Proč italské vládě záleželo na summitu

Řím - Proč italské vládě tak velmi záleželo na tom, aby mohla hostit mimořádný summit NATO-Rusko? I italská levicová opozice uznává současnému premiérovi, že v zahraniční politice jedná dosti úspěšně a staví tuto politiku do protikladu s neustálými polemikami a střety v otázkách vnitropolitických. Itálie o organizaci summitu usilovala hned z několika důvodů. Vše o summitu NATO-Rusko v Římě - ZDE

Řím má tradičně velmi dobré vztahy k Moskvě. I za dob SSSR Itálie byla jedním z nejaktivnějších obchodních partnerů a politické ovzduší mezi oběma státy bylo vždy dosti positivní, možná i následkem toho, že v Itálii operovala největší komunistická strana evropského západu.

Po pádu komunismu se italská vláda snažila o zapojení Ruska do řešení mezinárodních problémů a byl to právě současný premiér Berlusconi, který v roce 1994 v Neapoli prosadil, aby jednání skupiny G7 byla alespoň v některých otázkách rozšířena o Rusko.

Mimo to, premiér Berlusconi připomíná, že v Římě byly podepsány významné akty, které ovlivnily historii Evropy, hlavně pak v roce 1957 podpis dohod, které znamenaly zrod EHS, předchůdce současné Evropské Unie.

"Řím je město universální, není pouze hlavním městem Itálie, ale je i sídlem Vatikánu, centra katolíků a dnes důležitého orientačního bodu ve všech sociálních a etických otázkách. A sídlí zde i FAO, agentura OSN pro zemědělství a výživu. V našem hlavním městě, jako jediném na světě, žijí a pracují tři odlišné diplomatické sbory," prohlásil nedávno hrdě Berlusconi.


Video