Dům sváru. Ubytovna na Čujkovově ulici 40 v Ostravě-Zábřehu.

Dům sváru. Ubytovna na Čujkovově ulici 40 v Ostravě-Zábřehu. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Je to peklo, hodnotí lidé život blízko ubytovny. Majitel slíbil pořádek

  • 407
Hluk, nepořádek, vandalismus, trestná činnost... Obyvatelé Čujkovovy ulice i blízkého okolí v Ostravě-Zábřehu tvrdí, že takové problémy dřív neznali. Situace se však radikálně změnila poté, co z domu s číslem 40 vznikla zhruba před rokem ubytovna, kam se stěhují především romské rodiny.

Lidem z okolí teď došla trpělivost. Sepsali stížnost a po radnici Ostravy-Jihu požadují řešení, například víc bezpečnostních kamer a posílení policejní ostrahy. O svých nepříjemných zážitcích s novými sousedy tento týden debatovali přes dvě hodiny se zastupiteli obvodu, zástupci městské a státní policie, ale i s majitelem ubytovny.

"Mnozí z nás tam bydlí přes šedesát let. Koupili jsme si byty do osobního vlastnictví a místo toho, abychom měli klid, poslední rok nám Romové dělají ze života peklo," promluvil jako první senior Michal Čabala. "Museli jsme zlikvidovat lavičky před domem, protože na nich ve dne v noci seděli Romové, řvali, vykonávali malou i velkou potřebu a dělali to i u našich garáží. Na jejich střeše dokonce hráli fotbal," začal s popisem příkoří.

Tady se bydlí dobře, říká paní Jarmila na adresu Čujkovova 40.

 A stěžují si také podnikatelé. Ti si stěžovali na vandalismus, krádeže i na drzé chování Romů, kteří jim odhánějí klienty...

Starosta Jihu Karel Sibinský dal lidem najevo, že radní stojí na jejich straně. Ale dodal, že nemají pravomoc zrušit ubytovnu, jak je vyzývají lidé v dopisech, ani rozhodovat o tom, kdo v ní bydlí.

"Nejde o záležitost jedné lokality. Ubytovny jsou narůstající obecný problém, který si žádá změnu zákonů. Taky mi vadí benevolentní přístup státu k sociálně nepřizpůsobivým lidem a jejich ochraně. I to, že pachatelé trestných činů jsou u nás právně více chráněni než jejich oběti," řekl Sibinský.

V Ostravě slouží nejvíce strážníků na počet obyvatel

Starosta dodal, že radnice preventivně koupila starší dům, aby tam nevznikla další ubytovna, a vybuduje v něm byty pro seniory. Kromě toho po městě žádá umístění dalších čtrnácti kamer na území obvodu včetně okolí ubytovny i posílení počtu policistů a strážníků.

Úřady chtějí zarazit placení drahého sociálního bydlení

Ředitel městské policie Zdeněk Harazim všem vysvětlil, že to bude možné, jen když město přidá strážníkům peníze. Jejich rozpočet ale činí už teď 370 milionů ročně. Navíc má Ostrava už dnes nejvíc strážníků v přepočtu na počet obyvatel.

"Jeden náš strážník stojí půl milionu korun ročně. Na jednoho připadá 480 obyvatel. V Praze je to přitom 540 obyvatel a v Brně či Plzni dokonce přes 800," řekl Harazim. Upozornil ale, že policisté jen hasí požáry. "Problém ubytoven si však žádá systémové řešení," dodal.

V Praze by sociálně slabí snáze našli práci

S tím souhlasil i Sibinský, který lidem slíbil, že záznam z celé debaty nechá přepsat a poskytne zastupitelům města, poslancům i ombudsmanovi. To aby věděli, že ne každý, kdo si stěžuje, je rasista nebo přinejmenším extremista.

"Věřím, že k nim nepatříte. Jste jen lidé, které postihlo to neštěstí (a já patřím mezi vás), že je pořád někdo obtěžuje, nabízí voňavky, zvoní na zvonky, vykrádá sklepy... Máte strach stát večer na zastávce, jet tramvají... Tohle jsme nikdy v minulosti nezažili a najednou se po nás chce, abychom se s tím smířili a předstírali, že se nám to vlastně líbí," horlil starosta za ČSSD.

