V Texasu žije prezident Bush senior, otec prezidenta Bushe juniora.

V Texasu žije prezident Bush senior, otec prezidenta Bushe juniora. | foto: Petr Pravda, iDNES.cz

Proč Klaus lobboval za Česko i na americkém jihu

  • 24
Prezident Václav Klaus završil ve čtvrtek návštěvu amerického jihu projevem k oběma komorám zákonodárného sboru státu Alabama. Pak odletěl do Washingtonu. Za oceánem ale také zahajoval v Houstonu největší rodeo světa a s úžasem sledoval spoušť, kterou v New Orleans napáchal hurikán Kathrina.

Hlavně však poprvé prezentoval americký jih Česku a Česko americkému jihu. "Byl jsem v USA snad padesátkrát, ale prakticky vždy šlo jen o velká města na západním, či východním pobřeží, nebo o Chicago," připomněl Klaus několikrát během své návštěvy.

USA však nejsou jen Washington, New York, Los Angeles a Chicago, zdůrazňoval vzápětí prezident. "Je třeba, aby i americký jih věděl, že existujeme." Tím spíš, když něco od Ameriky potřebujeme - právě teď je to snaha o zrušení víz, příště to může být něco mnohem důležitějšího.

Je v tom silná logika. Právě americký jih hraje a vždy hrál v historii USA významnou roli. Texas, první zastávka prezidentovy cesty, je druhým nejbohatším státem USA - je desetkrát větší než Česká republika, je tam ropa, pochází odtamtud i současný americký prezident George Bush mladší. A žije tam i jeho velmi vlivný otec a bývalý prezident Geroge Bush starší - v USA i ve světě vážený muž. S ním se také Klaus setkal k velmi přátelskému a dlouhému rozhovoru.

Texas prostě byl a bude jedním z nejvlivnějších států USA a je dobré, aby tamní lidé věděli, kde vlastně leží Česká republika, kdo a jaký je její prezident. V neposlední řadě pak v Texasu působí i naše největší a zřejmě nejvlivnější krajanská komunita na celém světě. Jí dal prezident jasně najevo, že o ní ví, že si jí váží a že ji zároveň potřebuje, aby pomohla prosazovat české zájmy v USA.

Louisiana, druhá zastávka, naopak patří k nejchudším státům USA. Zcela do kolen ji pak poslal hurikán Katrina. Má s tím něco společného Česká republika? Má, a ne málo. Byli jsme třetí zemí světa, která se přihlásila, že pomůže. Nebyla to pomoc nijak závratná, šla do stovek tisíc dolarů, ale Američané si pamatují, když jim někdo pomáhá v nouzi.

Alabama se stala třetí Klausovou zastávkou. Relativně malý stát, relativně méně významný. O České republice by tam nevěděli nic, kdybychom tam neměli vlivného zastánce, bývalého velvyslance Billa Cabanisse. Tento nekariérní diplomat, blízký přítel prezidenta Bushe, muž dobrých mravů a pevných zásad si Českou republiku oblíbil. Domluvil například partnerství svého města Birmingham s Plzní, odletěl s českou podnikatelskou misí přímo do jámy lvové - do Bagdádu, aby krátce po svržení diktátora Saddáma loboval za naše ekonomické zájmy. A za Českou republiku zjevně lobuje i dál. Náš prezident i díky němu promluvil jako první hlava státu k alabamskému zákonodárnému sboru.

Klaus všude zdůrazňoval, že Česká republika je dobrým partnerem USA. Hodně přitom opakoval slovo svoboda. Svoboda projevu, myšlení a konání, to je to, co naše země staví velmi vysoko, neboť zná její cenu. Jinými slovy - nejsme přítelem z náhody, či vypočítavosti. Jsme někdo, kdo respektuje a uznává i hodnoty, které uznává Amerika, říkal Klaus.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video