Preference největší vládní strany klesly za jediný měsíc o 5,5 procenta. Politologové vidí důvod v reformě financí. Ilustrační foto.

Preference největší vládní strany klesly za jediný měsíc o 5,5 procenta. Politologové vidí důvod v reformě financí. Ilustrační foto. | foto: Michal Barák, iDNES.cz

Proč ODS ztrácí voliče? Lidé se bojí zdražení

  • 1021
Lze to přirovnat k houpačce na dětském hřišti – na jedné straně sedí Mirek Topolánek, na druhé Jiří Paroubek. Řeč je o volebních preferencích jejich stran. Zatímco Topolánkova ODS velmi rychle ztrácí voliče, preference Paroubkovy sociální demokracie hbitě stoupají.

Podle zveřejněného průzkumu agentury Median přišla dominantní vládní strana za jediný měsíc o 5,5 procenta voličů. Ještě v září by ji volilo přes 34 procent lidí, kdyby se volby konaly v říjnu, dostala by jen 28,6 procenta. Takový propad dlouho nezažila. - více zde

Preference sociálních demokratů naopak v říjnu dosáhly rekordních 36 procent. Podobný trend, i když pozvolnější, zaznamenávají i další agentury zabývající se výzkumy veřejného mínění.

Co způsobilo tak náhlý obrat? Do určité míry je to přirozený vývoj. ODS se prostě po osmi letech dostala k vládě a musí dělat nepopulární kroky.

"V politické teorii platí cyklický model, že straně, která zvítězí ve volbách a dostane nad 30 procent hlasů, začnou po roce vlády klesat volební preference a na nejnižší úrovni jsou zhruba v polovině funkčního období," vysvětluje politolog Pavel Šaradín z Palackého univerzity v Olomouci.

Jenomže ODS je u kormidla jen něco málo přes rok. Masový přesun přízně zprava k levici musí mít tedy konkrétní příčinu. Odborníci se shodují, že to jsou především očekávané dopady první fáze reformy veřejných financí, kterou vláda protlačila parlamentem a která se projeví začátkem příštího roku.

Zvýšení čistých příjmů o tisíce korun, které ODS slibovala různým profesím na volebních billboardech, se nakonec u většiny lidí smrskne na stokoruny. Naopak, po Novém roce přijde vlna zdražování – zvýší se ceny energií, stoupne nájemné, pacienti budou muset platit v ordinacích, v nemocnicích i za recepty.

Ceny potravin stoupají už nyní a příští rok se čeká další zdražení. "Troufám si tvrdit, že popularita ODS ještě klesne na začátku příštího roku, kdy na lidi dopadnou důsledky reformy, zejména zdražení," předpovídá Šaradín.

Také politolog Petr Jüptner z pražské Karlovy univerzity vidí za odlivem voličů od Topolánkovy strany strach lidí z poklesu příjmů. Vláda si za to podle něho může do značné míry sama, protože neumí lidem svoji reformu vysvětlit.

"Odehrává se tu boj o takzvaného obyčejného člověka a ČSSD v něm vítězí. Vláda, potažmo ODS nemá propracovanou komunikační strategii, která by zakrývala nedostatky a vyzdvihovala přednosti. Sociální demokraté ji naopak mají. Stylizují se do role obhájců 'obyčejných lidí' a úspěšně prezentují reformy jako škodlivé," říká Jüptner.

ČSSD se podle něj takto daří přebírat svému rivalovi hlavně středové voliče. ODS však přichází i o část svých skalních příznivců. Některé znechutilo to, jak předseda Topolánek řešil rodinnou krizi, jiné zklamal kompromis, který se ze slibovaných ekonomických reforem vyklubal v koaliční vládě.

"Čekali reformu, ne jen úsporný balíček. Nyní záleží na tom, zda se ODS povede určitý reparát, tedy jestli v dalších etapách vrátí reformám pozitivní image," dodává politolog.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video