Adept na předsedu ODS Petr Nečas před kongresem ODS musí manévrovat mezi všemi straníky

Adept na předsedu ODS Petr Nečas před kongresem ODS musí manévrovat mezi všemi straníky | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Proč koalici řeší i Gandalovič a Julínek? Nečas se jistí před kongresem

  • 291
Složení týmů, které budou za ODS vyjednávat o vládě, vzbudilo řadu otázek. Jsou v nich i kontroverzní lidé jako Marek Benda, Petr Gandalovič nebo Tomáš Julínek. Politologové k tomu říkají: Petr Nečas si před kongresem ODS nemůže znepřátelit žádné stranické křídlo. Z ODS ale zní: bojí se zbytečně.

Tomáš Julínek je neoblíbeným exministrem zdravotnictví, jehož reforma ODS "pomohla" drtivě prohrát předloňské senátní i krajské volby. Marek Benda podváděl ohledně svého studia práv. Petr Gandalovič je místopředsedou spojeným s velrybářskou aférou.

Přesto všichni tři za ODS, která se pod Petrem Nečasem chce obrodit, vyjednávají o jednotlivých oblastech povolební koaliční spolupráce. Proč to tak je?

Exministr Julínek a "šťastný" Boris Šťastný

V případě Tomáše Julínka hraje důležitou roli fakt, že je uvnitř ODS stále považován (přes prohrané volby) za vynikajícího odborníka na oblast zdravotnictví. Navíc se přátelí se současným náměstkem ministryně zdravotnictví a velmi vlivným členem ODS Markem Šnajdrem. Ten ostatně funkci náměstka zastával už za Julínka.

Nominací Julínka do vyjednávacího týmu si každopádně ODS už vysloužila kritiku od ČSSD. Sociální demokraté považují exministra zdravotnictví téměř za "absolutní zlo".

Tomáš Julínek a Tomáš Cikrt

"Je to pro nás symbol toho nejhoršího. Ponižujících poplatků, snahy o privatizaci zdravotních pojišťoven," rozzlobil se první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

V případě sestavy vyjednávačů pro oblast zdravotnictví ale ODS během dneška udělala významnou změnu. Původně totiž v týmu neměl být poslanec Boris Šťastný, autor zdravotnické části programu ODS. Právě i kvůli tomu vyvolalo zařazení Julínka mezi vyjednávače větší pozornost.

Grémium ODS ale Šťastného dnes dodatečně do týmu pro oblast zdravotnictví dopsalo. "Asi na mě prostě zapomněli, podrobnosti ale nemám," řekl iDNES.cz smířlivě Šťastný.

Mluvčí ODS pouze potvrdil, že grémium Šťastného dopsalo. "Nechci to dál komentovat a pouštět se do spekulací," uvedl.

Nic to ovšem nemění na ambici Tomáše Julínka stát se znovu ministrem zdravotnictví, což Šťastný nechtěl komentovat. Byť Julínek podle Týdne.cz tvrdí, že chce zrealizovat Šťastného vizi reformy, ne svoji.

Benda: důvěra v preferenční hlasy

Marek Benda.V případě Marka Bendy, který vstoupil ve známost kontroverzním náhubkovým zákonem a rigorózní prací, která obsahovala řadu překlepů a nesplňovala předepsaný rozsah - Benda o ní řekl, že je výjimečná - je to trochu jinak. Lidé mu jeho prohřešky odpustili, do Sněmovny ho z nevolitelného 17. místa kandidátky poslalo 8 424 preferenčních hlasů.

VÝSLEDKY VOLEB NA IDNES.CZ

Podívejte se, kolik kdo dostal preferenčních hlasů

"Byl vykroužkován na volitelné místo, objevila se podpora voličů," neobává se zhoršení image ODS v Bendově případu politoložka Vladimíra Dvořáková. "Díky preferenčním hlasům, které dostal, asi nebude působit jako odstrašující příklad," souhlasí její kolega Petr Just.

Benda je navíc uvnitř ODS považován za právního odborníka, v parlamentu byl navíc v minulém volebním období šéfem ústavně-právního výboru. Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který byl v minulosti považován za hlavního odborníka ODS přes justici, navíc už před časem začal "dělat" víc do školství a je mezi experty vyjednávajícími v nové koalici právě tuto oblast. Souvisí to s tím, že se stal loni v září děkanem plzeňské právnické fakulty.

Nečas hraje o pozici na kongresu. Bojí se zbytečně?

Možná o něco komplikovanější pozice je u Petra Gandaloviče, spojovaného s aférou podvodného lovení hlasů - takzvaného velrybaření (podle hesla Velrybář, na něž zadarmo pili čerství "branci" v ústecké ODS, kteří pak hlasovali pro Gandaloviče - pozn. red.).

Gandalovič totiž ve straně kdysi chtěl kandidovat na předsedu a stále má vliv. "Petr Nečas čeká své zvolení na kongresu, musí velmi opatrně vnímat a přemýšlet, jaká je jeho mocenská pozice, o koho se opírat. Nemůže změnit ODS naráz," soudí Dvořáková.

Petr Gandalovič na kongresu ODS (21. 11. 2009)

Exministr zemědělství Gandalovič je totiž i členem grémia ODS, tedy orgánu, který o složení vyjednávacích týmů rozhodoval. Ačkoliv na sebe vzal odpovědnost za špatný výsledek ODS v Ústeckém kraji a nechce už kandidovat na místopředsedu, právě v jeho případě Dvořáková upozorňuje, že "Nečas musí získávat podporu napříč frakcemi".

"Nečas k té své očistě ODS bude muset přistupovat strašně opatrně, bude potřebovat vlivné regiony, i když tam jsou lidi a součásti klik, kteří by měli být odstraněni," glosuje to Petr Just.

Jenže ani to není úplně tak jasné, jak by se mohlo zdát. "On si možná myslí, že se bez té podpory neobejde, protože je hodně smířlivý a nerazantní. Ale bez něj by náš propad ve volbách byl daleko větší. Takže stejně nebude mít na kongresu soupeře, a kdyby měl, tak by protikandidát byl smeten," soudí mimo záznam jeden ze senátorů ODS.

Mluvčí ODS Martin Kupka nicméně namítá: "Nemyslím si, že by Petr Nečas byl dominantně motivován nějakou předkongresovou strategií. Do týmů se dostali odborníci, kteří se tématům dlouhodobě věnovali a jsou schopni se k nim vyjadřovat."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video