Jak si lépe ulevit při těžké práci než nějakým krásným slovem? vysvětlují Ostraváci svou mluvu.

Jak si lépe ulevit při těžké práci než nějakým krásným slovem? vysvětlují Ostraváci svou mluvu. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Proč Ostraváci mluví sprostě aneb ať si najmou tlumočníky, když pro ně robime

  • 492
Ostraváky si zbytek republiky často představuje jako zvláštní živočišný druh, ze kterého padá dokola jedno: "Banik, p...". Čím to? Podle Ostraváků je tohle krásné sprosté slovo to nejlepší, čím si mohou lidé ulevit při těžké práci. S tím, jak ubývá horníků, ale ubývá i tohoto výrazu. Jedno však platí stále - Ostraváci jsou zvyklí mluvit přímo.

Je deset ráno a písničkář Pepa Streichl sedí jako obvykle v hospodě v ostravské čtvrti Vítkovice. Je sice trochu posmutnělý, protože kvůli zdraví musí popíjet limonádu, ale na téma se chytá.

"Jak jinak než drsně tady lidé mají mluvit?" říká. "Když se někde sejdou lidé různých národností a potřebují se domluvit, používají posunky, zkratky. Podobné to bylo v Ostravě, když se tu sešli lidé z různých koutů země. Možná z toho vznikla zkrácená řeč, jednoduchá a drsná slova. Když děláte těžkou manuální práci a potřebujete si ulevit, nejlepší je říct krásné sprosté slovo. Tak to říkali naši tátové, dědové a v nás to zůstalo. Pražští úředníci nikdy těžkou práci nedělali, tak si ulevovat nepotřebovali," vysvětluje.

Ostravští mladí už podle sociologů tak sprostí nejsou.

"U mladší generace se drsná slova už vytrácejí," míní Dalibor Záruba, autor knihy Ostravsky slovnik a mluvčí fotbalového klubu Baník. "Souvisí to s tím, že mladí lidé už méně pracují v dolech a hutích. U počítačů si sice můžete zasakrovat, ale nezní to tak jako v šachtě."

"V Ostravě je tolerance ke sprostým slovům poněkud posunutá," potvrzuje sociolog Lubor Hruška-Tvrdý, expert společnosti Proces, která se zabývá výzkumem a analýzami pro obce. "Výrazy, které si můžu běžně dovolit na přednáškách v Ostravě, by byly v Praze nevhodné. Ostraváci nejsou zvědaví na vzletná slova, jsou zvyklí mluvit přímo. Když v Ostravě přijdete do hospody, můžete předpokládat, že buďto dostanete přes hubu, nebo vás někdo pozve na pivo."

Ostraváci moc neholdují ani angličtině. Nepronikla do jejich řeči. Ve srovnání s Prahou tam v běžné mluvě neslyšíte výrazy: fastfood, briefing, deadline. Když se uchází o práci v pobočce zahraniční firmy Pražák, snaží se naučit co nejlépe anglicky. Když se Korejci provozující v Nošovicích nedaleko Ostravy firmu Hyundai divili, že uchazeči o práci neumějí anglicky, v Ostravě se říkalo: Ať si najmou tlumočníky, když chtějí, ať pro ně robime!

Čtěte v magazínu DNES

Jak si lépe ulevit při těžké práci než nějakým krásným slovem? vysvětlují Ostraváci svou mluvu.

Proč v Ostravě neexistuje pojem "dobrá adresa"? Co znamenají výrazy cosik předupat, bula nebo fajront? Co si o Ostravě myslí úspěšní Ostraváci? Čtěte ve čtvrtečním Magazínu DNES.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue