Proč to ta Evropská unie dělá? Proč nám snižuje ceny volání v zahraničí nebo přikazuje bankám dávat výpisy zdarma? Protože kvůli tomu existuje.

Proč to ta Evropská unie dělá? Proč nám snižuje ceny volání v zahraničí nebo přikazuje bankám dávat výpisy zdarma? Protože kvůli tomu existuje. | foto: Profimedia.cz

Proč nám Unie mluví do života? Protože tím žije

  • 134
V Bruselu pramení stále více zákonů – krédem Evropské unie je volný pohyb lidí, zboží, služeb a peněz. A velký jednotný trh vyžaduje regulaci, která mnoha lidem leží v ­žaludku. Když však Unie nařídí sjednotit bankovní platby, vyplynou z toho i příjemné věci, jako jsou rychlejší převody nebo služby zdarma.

Tažení pod heslem volného pohybu se bruselským úředníkům daří se střídavými úspěchy. U zboží a lidí už jakžtakž funguje. Můžeme jezdit s občankou a pracovat v ­řadě zemí Unie bez velkého papírování.

Ale u převodů peněz ani ve službách to není valné – a to má 16 z ­27 členských zemí stejnou měnu.

Sjednocovat a chránit

Od včerejška vznikla jednotná evropská platební zóna. Banky mají poskytovat více služeb klientům, i ­když jsou ze zahraničí. Platební karty mají být použitelné ve všech 27 zemích a sjednocení plateb ve 4 ­500 bankách po celé Unii má přinést větší konkurenci i úspory.

V praxi to však nebude tak horké, řada zemí (Česko mezi ně nepatří) ještě nestihla zapracovat do svých zákonů všechny změny.

Další z nápadů, který letos přímo pocítili občané všech členských zemí, šel snáze. Eurokomisařka pro telekomunikace Viviane Redingová přiškrtila mobilní operátory, kteří účtovali za volání zpoza hranic nehorázně vysoké ceny, přitom technicky neodůvodnitelné.

Její nařízení, které posvětily vlády jednotlivých členských zemí, znělo jasně: Zlevněte! "Víte, co se stalo? Ceny šly dolů o 65 procent a ­lidé začali o ­třetinu více volat ze zahraničí. Nedává smysl, aby ta cena byla tak vysoko. Přes hranice tržní mechanismy drhnou, a tak musíme regulovat my," řekla Redingová MF ­DNES.

Komisařka mohla omezit jen ceny roamingu, tedy volání a posílání dat přes hranice, nikoliv domácí ceny za SMS zprávy. Její příkaz mobilní operátoři se skřípěním zubů poslechli, ale "za trest" zvedli ceny například pro SMS posílané z domova do zahraničí, což Evropská komise už neovlivní.

Proto je regulace, jako každý zásah do trhu, sporná. Zisk pro volající je však v tomto případě větší, než kdyby Redingová nezasáhla.

Evropa tak reguluje zemědělské ceny a množství výroby, podmínky ve financích, telefonování, bezpečnostní normy, ale i výši DPH.

Co nás čeká dál? Více zásahů

Staronový šéf Evropské komise José Barroso chce sjednotit trh co nejvíce. Povolal kvůli tomu bývalého eurokomisaře a uznávaného italského ekonoma Maria Montiho. Ten má vypracovat zprávu o tom, kde všude evropský trh ještě není jednotný. Barroso tím chce zabránit ochranářským vlivům, které se v době krize šíří z řady členských zemí.

Vlivem krize Unie zařadila i ­zpátečku. Letos například usoudila, že dávat normy na zakřivenost okurek byla luxusní hloupost, a ­tak ji zrušila. Prodejci už tak mohou prodávat i zeleninu roztodivných tvarů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video