jihlavě, spolupracuje s Institutem dokumentárního filmu. Jeho dokument o loupeži Národní rumunské banky v 50. letech je k vidění na http://docalliancefilms.com.

Autor:

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Česko bez výjimky, ujištěním navzdory. Co přesně stojí v migračním paktu

19. dubna 2024

Premium Evropská unie schválila migrační pakt a od roku 2026 budou muset jednotlivé státy přijmout svůj díl...

ANALÝZA: Zbožný, prostý, ale silný. Čím Indy tolik uhranul fenomén Módí

19. dubna 2024

Premium Naréndra Módí válcuje Indii jako málokterý jeho předchůdce. Zdá se nezastavitelný, podobně jako...

Prezident Pavel vyzval v americké CNN, aby Kongres schválil pomoc Ukrajině

18. dubna 2024  23:09

Český prezident Petr Pavel Spojené státy, aby schválily podporu pro Ukrajinu. Řekl to v pořadu...

Slovenská sbírka na munici pro Ukrajinu splnila finanční cíl za necelé dva dny

18. dubna 2024  14:40,  aktualizováno  20:53

Zatímco slovenská vláda se pomoci svému ukrajinskému sousedovi zdráhá, slovenští občané už na...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...