Podle Matěje Stropnického voliči zelených nesouhlasí s umístěním radaru a reformou veřejných financí.

Podle Matěje Stropnického voliči zelených nesouhlasí s umístěním radaru a reformou veřejných financí. | foto: Michal Sváček

Proč naši voliči nepodporují vládu? ptají se zelení

  • 104
Rok a půl po volbách je s prací Topolánkovy vlády spokojeno asi 30 procent Čechů. Z voličů koaličních stran jsou k vládě podle průzkumu STEM nejkritičtější příznivci Strany zelených. Podle některých straníků je důvodem neplnění programu strany.

Topolánkův kabinet má podle průzkumu STEM jasně největší podporu mezi voliči ODS (62 procent).

"Ukazuje se však, že vláda si obtížně získává důvěru u sympatizantů menších koaličních stran. Stále totiž její práci většina z nich hodnotí jako špatnou," sdělili pracovníci STEM.

Vládu hodnotí kladně 44 procent voličů KDU-ČSL, mezi sympatizanty zelených má podporu dokonce jen 34 procent lidí. Podle stranického rebela Matěje Stropnického se voličům nelíbí, že strana neplní to, co měla před volbami v programu.

"Částečně je to dáno názorem voličů, kteří nesouhlasí, že poslanci zelených bezvýhradně následují nejsilnějšího koaličního partnera ODS. V otázce radové základny, reformy veřejných financí a podobně," řekl iDNES.cz Stropnický.

Liška: Očekávání byla vysoká
"Očekávání voličů Strany zelených byla při volbách mimořádně vysoká, ačkoli to nemůže sloužit jako omluva," nabízí jiné vysvětlení poslanec zelených Ondřej Liška. Sám uznává, že například prosadit omezení kamionové dopravy se zeleným v koalici moc nedaří.

Podle Lišky se ale tolik nemluví o úspěších strany. Zásluhou zelených je podle něj větší vstřícnost vlády k EU i podmínka začlenění amerického radaru pod NATO.

Vyjádření Martina Bursíka se odpoledne nepodařilo získat. Pro velkého kritika prezidenta Klause je zajímavé ještě jedno zjištění STEM. S činností prezidenta je spokojeno 68 procent voličů zelených, jen o dvě procenta méně než činí Klausova podpora mezi všemi Čechy.

Spokojenost s politikou rostla, pak se zastavila
STEM zkoumal i to, jak jsou Češi obecně spokojeni s politikou. "Od konce loňského roku postupně ubývalo lidí nespokojených se současnou politickou situací, tento trend se však po prázdninách zastavil," konstatovali autoři průzkumu.

Na otázku "Jste Vy osobně spokojen(a) s naší současnou politickou situací?" odpověděla jen dvě procenta lidí, že určitě ano. Dvacet procent je spíše spokojeno. Zbytek volil záporné odpovědi.

Více spokojeni s politikou jsou mladí lidé a Češi se středním nebo vyšším vzděláním. Vcelku pochopitelně také politika méně vadí lidem, jejichž materiální standard je na vysoké úrovni.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video