Proč jsou volby lepší než finty

  • 5
Předčasné volby jsou nejlepším východiskem z politické bouře, která začala volbami do Evropského parlamentu a pokračuje demisí Špidlovy vlády. Pokračování současné stojedničky by totiž bylo směšné. Socialistický kabinet s podporou ODS cynický.

Grossova vláda s komunisty v zádech hanebná. Ostatní varianty vládní většiny patří do dějepisu bizarností.

Přesto znalci politiky tvrdí, že předčasné volby být nemohou, neboť pouť k nim je příliš složitá. Mají pravdu. Křížová cesta trojího pokusu o sestavení vlády je zdlouhavá a nutně znervózňuje jednající, ale i přihlížející, tedy veřejnost.

Zkušenost moderní (ale zčásti i prvorepublikové) politiky se řídí zlatým heslem: Když je pravidlo složité nebo se nám nelíbí, pojďme ho obejít! Vzpomeňme na dělení státu.
Místo aby se Klaus s Mečiarem poprali o vládu ve federálním shromáždění nebo se zeptali občanů v referendu, obešli je přes druhořadé národní rady.

Zkrácení volebního období po pádu Klausovy vlády a úřednický kabinet Josefa Tošovského též vzešly z finty. Podobně jako opoziční smlouva. Strany nebyly schopny buď hrát vabank v předčasných volbách, nebo přiznat velkou koalici.

Vymyslely iluzi cesty, jak přebrodit řeku a nenamočit se. Ve skutečnosti jsou všichni mokří a řeka pořád před nimi. Nelze předpokládat, že by se z toho dnešní hráči poučili.

Pokud bude sestavovat vládu Stanislav Gross nebo někdo jiný ze současného vedení ČSSD, jistě je bude pokoušet následující svod: prohlásí, že budou hledat podporu "napříč politickým spektrem". Ve skutečnosti se jen spolehnou na tichou podporu komunistů.

Ocitli by se v křížové palbě konkurentů i médií, ale při troše otrlosti ji lze dva roky vydržet. Spíš než ušlechtilé důvody nespolupráce s komunisty - ti jsou bohužel už dávno ve hře a ukázali to při prezidentské volbě - může tuto variantu vyloučit docela praktická věc.

Slabá sociální demokracie by byla v roli beránka, který chce vychytrale spolupracovat s vlkem. Je možné, že se tak strany ocitnou na toboganu, který vede k předčasným volbám prostě proto, že obejít pravidla se nepodaří. I kdyby to byla zkušenost nedobrovolná, byla by pro politický život léčivá.

Vlády mohou být produktivní jen tehdy, když obstojí v konkurenci. Pokud volby přinášejí pat, nezbývá než je opakovat. Politici by také měli dojít k tomu, že příliš složitá cesta vedoucí k předčasným volbám by se měla zjednodušit. Pravidlo, které příliš svádí k tomu, abychom je beztrestně obcházeli, není dobré.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video