Prezident od svého nástupu opakuje, že Západ se snaží házet Rusku klacky pod nohy a omezit jeho "velmocenské postavení".

Prezident od svého nástupu opakuje, že Západ se snaží házet Rusku klacky pod nohy a omezit jeho "velmocenské postavení". | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Proč Putin spílá Západu? Rusům se to líbí

  • 558
Co se to děje? Hrozí nová studená válka? Zatím ne, to se jen zkušený stratég Putin snaží Rusku ukázat, že svět hltá každé jeho slovo a že jeho země nebude před Západem "poklonkovat".

Víkendový proslov Vladimira Putina zaskočil mnohé – Spojeným státům vyčinil, že "chtějí ovládnout celý svět".

Prohlásil, že Rusko bude reagovat na to, jak USA "překračují hranice na všechny strany" a snaží se Rusy učit demokracii, ač ony samy "se ji učit nechtějí".

Jeho nečekaně tvrdý projev vyvolal značné pozdvižení – v kontextu toho, co Putin říká mnoho let, nebyl však ničím zvláště novým.

Prezident od svého nástupu opakuje, že Západ se snaží házet Rusku klacky pod nohy a omezit jeho "velmocenské postavení". A že on, Vladimir Putin, se tomu vzepře.

Putin mluvil ke dvěma typům posluchačů. Tím prvním byli ruští voliči, kteří Putina ctí především kvůli jeho postojům "tvrďáka".

Předvolební projev
Koncem roku čekají zemi parlamentní volby, za třináct měsíců přelom: Putinova éra skončí a na jeho místo do Kremlu má přijít jeho nástupce. Soudě podle ohlasů vesměs povinně prokremelského tisku plán promluvit k voličům vyšel.

"Svět se tedy nakonec dozvěděl celou pravdu," pochválil ho list Komsomolskaja Pravda, podle kterého to byla "nepřetvařující se analýza současné situace".

Druhou částí publika, kterému byla Putinova slova určena, byli politici, diplomaté, analytici, kterým, volně přeloženo, sdělil toto: "Rusko vám nebude ustupovat, nesmíte se k nám chovat přezíravě, musíte nás brát vážně, což neděláte."

Ublížené Rusko
Pro mnohé na Západě je to nesnadno pochopitelné – mají totiž pocit, že Rusům přece nikdo nic zlého neprovádí. Jenže v Rusku ledaskdo žije v přesvědčení, že svět se je snaží co nejvíce poškodit a nedopustit, aby znovu bylo velmocí.

Dokládají to na jinde dávno pozapomenutých epizodách: NATO například uctivě, leč nekompromisně ignorovalo odpor Moskvy proti přijetí nových členů ze střední Evropy a Pobaltí.

Teď se to samé opakuje, rozčiluje se Moskva, s možnou účastí České republiky a Polska na americkém protiraketovém systému.

Přednedávnem Putin na své tiskové konferenci prohlásil, že Rusko na to bude nuceno adekvátně zareagovat, a poznamenal, že ruské rakety stejně už nyní tyto systémy dokážou překonat a v budoucnu Moskva vyvine rakety ještě lepší.

Rusko si též stěžuje, že není o těchto krocích patřičně informováno – američtí diplomaté nicméně opakují, že to jsou nepodložené stížnosti a že v uplynulém roce proběhlo několik informativních schůzek.

Když Rusko protestovalo proti rozšiřování NATO, dělalo to především kvůli domácímu publiku, bylo totiž jasné, že expanzi nezabrání. O radarové základě to podle expertů platí též: Moskva rozhodnutí nedokáže zablokovat, aby však Putin neztratil body u voličů, musí protestovat hodně hlasitě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video