Proč a jak se to stalo?

  • 4
Hrůzná teroristická operace proti cílům v USA je v celé historii lidstva dosud naprosto nevídaná a podle prvních spekulací je velmi nepravděpodobné, že ji mohla spáchat malá skupina teroristů. Někteří experti, například odborník německého kriminologického ústavu ve Wiesbadenu Rudolf Egg, se dokonce domnívají, že takové údery jsou uskutečnitelné snad jen s logistickou podporou nějakého státu.

Který stát by však mohl být v pozadí, se zatím nedá říci, avšak tak vysoká míra logistického zajištění a znalostí o USA, která je k podobně rozsáhlému a účinnému útoku zapotřebí a kterou teroristé měli, se jinak nedá vysvětlit, řekl německý odborník pro agenturu AP.

"Útoky provedené pomocí unesených civilních letadel představují kvalitu, kterou dosud ještě nikdo neviděl. Uskutečnění takových kroků svědčí o souběhu vysoké dávky zvrhlosti, perfekcionismu a chladnokrevnosti," zdůraznil německý kriminolog.

S velkou pravděpodobností je v pozadí atentátů konflikt na Blízkém východě a odpor některých extremistických sil v oblasti vůči politice Spojených států.

Především vůči tomu, že USA stojí v konfliktu na straně Izraele. Nabízí se i druhá možnost, že útoky spáchali američtí teroristé bojující proti státnímu systému. Tuto variantu nelze vyloučit, třebaže ji odborníci nepovažují za pravděpodobnou.

ON-LINE: Teroristické útoky na USA - den II.

ÚTERNÍ ON-LINE

Souhrnné aktuální informace

Profesor Paul Rogers z Bradfordovy univerzity v Británii v rozhovoru pro BBC varoval před automatickým spojováním bezprecedentních teroristických útoků s Blízkým východem.

"Už jsme to přece jednou zažili," řekl. "Když byl spáchán útok na administrativní budovu v Oklahoma City v roce 1995, také to každý spojoval s Blízkým východem, ale nakonec se ukázalo, že to byl Američan Timothy McVeigh."

Co se týče první varianty, logicky se nabízí spojení s několikaměsíční krvavou eskalací mezi Izraelem a Palestinci, která vyvolala v arabském a islámském světě velký odpor vůči Izraeli i Spojeným státům.

Zdá se zároveň neuvěřitelné, že teroristé mohli takto zaskočit první světovou velmoc, že udeřili na tolika místech najednou, v místech tak přísně střežených.

Avšak i odborníci na bezpečnost odpoví, že dobře organizovanému teroristickému útoku na civilní cíle se lze těžko ubránit.

Snad nejlépe to znají v Izraeli, kde přes permanentní pohotovost bezpečnostních sil nejsou schopni zabránit útokům sebevražedných atentátníků. Pokud by navíc stáli za sérií úderů v USA tak sofistikovaní teroristé, jakým je například Usáma bin Ládin, lze si takovou akci i představit.

Bezpečnostní experti se v prvních reakcích shodují, že operace musela být dobře a s velkým předstihem připravena. Na přípravu museli mít teroristé nejméně několik měsíců. Na akci musely pracovat desítky až stovky lidí, dlouho a precizně školených. Teroristé museli vynaložit obrovské finanční zdroje a museli být vybaveni nejvyspělejší technikou.

Zdroje CIA i další experti už v minulosti varovali, že například bin Ládin skutečně disponuje nejmodernější spojovací, počítačovou i další technikou. Snad největší otázkou však zůstává, jak se podařilo tak rozsáhlou operaci vedenou na mnoha místech dokonale utajit a překonat zdánlivě precizní bezpečnostní systém Spojených států.

Méně odborníky překvapilo, jak mohla být unesena letadla jak byla navedena na mrakodrapy v New Yorku a na budovu Pentagonu. Je málo pravděpodobné, že piloti všech tří, respektive čtyř dopravních letadel byli pod hrozbou smrti přinuceni nasměrovat letadla na cíle a narazit do nich.

Spíš byli zabiti a jejich místa převzali vyškolení sebevražední teroristé-piloti. Opět z izraelské zkušenosti přitom vyplývá, že je možné čelit teroristům, kteří chtějí vyjednávat, ale velmi složité je jednat a zasahovat proti sebevražedným teroristům, kteří neváhají zemřít.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video