Zastupitel Petr Opletal ale nechce spoléhat jen na změny zákonů. Za klub ODS navrhl jiné řešení: Ať rada obvodu projedná možnost koupit pro nepřizpůsobivé občany ubytovnu či starší hotel v Praze. "Snadněji tam najdou práci i sídla agentur pro sociální začleňování. Ve fondu rozvoje bydlení je osmdesát milionů," dodal.

Ubytovna Čujkovova

Lidé radním Ostravy-Jihu také vyčetli, že nezabránili vzniku problémové ubytovny. V malých bytech v Čujkovově ulici číslo 40 v Ostravě Zábřehu žili zaměstnanci Nové huti. Před dvěma lety společnost ArcelorMittal několikapodlažní dům prodala. Nový vlastník, Martin Gavlas, ho proměnil v romskou ubytovnu.

Ubytovnu neprodám, říká majitel

Místostarosta Radim Miklas řekl, že obvodu dům nikdo nenabídl a radní o jeho prodeji nevěděli. Když ale projevili zájem dodatečně, neuspěli. "Současný vlastník řekl, že své zlaté vejce neprodá..."

Po jeho slovech už to podnikatel Milan Gavlas nevydržel a šel k mikrofonu. S  radnicí obvodu spolupracuje a neodmítl ani pozvání na jednání zastupitelů.

"Ano, ubytovna vydělává, a prodat ji nechci. Ale není mi jedno, co se v mém domě a v okolí děje. Udělám vše pro to, abych zajistil pořádek. Už teď je situace lepší. S pěti rodinami, které dělaly problémy, jsme se rozloučili. Další tři rodiny řešíme. Nájemníci vědí, že kdo bude dělat problémy, dostane výpověď," líčil Gavlas.

Zájemce pozval k návštěvě ubytovny. Upozornil ale i na to, že ne vždy a vše lze svádět na ubytovnu. "Když budete mít důkaz, že někdo z mých klientů páchá trestnou činnost nebo dělá jiné problémy," přijďte.

Podnikatelova slova potvrzují jeho zaměstnanci i nájemníci. "Přišla jsem z Havířova, bydlím tu přes rok a je to nejlepší ubytovna široko daleko," říká třiapadesátiletá paní Oldřiška. Její byt s oranžovou kuchyňskou linkou a novou plovoucí podlahou je útulný a čistý. "Jinde je špína, lidi si ničeho neváží, ale tenhle šéf je jiný," dodala.

Děláme vše pro pořádek, říká vrátná

V domě, jehož majitel postupně mění okna a opravuje byty, je spokojená i paní Jarmila, která pečuje o vnouče. "Tady se bydlí dobře. Každý majitel domu chce mít klid a pořádek. Když jsme bydleli v podnájmu na Dubině a dcera dělala binec, za dva měsíce jsme byli venku, ani kauci nám nevrátili...," líčí.

Rázná vrátná nechtěla zveřejnit jméno, ale potvrdila vystěhování početného romského klanu, který dělal problémy, ukázala kamerový systém a potvrdila, že služba je přítomná ve dne i v noci, nepouští dovnitř cizí lidi a v případě jakéhokoli problému okamžitě zasahuje.

"Nemůžeme sami o sobě říkat, že jsme nejlepší, ale můžu potvrdit, že děláme všechno proto, abychom nejlepší byli," ujistila.

Za tím si stojí i romský vrátný. "Kdyby se dělo cokoli, přijďte," vyzval pan Gustav podnikatelku Ivetu Vavrošovou, která mu ukazovala propálené obložení budovy i další následky vandalství v G-centru, jež sousedí s ubytovnou. "Nedávno tu chtěli vykrást obchod. Policisté přišli k nám. Ale kamerový záznam dokázal, že od nás to nikdo nebyl," říká vrátný.

Lidem z Ostravy-Zábřehu vadí ubytovna na Čujkovově ulici.

Lidem z Ostravy-Zábřehu vadí ubytovna na Čujkovově ulici.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video